Sjeveroistočno od Vodnjana nalaze se ostaci srednjovjekovnog naselja Guran, koji se prvi put spominje 1150. godine. Naselje je nastalo na mjestu kasnoantičkog naselja, a pretpostavlja se da je napušteno u 15. ili 16. stoljeću.
U istraživačkom pohodu smo krenuli makadamskom cestom „Guran-Majmajola“, koja ima polazište na raskršću s cestom Ž5101 (Vodnjan-Barban), oko 3 km od Vodnjana. Makadamsku cestu smo pratili do širokog raskršća na kojem smo skrenuli lijevo.
Nakon nekoliko minuta hoda, s desne strane, nalazi se poučna tabla o crkvi sv. Cecilije. Skrenuli smo desno i kroz šumarak stigli do ostataka crkve.
Crkva sv. Cecilije izgrađena je na mjestu antičke vile rustike, vjerojatno za vrijeme karolinškog doba (8.-9. stoljeće). Tokom povijesti je više puta nadograđivana. U funkciji je bila do kraja srednjeg vijeka (15. stoljeće).
Od crkve sv. Cecilije krenuli smo odakle smo i došli, ali sada pratimo pješačku stazu 111, samo što idemo kontra smjerom od oznaka. Istim putem smo išli sve do mjesta gdje pješačka staza izlazi na makadamsku cestu „Guran-Majmajola“, gdje smo skrenuli lijevo između dva suhozida.
Dalje smo, pažljivo, pratili oznake pješačke staze 111. Staza prolazi između suhozida, dijelom kroz šumu, svatko toliko prolazi kroz koju livadu.
Pješačku stazu smo napustili kod poučne table za trobrodnu baziliku. Tu smo skrenuli lijevo i ugledali ostatke bazilike, koji se nalaze uz maslinik.
Trobrodna bazilika je prva otkrivena od svih guranskih lokaliteta 1935. godine prilikom gradnje ceste prema Marčani. Bazilika je izgrađena krajem 8. ili početkom 9. stoljeća, u isto vrijeme kada i srednjovjekovno naselje Guran. Pretpostavlja se da je crkva za vrijeme romaničkog doba (11.-12. stoljeće) dobila zvonik, na južnom boku, koji se nalazio prema glavnim vratima naselja. Pretpostavka je, da je izgradnjom zvonika bazilika postala župnom crkvom. Crkva se koristila barem do 14. ili 15. stoljeća.
Šesdesetak metara južnije od trobrodne bazilike nalaze se ostaci srednjovjekovnog naselja Guran.
Pretpostavlja se da je naselje Guran bilo ovalnog ocrta. Pronađeni su temelji zidina i desetaka građevina, kao i mjesto gdje su se nalazila monumentalna sjeverna vrata. U naselju su pronađeni i dijelovi antičke skulpture, nekoliko obrađenih kamenih blokova i nešto keramike. U 14. stoljeću dolazi do značajne reorganizacije naselja, gradi se cijeli stambeni blok uz zidine, sjeverna vrata su zazidana, a na istočnoj strani naselja se probija novi ulaz, kao i nova ulica.
Pješačkom stazom 111 došli smo do ceste Ž5101, skrenuli lijevo na cestu Ž5101 i pratili je do raskršća s cestom prema Marčani (Ž5118). Na raskršću smo skrenuli desno prema Marčani i nakon samo pedesetak metara skrenuli opet desno, na makadamsku cestu.
Cestom smo došli do ostataka crkve sv. Šimuna.
Crkva sv. Šimuna je imala grobljansku funkciju. Grobovi su pronađeni uz južni bok, iza začelja i uz sjeverni zid. Crkva je izgrađena krajem 8. stoljeća, dok je današnji izgled tlocrta dobila u 11. stoljeću.
Dalje smo krenuli na jug i držali se ceste koja vodi do stancije koja nosi ime srednjovjekovnog naselja, Stancija Guran.
Stancija Guran se sastoji od nekoliko kuća i administrativno je dio naselja Vodnjan.
Od stancije, nastavili smo po asfaltiranoj cesti, s kojom smo došli do raskršća s cestom Ž5101. Na raskršću smo skrenuli lijevo i nakon pedesetak metara stigli do početne točke istraživanja područja tajnovitog srednjovjekovnog naselja Gurana.