Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

U OPATIJI ZAPOČINJE MEĐUNARODNA 16.DRVNO - TEHNOLOŠKA KONFERENCIJA


RAZMJRENA ISKUSTAVA, REZULTATI, NOVA SURADNJA, DEVIZNI PRILJEV...

U Opatiji će se 3. i 4. lipnja održati 16. po redu Drvno-tehnološka konferencija. Program započinje u 9.30 sati u Hotelu Royal.
Uz sudionike iz Hrvatske koji su i ove godine najbrojniji, u Opatiju su pristigli poslovni predstavnici iz susjednih zemalja te brojni sudionici iz Njemačke, Finske, Italije, Austrije, Mađarske, Rumunjske, Bugarske, ali i iz daleke Kine, što naglašava međunarodni karakter skupa. Sudjelovanje su potvrdili istaknuti predstavnici Vlade RH, Hrvatskoga sabora, te iz nekoliko ministarstva.
U Opatiji će biti nazočna Uprava Hrvatskih šuma na čelu s predsjednikom Uprave Krunoslavom Jakupčićem te direktorima sektora. Očekuje se iznošenje konkretnih prijedloga za poboljšanje međusobne suradnje, te će predstavnici Hrvatskih šuma imati više predavanja i diskusija oba dana konferencije.
Na konferenciji će biti govora o izvoznim rezultatima u području drvne industrije i drveta, rastu industrijske proizvodnje i deviznom priljevu.Raspravljat će se o cijenama sirovine, kadrovskoj problematici i klimatskim promjenama te sve izraženijoj pojavi šumskih štetnika. Predviđen je popratni program studijskih posjeta i događanja.

STRATEŠKA SURADNJA EBRD-a I FLORIAN GRUPE
Florian Grupa je u svibnju potpisala strateški ugovor s EBRD-om. Radi se o kreditu od 10 milijuna eura , odnosno 75 milijona kuna od kojih će 5 milijuna eura biti usmjereno u financiranje izgradnje nove tvornice peleta u DIN Novoselcu, kapaciteta 55.000 tona peleta godišnje. Uz tvornicu je u fazi realizacije i kogeneracija od 1MW. Drugih 5 milijona eura spremno je za nove akvizicije odnosno dodatno ulaganje u strojni park finalne prerade unutar hrvatskih kompanija Florian Grupe. Ugovoren je kredit s mogućnošću konverzije u temeljni kapital, te se s EBRD-om pokreće proces unaprjeđenja korporativnog upravljanja i uvođenja standarda burzovnih kompanija. Time Grupa započinje pripreme za potencijalno listanje na burzama u Zagrebu ili Milanu, uz EBRD kao sudionika procesa i dokapitalizacije, a o cijelom pripremnom procesu i pregovorima, koji su trajali 2 godine, govorit će na konferenciji u Opatiji gdje je Florian ove godine jedan od glavnih partnera.

SHERIF GRUPA GRADI SMJEŠTAJ ZA 80 RADNIKA!
Grupacija Sherif, jedan od vodećih drvoprerađivača u ovom dijelu Europe. Za potrebe svoje tvornice u Glini, grupacija je zaposlila radnike koji gravitiraju Glini na udaljenosti od 50 km. „Vozimo radnike kombijima ili ako su grupirani do njih pet, dajemo im na raspolaganje putničke automobile. Budući da niti taj pristup nije bio dovoljan, iz okolice Našica svaki tjedan - ponedjeljkom dovozimo 25 djelatnika, a vraćamo ih petkom, kako bi vikend proveli s obiteljima. Isto tako 24 radnika jednom mjesečno dovozimo iz Bosne“ ističe Murat Pašić, osnivač i suvlasnik tvrtke. „Za radnike iz Bosne i Slavonije imamo osiguran stan i hranu besplatno, a kako rade po učinku, oni redovito zarade od 6.000-7.500 kuna. Upravo sad završavamo jednu stambenu zgradu, gdje ćemo moći smjestiti oko 80 radnika. Radi se o kapacitetu od 40 soba po 2 kreveta te o prostranoj kuhinji koja ima kapacitet spremanja 200 obroka. To je socijalna strana poduzetništva, jer ljudima treba osigurat dobre i humane uvjete,za život i rad,“ rekao je Pašić. (novi broj DRVO&NAMJEŠTAJ )

Tvrtka CEDAR U SVIBNJU ISPORUĆILA 140 KONTEJNERA PRERAĐENE BUKVE U AZIJU
Jedan od najvećih hrvatskih, ali i europskih prerađivača bukve tvrtka Cedar ubire plodove velikih tehnoloških investicija, koje su omogućile postizanje relevantnih izvoznih rezultata prema glavnim tržištima tvrdog drva. Relativno stabilni trendovi u trgovini tvrdim drvom pogoduju i povećanju izvoza europskih prerađivača bukve, posebno jer su u posljednje vrijeme, osim sjeverne Afrike, otvoreni novi tržišni kanali prema Japanu, Koreji, Indiji, Vijetnamu i Kini. Izgradnjom vlastitog željezničkog terminala u pogonu u Vrbovskom stvoreni su preduvjeti za efikasnu dostavu roba na lučke terminale te prekrcaj prema azijskim odredištima. Cedar raspolaže s nizom specijaliziranih tehnologija i opreme, koja omogućuje brzo punjenje pojedinačnih kontejnera u roku od nekoliko minuta. Mjesečna otprema 140 kontejnera iziskuje dobru koordinaciju sa špediterima i prijevoznicima, kazao je Darko Prodan, predsjednik Uprave Cedra te naglašava kako je upravo orijentacija na kvalitetu prerađenog materijala osigurala dobar plasman proizvoda širom Azije.

BAUWERK BOEN upozorava na potrebu transparentnijeg pristupa sirovini
Švicarsko-norveška grupacija Bauwerk Boen nesumnjivo predstavlja važnog globalnog lidera u proizvodnji podova, a karakterizira ih predanost inovacijama, posebno u višim kategorijama proizvoda. U Hrvatskoj su prisutni već duže vrijeme a prije tri godine preuzeta je postojeća drvna tvrtka u Đurđevcu. Modernizirana je tvornica, nabavljeni su novi strojevi, zaposleno je lokalno stanovništvo i poduzeti su drugi značajni koraci u unaprjeđenju postojećeg standarda. Bauwerk Boen već duže vrijeme u stručnim krugovima izražava stajališta koja naglašavaju njihovo nezadovoljstvo sirovinskim pitanjima, jer postojeći modeli očito nisu uzeli u obzir njihove parametre. O trenutnoj situaciji, izazovima s kojima se susreću te o planovima u narednom razdoblju govori predsjednik Uprave Igor Benaković. Više informacija u tiskovini DRVO&NAMJEŠTAJ

LIGNA 2019
Najveći sajam tehnologija za drvnu industriju održava se svake druge godine u Hannoveru, a ove godine, od 27. – 31.5. tradicionalno su se okupili proizvođači tehnologija, trgovci opremom i tvrtke koje se bave preradom drva i šumarskim djelatnostima. Najveći europski tehnološki sajam već tradicionalno predstavlja niz noviteta, u 7 tematskih cjelina: od alata, preko energije do krupnih i procesnih strojeva. Kako prenosi dobar poznavatelj sektorskih tehnologija Viktor Radić iz Polytechnika, uočen je nešto manji broj posjetitelja nego tijekom posljednjeg izdanja 2017. godine. U hodnicima i na štandovima svih hala nije bilo uobičajenih gužvi, gurkanja i sudaranja, uz puno manje buke i „sajamskog šušura“, stoga se upravo na otvorenom izložbenom prostoru, gdje se nalaze veliki strojevi za usitnjavanje drva, izvlačenje trupaca i mobilne operacije u šumarstvu najočiglednije primjećuje pad u posjeti. Uočio sam i jednu zanimljivost, kako se unatoč zategnutim odnosima između Putina i EU, na sajmu ipak osjeća povećan broj posjetitelja i investitora iz Rusije. Primjetan je sve izraženiji pristup kružne ekonomije, odnosno iskorištavanja svih resursa na pilani, posebno drvnog ostatka. To je zaokupilo veliko zanimanje, kako kod izlagača tako i posjetitelja, zaključuje Radić.
Na konferenciju u Opatiji dolazak je najavilo 26 slovenskih parlamentarca te bi se prema dogovoru trebala održati tematska sjednica Odbora za poljoprivredu sa hrvatskim parlamentarcima istoimenog odbora. Radi se o nizu sličnosti u sektorskoj problematici šuma i prerade drva, poput sanacije šteta od elementarnih nepogoda, suzbijanja potkornjaka i slično. Predstavnici obaju parlamenata će nakon sjednice posjetiti šumska područja u Gorskom kotaru.
Drvno tehnološka - konferencija 2019. dobila je podršku iz Ureda Predsjednice RH, Ministarstva poljoprivrede, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstva regionalnoga razvoja i EU fondova, Hrvatske gospodarske komora, Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne industrije, Hrvatskih šuma i Turističke zajednice grada Opatije.


Post je objavljen 02.06.2019. u 13:54 sati.