Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/akvarij-kozice

Marketing

Filter

Jedan od naj važnijih komponenti akvarija je upravo filter.
Filter omogućuje kroz mehaničku, biološku i kemijsku filtraciju odstranjivanje štetnih čimbenika iz vašeg akvarija. Pošto je akvarij zatvoreni eko sustav, potrebna mu je naša pomoć, kako bi mogao opstati. Jel mi na umjetan naćin radimo ono što je u prirodi napravila priroda. Osnovna funkcija filtera je filtracija, ali uz svoju primarnu svrhu, može posluđiti za još dosta toga ovisno o svojoj kompleksnosti i dodacima koji se mogu na njega montirati. Filtracijom ostvarujemo odstranjivanje štetnih elemenata, i pretvaranje istih u manje štetne ili ne štetne alemente. To postižemo sa "dobrim bakterijama" koje žive u filteru i koje se brinu oko razgrdanje štetnih tvari. A mi pomažemo tim bakterijama na naćin kojim održavamo filtere i kako ih postavljamo.
Mehanička filtracija- odstaranjuje krupne ćestice koje prolaze akvarijem. Za takvu vrstu filtracije koristimo spužve razližite finoće. S time da na prvome mjestu ide ona naj "grublja" kojoj je cilj zadržati bilo kakav krupniji plutajući otpad. Srednje gusta i gusta spužva na kraju, do koje bi trebao doć minimum plutajućeg otpada krupnijeg od 1 mm i u kojoj zapravo obitava većina dobrih bakterija. Za "poliranje"vode koristi se i sintetićka vuna, koja generalo sprijećava do 80% bilo kakve prljavštine da dođe do samih spužvi. Oko vune treba voditi brigu jel se brzo zapuni, pa prema tome može uzrokovati probleme pumpi.
Biološka filtracija-kako i samo ime kaže, služimo se biološkim sredstvima, sa poznatim dobrim filtracijskim sposobnostima, da ćistimo vodu od prljavštine i da pri tome osiguramo površinu za život dobrim bakterijama!. Biološkom filtracijom se naj učinkovitije otklanja amonijak, putem bakterija na filtracijskim materijalima, pretvara u manje opasne elemente. Za takvu radnju potrebne su nam površine poroznog materijala, keramićki prstenovi, vulkansko kamenje, keramičke granule. I onda dolaze ovdje i DIY ili Uradi sam. Obićne keramičke kuglice koje se koriste za zadržavanje vlage kod cvijeća. Te i neki primjeri uzgoja bilja iz vode od akvarija, koja konstantno protjeće preko takvih keramičkih kuglica. Te hrani korjenje biljaka. Puzavac i Menta su naj idealniji za takvu vrst filtracije, pošto koriste ogromne kolićine vode pa time i filtriraju sve što mogu pokupiti iz vode koju im dobavlja pumpa. Ja sam to koristio na akvariju!!!!!
Kemijska filtracija-kemijska filtracija se odvija sa aktivnim ugljenom. Koji je u stanju za sebe vezati ćestice prljavštine i štetnih tvari. Aktivni ugljen ima rok upotrebe. Te nakon isteka svoga roka, što je od prilike 1 mjesec u funkciji, treba se zamjeniti. Ali to se samo odnosi na to ukoliko i dalje želite da vam aktivni ugljen obavlja svoju originalnu zadaću. Ukoliko neželite ga mjenjati, nemorate, jel će ga kao i svaku filtracijsku podlogu nastanjivati dobre bakterije. Kod aktivnog ugljena treba napomenuti jednu stvar, ukoliko vam je akvarij bolestan pa ga tretirate nekim ljekovima. Morate biti svijesni toga da će ljekovi i moguća bolest se zadržati u aktivnom ugljenu, pa će ga stoga kasnije biti potrebno odstraniti iz filtera kako nebi kasnije uzrokovao ponovno štetno djelovanje.

Filteri-unutrašnji. Kako i samo ime kaže, nalaze se unutar akvarija. Ovisno o velićini akvarija, tj litraži, takav je i filter. Pravilo filtracije savakoga akvarija je da vam filter treba obaviti cirkulaciju vode vašeg akvarija 4 do 5 puta u satu. Znaći ako imate akvarij od 100 litara, pumpa bi vam idealno trebala biti jaćine 500 litara na sat. Što bi onda omogućilo u potpunosti pravilnu filtarciju! No drugog pravila nema. Svaki akvariji se može kombinirati skoro sa svakim filterom, ako odgovara gore navedena kolićina cirkulacija po satu. Naravno, što veće kolićina filtracije to bolje. Filteri dolaze kao jednostavni, samo jedan filtracijski element, spužva, nebitno dali govorimo o motornom ili zračno pogonjenom filteru. Do složenih filtera koji u sebi imaju pregrade gdje se mogu postaviti višeslojni filterski elementi, grijać i čak spojiti na izlaz filtera i protok zraka. Naravno, postoje jeftini i skuplji filteri. Ali neovisi vam filter o tome koiko košta već o tome što sve možete smjsetiti u njega kako bi poboljšali filtraciju, te kako bi sakrili primjerice grijać i kisik. Ja osobno kupujem filter kutije, koje mi omogućuju filtraciju, grijanje i kisik, sva na jednom mjestu, pa mi tako i sam akvarij izgleda puno urednije. Sa cijenom od 149.99 kn za mene je to super povoljno. Uz kutiju dobivam pumpu, usisni prikljućak i crijevo za zrak, spužvu, jedan paket keramičkih prstenova i jedan paket aktivnog ugljena, grijać moram kupiti posebno. Ali za mene je to isplativa investicija, jer sam na svojoj koži naućio da jeftinije na duge staze samo znaći probleme i glavobolje. Jedino za akvarij karantenu, korisitim spužvu kroz koju prolazi plastićna cijev i radi na zrak, zrak usisava vodu kroz spužvu i tjera ju kroz cijev, te na taj naćin obavlja filtraciju, dok ujedno daje i kisik. I to je zapravo super filter, ali je meni pre gadan za vidjeti.
Naravno da tu ima puno modela i za neke akvarije nebi odgovarali veliki filteri, pa se tu treba pralagoditi i posavjetovati se sa prodavaćem oko onoga što bi htjeli.

Filteri-vanjski. Sump ili Kanisterski filter. O sump filterima neću pisati. Nekoristim ih pa prema tome nebi bilo uredu da išta komentiram. Kanisterski filteri su za mene idealni. To je filter koji se nalazi van akvarija, te od njega do akvarija vode usisno i izlazno crijevo. Takav raspored je perfektan ako imate dobro postolje za akvarij, pa ga možete tamo postaviti. Prvo smanjuje kolićinu stvari koja se nalazi u akvariju. Drugo zbog svoje puno veće površine u sebi ima puno bolja svojstva filtracije. Jel veća površina znači i veču kolićinu dobrih bakterija. Kanistarski filter obićno dolazi sa nekoliko "polica" u sebi u kojima su posloženi razlićiti filtracijski mediji. To naravno neznaći da ih vi morate koristiti kako je vama tvornićki došlo, već možete složiti filtracijske medije po svojoj želji! Ima jednostavnih modela i jeftinih, do onih puno skupljih. Trebalo bi gledati koristiti filter koji ima mogućnost ugradnje grijaća u sebe, što vam onda omogućuje puno ljepši izgled akvarija za aquascaping. Crijeva i ulaznu i izlaznu cijev uvijek možete promjeniti ako vam se nesviđa. Takvi dijelovi se uvijek mogu posebno kupiti. naj osonovniji model od 500 kn je možda velika cifra za poćetnika, ali ako uzimate ormar uz akvarij, razmislite o toj soluciji.

Svaki filter je filter. I nitko od nas se nemora složiti oko toga koja je vrsta naj bolja. Svaki akvarij može imati drugaćije zahtjeve o kolićini i načinu filtracije. Neki filteri se mogu složiti sa dodacima koji dolaze u kompletu da stvaraju efekt "padanja kiše", da posebnim dodacim kontroliju naćin i smjer izbacivanja vode i time omogućiti mreškanje površine vode koje i inaće u prirodi povlaći kisik pod vodu. Ali jedno je sigurno, svi se trebamo brinuti o filterima, jel je to ipak srce akvarija. Tu netreba pretjerivati. Filteri bi se trebali ćistiti, ali ne očistiti do kraja, filtracijski mediji se trebaju ižmikati u vodi iz akvarija a ne prati pod slavinom, kako nebi isprali dobre bakterija. I s vremena na vrijeme bi trebali pogledati dali pumpa radi, dali grijać radi, dali pumpa za kisik radi. Spužve i aktivni ugljen su mediji koji imaju svoj rok, svaki od tih medija ima naznačeno koliko dugo može biti u upotrebi i kada ga treba zamjeniti.

Post je objavljen 10.09.2019. u 18:50 sati.