PIROMANE TIJEKOM LJETA TREBA DRŽATI POD NADZOROM!
Kako je moguće da žena koja je 2017. zapalila sedam požara, živi bez ikakvog posebnog nadzora u periodu godine pogodnom za podmetanje požara? Ta soba kojoj se u medijima ne navodi ime, što je neobično iako su je TV kamere snimile više puta, iako nije maloljetna već ima 53 godine, strast I zadovoljstvo prema požaru glorificirala je velikim požarom u Šibeniku u kome je izgorjelo čak 900 hektara makije, poljoprivrednog zemljišta vinograda i ostalog raslinja. Taj je požar od petka 26. srpnja do ponedjeljka 29. srpnja u nezavidan materjalni položaj bacio mnoge zbog izgorjele materijalne imovine.Nisu mali ni troškovi gašenja jer osim vatrogasnih postrojbi požar je gasila vojska, kanaderi i stanovništvo.
Ta medijska polutajnost također je intrigantna jer je pedeset trogodišnja žena u medijima bez imena, iako se zna da radi u Hrvatskim auto cestama, te da su nadzorne kamere otkrile da je u, trgovini poznatoj istrazi, kupila kocke za potpalu vatre kojima je uzrokovala veliki požar. Tko je ona imenom i prezimenom? Da li je ona supruga, prijateljica ili rođakinja nekoga od poznatih osoba iz političkog ili medijskog miljea? Zašto to prešućivanje njena identiteta? Jer njen čin zakonski nedozvoljenog djela, ima pravo biti iskazan imenom i prezimenom te mnogim pojedinostima iz njenog života.
Strast vatre poremećene osobe jako mnogo financijski košta zajednicu. U ovom slučaju 900 opožarenih, izgorjelih hektara. Koliko je to u eurima reči će procjenitelji kada izađu na teren.
Ali važno je slijedeće: 2017. godine je protiv nje vođen kazneni postupak za podmetanje požara, poslana je na ambulantno liječenje, a onda je utvrđeno – vjerojatno to piše na nekom dokumentu izdanom od liječnika- da ne postoji opasnost od ponavljanja kaznenog djela. Na posao u Hrvatske autoceste je vraćena jer nije imala nikakvih pogrešaka na radnome mjestu. Ali ostaje nejasno kako je s medicinske strane moglo biti konstatirano da u slučaju 53 godišnje podmetačice sedam požara ne postoji opasnost od ponavljanja djela? Zar se za nekog tko je sedam, a neki mediji navode i osam požara zapalio u svojoj okolici 2017. može konstatirati i tvrditi da to osoba o kojoj je riječ nakon ambulantnog liječenja neče više ponoviti zapaljivanje vatre iz zadovoljstva i strasti.
No što sada činiti kada je 53 godišnja žena ipak ponovo potpalila vatru i izazvala požar velike materijalne štete? Koga sada pozvati na odgovornost ? Samo nju ili i njenog ambulantnog liječnika koji je poznavao njeno medicinsko stanje, koji zna kojom je terapijom liječena, te na temelju kojih je nalaza došao do zaključka da pacijentica neće ponavljati stvaranje požara?
Žena koja je podmetnula požar u Šibeniku privedena je u Općinsko državno odvjetništvo 29. 7.jer je podmetanjem požara počinila teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti . U nazočnosti liječnika psihijatra i branitelja, trebala je biti ispitana. Ali to nije učinjeno jer su liječnici iznijeli sumnju u njenu sposobnost iznošenja iskaza!? Određen joj je istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.
Doc. dr. Ante Bagarić psihijatar i pročelnik Zavoda za liječenje ovisnosti u bolnici Vrapče rekao je javnosti da se u ovom slučaju potpaljivanja požara radi o ženi s bipolarnim poremećajem u fazi manije. To je medicinski izraz koji zvući uljuđeno za osobe koje imaju sklonost ili čak strast prema vatri koja se širi. Činjenica je da bi o ljudima piromanima, u suradnji s lokalnom policijom, evidenciju trebale voditi, kada nije drugačije predviđeno, javne vatrogasne postrojbe, dobrovoljna vatrogasna društva na svom području. U vremenu od 1. svibnja do 1. rujna osvjedočene potpaljivače požara bilo bi potrebno službeno upučivati liječniku radi provođenja terapije u tom vremenu ili ih držati u zatvoru gdje bi provodili društveno koristan rad.
Zaštita prirode i materijalne imovine mora imati prioritet ispred bolesnih i psihički nestabilnih pojedninaca ovoga društva.
Zouhar Zec Margareta
Post je objavljen 30.07.2019. u 23:59 sati.