Zadnjih par desetljeća svjedocima smo svojevrsnog boom-a tehnologije, naročito na polju telekomunikacijskih uređaja. No, valja se prisjetiti da je put od pronalaska do masovne primjene neke 'napravice' (gadget-a) ponekad i spor. Tako je recimo bilo sa digitalnim kompjuterom, izumljenim daleke 1946. godine, koji je u jednu veću, masovniju primjenu ušao tek 1975. godine, sa prvim uvođenjem osobnog računala (Altair 8800). Skoro 30 godina kasnije! Prvi dodirni zaslon (touch screen) bio je izumljen još sredinom 60tih, e da bi ušao u masovnu upotrebu tek sa iPhone-om, prije 12 godina.
Postavlja se pitanje, što će biti sa razvojem tehnologije u narednom razdoblju, od nekih 10 do 15 godina? Ne treba biti veliki prorok, pa da čovjek zaključi da će u tom periodu doći do jednog eksponencijalnog razvoja tehnologije i sredstava komunikacije, kao nikada do sada. Po meni, ovo bi mogao biti i period, koji će u nekoj budućnosti označiti jedan svojevrsni maksimum u brzini ne samo iznalaženja nove tehnologije, već i u brzini ulazaka tih invencija u masovnu primjenu.
Dakle, u predstojećem razdoblju možemo očekivati dalji razvoj nanotehnologije (možda čak i kvantne tehnologije), ulazak u širu upotrebu materijala zvanog grafen, veoma tankog, laganog i jačeg od čelika, rapidni razvoj artificijelne inteligencije i androida, zatim odlazak prve ljudske misije na Mars, razvoj svemirskih putovanja (moguće turističko putovanje do Mjeseca), autonomnih automobila bez vozača na auto-cestama, naočala sa ugrađenim kamerama, satova koji odgovaraju na telefonske pozive, bežično napajanje telekomunikacijskih uređaja, internet uređaja (razne mašine komuniciraju međusobno, neovisno o čovjeku), kompjuterizirana odjeća opremljena senzorima i bežičnim prijemnicima, ubrzani razvoj 3D printera i tako dalje.
Posebna priča je razvoj gadgeta vezanih za virtualne stvarnosti (virtual reality), i za pretpostaviti je da će doći i do ovisnosti o njoj, pa i da će kao poremećaj biti uvršten u neki (skori) budući dijagnostičko-statistički priručnik. Moguće je da dođe do recimo do fenomena povezivanja snova (dream linking) u kojem će više sudionika sanjati zajedničke (lucidne) snove pomoću specijalnog jastuka, koji će sadržavati provodna vlakna, zatim fenomena grupne svijesti uz pomoć kompjuteriziranih i umreženih moždanih mašina (brain-machnes).
Ovo vele futuristi, a što ja osobno mislim da bi se moglo desiti u neposrednoj i sada već bliskoj budućnosti. Negdje sredinom 20tih godina, znači već za 5-6 godina, po meni će doći do jedne promjene u kolektivnoj svijesti, koja se može usporediti sa onom u 60tim godinama. Oni stariji mogu se prisjetiti kakva je razlika bila između 1960. i 1969. godine. (Vrijeme u kojem su naši očevi i djedovi po prvi puta kupili TV i auto, poneki i telefon.) Ogromna. Znači, isto će takva razlika biti između 2020. i 2029. godine. Također ogromna. To će biti također vidljivo recimo ne samo na području tehnologije, već i mode (ući će u modu vjerojatno neka odjeća, koja se danas, 2019. godine smatra čudnom, tu prvenstveno mislim na bio-rezonantnu odjeću, usklađenu sa bojom čakri – odjeća drečećih boja, kao i pastelnih, postat će uobičajena). Svakako će i muzika postati drugačija, pretpostavljam da neće biti dosadna, kao ova današnja J.
Oko 2025. godine (po meni) moglo bi se desiti nešto na polju komunikacije sa izvanzemaljskom inteligencijom. Možda će po prvi put biti uspostavljena komunikacija sa dalekom razvijenom civilizacijom (telepatski, moguće uz pomoć nekog artificijelnog dodatka), u kojem ćemo moći doznati kako ti humanoidi žive, stanuju, rade, kako izgleda njihov planet, kakve biljne i životinjske vrste obitavaju, kakva prevozna sredstva imaju. Možda će biti moguća i neka vrsta 'telepatske fotografije' ili pokretnih slika, neke vrste videa sa te planete.
Post je objavljen 29.06.2019. u 09:01 sati.