Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

EU PREDLAŽE PARTNERTVO TADŽIKISTANU


RASKRIŽJE PUTEVA IZMEĐU EUROPE I SREDNJE AZIJE





Obraćanje predsjednika Donalda Tuska nakon sastanka s predsjednikom Emomaliem Rahmonom iz Tadžikistana

30.5.2019.

Dopustite mi da vam zahvalim, predsjedniče Rahmon, dragi prijatelju, za apsolutno predivno gostoprimstvo i dobrodošlicu u vašoj prekrasnoj zemlji i za našu dobru raspravu danas.
Moj posjet dolazi ubrzo nakon pokretanja nove strategije Europske unije za Srednju Aziju. Prvi sam predsjednik Europskog vijeća u posjetu Tadžikistanu, što je još jedan znak naše predanosti izgradnji jačeg partnerstva s vama i cijelom regijom.

Vaše strateško mjesto na raskrižju putova između Europe i Azije i nedavni pozitivni pomaci u vašoj regiji otvorili su mogućnosti za jače i moderno partnerstvo. Cijenimo naše partnerstvo i željeli bismo ga produbiti.
EU predlaže podijeliti visoke standarde, kvalitetna ulaganja, mogućnosti obrazovanja i trgovine te promicati prometne, energetske i digitalne veze, uz puno poštivanje vašeg suvereniteta i interesa.
Jedan od razloga zbog kojih sam došao ovdje je da znam koliko ste važni za sigurnost cijele regije. Zahvalan sam za priliku da danas vidim granicu s Afganistanom. I doista sam bio impresioniran koliko činite da je zaštitite. Sretan sam što mogu reći da ćemo ozbiljno povećati našu potporu Projektu upravljanja granicama u središnjoj Aziji.

EU ostaje čvrsto opredijeljena za suradnju sa svim zemljama Srednje Azije u borbi protiv terorizma, trgovine drogom i nasilnog ekstremizma.

Danas sam posjetio i ledenjake Pamira. Bio sam impresioniran ljepotom, ali i vidljivim utjecajem klimatskih promjena. To nije samo glavna briga za vašu zemlju, već i za regiju i cijeli svijet. EU ostaje predana borbi protiv klimatskih promjena. I siguran sam da će Tadžikistan biti najbolji partner u tome.
U tom kontekstu, dopustite mi da također kažem da se vrednuju napori koje vaša zemlja ulaže u regionalno upravljanje vodama.

Predsjednik Rahmon i ja također smo razgovarali o bilateralnim odnosima između Tadžikistana i EU. Potvrdio sam da je EU spremna poboljšati pristup Tadžikistana europskim tržištima čim se ispune potrebni uvjeti. A vi znate, gospodine predsjedniče, o čemu govorim. Također smo razgovarali o mogućnosti pregovora o novom bilateralnom sporazumu. To bi bio pozitivan razvoj naših odnosa.

Gospodine predsjedniče, u povijesti Poljske i Tadžikistana postoje mnoge sličnosti i naše borbe za slobodu naših naroda. Ljudska prava su bitan dio ove povijesti. Najviši cilj svakog političara je osigurati sigurnost, ali i ljudska prava i slobode. Da bi se to postiglo, potrebna je snaga, hrabrost i dobra volja. Imate sve, gospodine predsjedniče. Želio bih također naglasiti važnost vaše osobne uloge i uloge vaše zemlje u političkoj stabilizaciji ne samo u Tadžikistanu, nego iu cijeloj regiji. Zbog geografije, vaši su napori mnogo važniji nego samo u ovom lokalnom, regionalnom kontekstu. Zapravo danas vaši napori, vaše aktivnosti, vaš utjecaj također u globalnom kontekstu. I u tim naporima za stabilizaciju i sigurnost uvijek možete računati na Europu i mene osobno.
Poštovani predsjedniče, dopustite mi da zaključim još jednom zahvalivši vam na gostoprimstvu i dobrodošlici.

PREDSTAVNICI DRŽAVA ČLANICA IMENOVALI 14 SUDACA OPĆEG SUDA
29.5.2019.


Predstavnici vlada država članica danas su imenovali 14 sudaca Općeg suda Europske unije.
Opći sud jedan je od dvaju sudova koji tvore Sud Europske unije, zajedno sa samim Sudom. Prva je sudska instanca za većinu odluka koje donose Komisija i druge institucije i tijela EU-a u svim područjima u nadležnosti Europske unije.
Imenovanja su izvršena u okviru zamjene dijela članova Općeg suda u sklopu koje će mandati 23 suca isteći 31. kolovoza 2019. i u okviru treće faze njegove reforme u kojoj će se devetero dodatnih sudaca pridružiti Općem sudu 1. rujna 2019.
Sucima Općeg suda za razdoblje od 1. rujna 2019. do 31. kolovoza 2025. ponovno su imenovani sljedeći suci:
• g. Eugčne Buttigieg (Malta)
• g. Anthony Collins (Irska)
• gđa Ramona Frendo (Malta)
• g. Colm Mac Eochaidh (Irska)
• g. Jan Passer (Češka Republika)
• gđa Vesna Tomljenović (Hrvatska).
Sucima Općeg suda za isto razdoblje po prvi je put imenovano sljedećih sedmero sudaca:
• g. Johannes Laitenberger (Njemačka)
• g. José Martín y Pérez de Nanclares (Španjolska)
• g. Rimvydas Norkus (Litva, kao zamjena za g. Bieliknasa)
• gđa Tamara Perišin (Hrvatska)
• g. Miguel Sampol Pucurull (Španjolska)
• gđa Petra Škvařilová-Pelzl (Češka Republika)
• gđa Gabriele Steinfatt (Njemačka).
Osim toga, g. Iko Nőmm (Estonija) po prvi je put imenovan sucem Općeg suda za razdoblje od 1. rujna 2019. do 31. kolovoza 2022.
Mandat g. Nőmma kraći je od mandata ostalih sudaca jer je on jedan od sudaca koje se u sklopu reforme Općeg suda imenuje na tri godine. Cilj je uskladiti mandat tih sudaca s krajem mandata drugog suca iz iste države članice.

Osnovne informacije
Suce i nezavisne odvjetnike zajedničkom suglasnošću imenuju vlade država članica nakon savjetovanja s odborom zaduženim za davanje mišljenja o prikladnosti kandidatâ za obnašanje dotičnih dužnosti. Biraju se iz redova osoba čija je neovisnost neupitna. Za imenovanje sucima Općeg suda moraju imati sposobnost potrebnu za obavljanje visoke sudačke dužnosti.
• Sud Europske unije: imenovano troje sudaca - priopćenje za medije, 6.3.2019.
• Sud Europske unije: imenovano jedanaest članova - priopćenje za medije, 1. veljače 2019.
• Sud Europske unije: Vijeće usvojilo reformu Općeg suda - priopćenje za medije, 3. prosinca 2015.

VIJEĆE POZIVA NA SVEOBUHVATNU DUGOROČNU STRATEGIJU INDUSTRIJSKE POLITIKE S VIZIJOM DO 2030.
27.5.2019.


Vijeće je danas usvojilo zaključke o "Strategiji industrijske politike EU: vizija za 2030.". Ovi zaključci odražavaju nedavne pozive Europskog vijeća za jasnu dugoročnu strategiju industrijske politike EU-a, i trebali bi se smatrati doprinosom Vijeća Komisiji u predstavljanju takve sveobuhvatne strategije do kraja 2019. godine.

„Snažna industrija EU ključna je za snažno gospodarstvo EU-a. Kao globalna industrijska sila, EU treba iznijeti vlastite odgovore kako bi osigurala da industrija EU-a iskoristi prilike i rješava izazove koje donosi globalna konkurencija, digitalizacija, održivi razvoj, dekarbonizacija. Današnji zaključci daju jasne i snažne poruke za buduću strategiju industrijske politike EU-a za sljedeće desetljeće“ -- Nicolae Hurduc, rumunjski ministar za istraživanje i inovacije.




Post je objavljen 31.05.2019. u 05:23 sati.