VLADA PRIHVATILA INICIJATIVU "67 JE PREVIŠE"
Predastavnici tri sindikalne središnjice – Nezavisnih hrvatskih sindikata, Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i Matica hrvatskih sindikata, koji su pokrenuli sakupljanje potpisa za referendum u inicijativi „ 67 je previše“ u svibnju ove godine s ciljem vraćanja dobne granice za odlazak u punu mirovinu na 65 godina starosti, a ne sa 67 godina i umanjivanje penalizacije za prijevremene umirovljenike, vjerojatno su pripremali strategiju komunikacije s Vladom, koja će, očekivali su odbiti zahtjeve inicijative i otezati s očekivanim referendumom koji su građani svojim potpisima potvrdili da žele.
Jer događaji točnije komunikacija bivšeg ministra mirovinskog osiguranja, Marko Pavića prema javnosti i sindikalnim središnjicama, sa spotovima čiji se izvor financiranja dovodio u pitanje, poprimila je u svibnju i lipnju pozicije usijanja. Bivši ministar Pavić je zauzeo stajalište da je mirovinski sustav sa radom do 65 godina financijski neodrživ za Vladu jer bi zahtijevao oko 45 milijardi kuna do 2040 godine. Ali što li je 2019. godina naprama 2040 godine? No u interesu politike u svibnju i lipnju svi su izračuni smatrani od strane Vlade relevantnima.
Sakupljeno je u dva tjedna u Hrvatskoj oko 740.000 potpisa građana za referendum mirovinske reforme. Potpisi su nakon sindikalnog prikupljanja predani u kolovozu u Hrvatski Sabor, a sada se očekivao rasplet događanja. Valjanih potpisa je oko 700 .000 utvrdili su u resornom ministarstvur rada i mirovinskoga sustava koje od druge polovice mjeseca srpnja vodi novi ministar Josip Aladrović. Ta visoka brojka valjanih potpisa argument je za sindikate da referendum mora biti održan za vraćanje granice za starosnu mirovinu sa 67 godina na 65 godina.
NA TRŽIŠTU RADA I DO 65. I DO 67. PREMA IZBORU
A onda nešto potpuno neočekivano i u svakom slučaju potpuno poželjno i normalno, a to je da će Vlada u cijelosti preuzeti prijedlog građanske inicijative“ 67 je previše“. Naime to je javnosti priopčio predsjednik Vlade RH Andrej Plenković na sjednici Vlade 19.9. prvoj nakon ljetnog odmora saborskih zastupnika doslovno kazavši „ Donijeli smo odluku da ćemo u cijelosti preuzeti prijedlog građanske inicijative „ 67 je previše“ te da će Hrvatskom saboru uputiti Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, s konačnim prijedlogom zakona. Dakle, prihvatit ćemo u cijelosti zahtjeve referendumske inicijative i u određenim elementima, to je nekoliko točaka, promijeniti Zakon o mirovinskom osiguranju“ naglasio je predsjednik Vlade. Premijer Plenković je rekao da će zakonski omogućiti da i oni koji žele ostati na tržištu rada do 67 godine da će im to biti zakonski omogućeno.Premijer je rekao da je odluku o radu do 67. godine donijela SDP-ova vlada kada je bila na vlasti. No radi točnosti činjenice treba reći da je ideja rada do 67 godina života došla kao činjenica, iz Europske unije, koja je u više zemalja prihvaćena.
U najneočekivanijem trenutku došlo je do razumnog postupanja Vlade – koja čuje građane, čijom je voljom politička opcija koja je na vlasti .i odabrana da vodi hrvatsku politiku. Sindikalni čelnici su također pozitivno iznenađeni izjavom i odlukom premijera Plenkovića.
Toliko su zatečeni posljednjom odlukom Vlade RH i premijera Plenkovića, da neznaju, izjavljuju, hoće li u ovom slučaju biti referenduma.
Zouhar Zec Margareta
Post je objavljen 20.09.2019. u 06:02 sati.