Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

JEDINSTVENI PRAVILNIK ZA MJERE PROGRAMA RURALNOG RAZVOJA



UJEDNAČEN PRAVILNIK ZAMJENJUJE DOSADAŠNJIH 38 PRAVILNIKA




Na temelju članka 19. stavka 1. Zakona o poljoprivredi (Narodne novine, broj 118/18) ministrica poljoprivrede mr. Marija Vučković donijela je PRAVILNIK O PROVEDBI MJERA PROGRAMA RURALNOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE 2014. – 2020. NN br.91 / 2019. (27.9. 2019.) koji zamjenjuje veliki broj dosadašnjih pravilnika za pojedine mjere, podmjere i tipove operacija. Ovim pravilnikom ujednačene su procedure i provedba postupka dodjele potpora, a svi će natječaji prethodno biti objavljeni na sustavu e-savjetovanja kako bi korisnici i svi ostali dionici mogli aktivno, transparentno i pravovremeno sudjelovati u kreiranju natječajnih pravila. Ovim pravilnikom na jednom mjestu propisani su opći uvjeti prihvatljivosti, uvjeti prijave, obrade, provedbe, kontrole i isplate projekata te postupanja po prigovorima korisnika, za sve mjere iz Programa ruralnog razvoja i financijske instrumente, osim IAKS mjera (mjere 10,11,13 i 14).

„Sada ćemo krenuti s raspisivanjem natječaja za preostala sredstva Programa ruralnog razvoja po novim, ujednačenim i jednostavnijim pravilima. Umjesto 38 pravilnika sada imamo jedan i vjerujem da će to korisnicima olakšati način prijave i skratiti vrijeme koje su do sada trošili na proučavanje pravila.“ – izjavila je ministrica poljoprivrede mr. Marija Vučković te dodala da je 1. 10. usuglašen i plan raspisivanja natječaja do kraja 2019. godine.
Detaljni uvjeti prihvatljivosti korisnika, projekata i provedba pojedinog tipa operacije bit će propisani natječajem za svaku pojedinu mjeru/tip operacije. Naime, tijekom dosadašnje provedbe natječaja ukazala se potreba za dodatnim pojednostavljenjem pravila pa je Ministarstvo poljoprivrede odlučilo da se osnovni uvjeti propišu na jednaki način za sve mjere Programa, a da se kod raspisivanja natječaja za pojedine tipove operacija detaljno razrade uvjeti koje je korisnik obvezan ispuniti.
Ažurirani plan raspisivanja natječaja iz Programa ruralnog razvoja RH do kraja 2019. godine preuzeti na linku
https://ruralnirazvoj.hr/indikativni-plan-objave-natjecaja-2019/



RH SLOBODNA OD KLASIČNE SVINJSKE KUGE - STATUS OD ODBORA EUROPSKE KOMISIJE

Na sjednici Stalnog Odbora Europske komisije za biljke, životinje, hranu i hranu za životinje održanoj 25. rujna 2019. godine usvojena je odluka o ukidanju svih ograničenja u prometu za svinje iz Republike Hrvatske, uvedena 2013. godine. Rezultat je to dugogodišnje provedbe sveobuhvatnih veterinarskih mjera nadziranja, kontrole i iskorjenjivanja ove bolesti u populaciji domaćih i divljih svinja. Klasična svinjska kuga je osobito opasna zarazna bolest domaćih i divljih svinja čiji je zadnji slučaj u domaćih svinja u Hrvatskoj potvrđen u ožujku 2008. godine.

Novom Odlukom u potpunosti će biti ukinute sve mjere zabrane stavljanja živih svinja te proizvoda od mesa svinja na tržište EU sa cjelokupnog teritorija RH. Europska komisija je usvajanjem izmjene Odluke 2013/764 priznala Hrvatskoj slobodni status od klasične svinjske kuge. Odluka stupa na snagu objavom u službenom glasilu EU, a isto se očekuje do kraja godine. Hrvatska je u kolovozu 2019. podnijela i zahtjev za dodjelom statusa zemlje slobodno od klasične svinjske kuge Svjetskoj organizaciji za zdravlje životinja (OIE), što očekujemo u svibnju 2020. godine. Riječ je o opsežnom postupku koji će omogućiti našim proizvođačima izvoz mesa i mesnih proizvoda od svinja i u treće zemlje (one izvan EU).

Ministarstvo poljoprivrede je kao jedan od glavnih ciljeva i prioriteta djelovanja u području veterinarstva u 2019. godini odredilo rješavanje problematike klasične svinjske kuge (KSK) i statusa Hrvatske vezano za ovu bolest. Naime, Hrvatska je od ulaska u Europsku uniju, država članica na koju se primjenjuju tzv. mjere regionalizacije, odnosno mjere zabrane i ograničenja prometa za svinje, svinjsko meso i proizvode od svinjskog mesa za područje četiri hrvatske županije: Brodsko-posavsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku i Vukovarsko-srijemsku županiju. S obzirom na primjenu ovih mjera, Hrvatskoj je također u potpunosti bilo onemogućeno stavljanje u promet svinjskog mesa i proizvoda od svinjskog mesa u treće zemlje, obzirom da nadležna tijela trećih zemalja uglavnom ne priznaju mjere regionalizacije, već su za cijelu državu primjenjivali status „zaražena“.

Nakon gotovo 11 godina provedbe mjera za iskorjenjivanje KSK u Hrvatskoj ispunjeni su svi uvjeti koji su bili nužni za ukidanje mjera regionalizacije i stjecanje statusa RH kao zemlje slobodne od KSK.
„Ukidanje regionalizacije i dodjela statusa zemlje službeno slobodne od klasične svinjske kuge veliko je priznanje Hrvatskoj za uložene napore u provedbi veterinarskih mjera te ima neizmjeran značaj za svinjogojsku proizvodnju u Hrvatskoj.“ – izjavila je ministrica poljoprivrede Marija Vučković te dodala „Ove dobre vijesti prate i pozitivni trendovi u domaćem svinjogojstvu, kroz rast proizvodnje i rast izvoza. Nadam se da će se trend nastaviti te ovom prilikom još jednom apeliram na naše svinjogojce da se pridržavaju biosigurnosnih mjera radi prevencije unosa virusa afričke svinjske kuge u našu zemlju.“

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u svinjogojstvu je u 2018. prisutan rast proizvodnje, što je vidljivo u povećanju prirasta svinja za 5,8% (u 2017. godini prirast svinja iznosio je 149.865 tona, a u 2018. godini 158.611 tona) te u povećanju broja oprašenih odojaka za 3,3%, odnosno za 48 tisuća grla. Ukupan broj zaklanih svinja u porastu je za 6,8% te neto težina zaklanih svinja za 8,6%. Ukupan izvoz svinja porastao je za čak 25,7% u 2018. godini, u odnosu na prethodnu.


KAMEN TEMELJAC ZA DJEČJI VRTIĆ U TRILJU

Ministrica poljoprivrede mr. Marija Vučković položila je 26.9. kamen temeljac za izgradnju dječjeg vrtića u Trilju kojeg Ministarstvo poljoprivrede financira sa 7,4 milijuna kuna iz mjere 7 Programa ruralnog razvoja RH, a nakon toga je prisustvovala svečanoj sjednici Grada Trilja kao izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića.

“Iz Programa ruralnog razvoja u Splitsko-dalmatinskoj županiji do sada je ugovoreno projekata u vrijednosti većoj od pola milijarde kuna. Od toga je 46 investicijskih projekata u poljoprivredi i prehrambenoj industriji vrijednih 73,3 milijuna kuna,
822 projekta mladih poljoprivrednika vrijednih 120 milijuna kuna,
70 projekata pokretanja nepoljoprivrednih djelatnosti
i čak 714 projekata malih poljoprivrednih gospodarstava.
Od 55 projekata ulaganja u infrastrukturu i podizanje kvalitete života u ruralnim područjima dva se provode u Trilju. Ovdje gradimo dječji vrtić i vatrogasni dom.” – izjavila je ministrica Marija Vučković u Trilju.

POČETAK RADOVA U RIBARSKOJ LUCI BRIŽINE

U ribarskkoj luci Brižine ministrica Vučković otvorila je radove na poboljšanju infrastrukture i izgradnje sadržaja koji će ribarima omogućiti bolje uvjete rada, a administraciji bolju kontrolu i sljedivost iskrcaja ribarskih plovila. Projekt je financiran iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo s 35,3 milijuna kuna, a investicija obuhvaća:-
- sanaciju podmorskog i nadmorskog dijela obalnih zidova,
- izvedbu nove niže operativne obale na zapadnoj strani luke,
- sanaciju i izgradnju vodovodnog i kanalizacijskog sustava,
- izvedbu AB sabirne jame,
- izgradnju objekta sabirno-distributivnog centra s prostorima za privremeno skladištenje svježe ribe,
- opskrbu ledom,
- servis ribarskih mreža, skladištenje ambalaže,
- osiguranje sanitarno-higijenskih uvjeta za posade i operativno osoblje luke,
- smještaj ureda iz kojeg se upravlja lukom i niz pratećih sadržaja u funkciji ribarske luke,
-izgradnju interne prometnice,
- izgradnju parkirališta,
- izgradnju pješačke prometnice (šetnice),
- izgradnju zelenih površina,
- izgradnju plato gata u funkciji održavanja ribarskih alata i opreme,
- izgradnju tipske trafo stanice.

„U naše ribare i njihovu budućnost sustavno ulažemo pa smo iz Operativnog programa kroz razne mjere potpore do danas ugovorili 1,4 milijardu kuna potpore. Financiramo povećanje konkurentnosti ribara, poboljšanje životnog standarda i očuvanje radnih mjesta kao i aktivnosti namijenjene upravljanju, obnovi i zaštiti resursa i postizanju ravnoteže između ribolovnih kapaciteta i ribolovnih mogućnosti hrvatske ribarske flote, a kako bi i buduće generacije imale mogućnost raditi i živjeti od ribarstva.“ – izjavila je ministrica Vučković u Brižinama.





Post je objavljen 07.10.2019. u 07:31 sati.