Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

POREZNA UPRAVA NADZIRE ISPLATU PLAĆA



SVE MANJE POSLODAVACA KOJI NE ISPLAĆUJU PLAĆE!

Za slučaju neisplate mjesečne plaće radnici napokon imaju u RH adekvatnu legislativu koja se provodi, a o čemu je podatke 30. travnja objavila financijska agencija FINA.
Slijedom toga Fina je od 1. siječnja 2016. godine do 30. travnja 2019. godine provela ovrhu temeljem 174.644 obračuna neisplaćene plaće zaprimljenih na izravnu ili prisilnu naplatu i to na teret računa 5.294 poslodavca.
Radi obračuna neisplaćene plaće u 2016. godini je prisilno provedena ovrha na računima 3.263 poslodavca, 2017. godine na računima 1.948 poslodavaca, 2018. godine na računima 1.189 poslodavaca.
U periodu o kome je riječ temeljem obračuna neisplaćene plaće s računa poslodavaca prisilno su naplaćene plaće radnika u bruto iznosu od 578.154.248,15 kuna a s osnove glavnog duga, što je državi donijelo još 20.807.084,51 kuna kamata.


ZAKONSKI MODEL ISPLATE PLAĆA


Plaća mora biti stavka svakog ugovora o radu i poslodavac je sukladno Zakonu o radu dužan radniku isplatiti plaću u iznosu utvrđenom propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, odnosno ugovorom o radu.
Izmjenama Ovršnog zakona iz 2014. godine određen je i prioritet pri naplati za ove tražbine te se ovrha na temelju obračuna neisplaćene plaće, naknade plaće ili otpremnine provodi prije ovrhe i naplate svih drugih tražbina sa računu poslodavca, osim u slučaju zakonskog uzdržavanja djeteta. Neisplata plaće je također i kazneno djelo. Neizdavanje obračuna neisplaćene plaće jedan je od najtežih prekršaja poslodavca za koji je propisana kazna do 100.000,00 kuna.
Temeljem ove obveze poslodavci su od 1. siječnja 2016. godine do 30. travnja 2019. godine podnijeli ukupno 148.664 zahtjeva za prisilnu naplatu za ukupno 31.695 radnika.
Kako bi se osiguralo da poslodavac i ispuni svoju obvezu u vidu podnošenja zahtjeva za prisilnu naplatu, Porezna uprava redovito svaki mjesec obavještava Inspektorat rada o svim poslodavcima koji nisu isplatili plaću u prethodnom mjesecu. Porezna uprava, Inspektorat rada, Agencija za osiguranje radničkih tražbina i Fina redovito komuniciraju i razmjenjuju podatke te ako Inspektorat rada temeljem dostavljenih podataka utvrdi da poslodavac nije podnio zahtjev za isplatu neisplaćene plaće, donosi rješenje o privremenom osiguranju naplate utvrđene obveze i isto dostavlja Fini radi zapljene sredstava na računima poslodavca, a ako na računima nema dovoljno novčanih sredstava za provedbu rješenja u cijelosti, Fina daje nalog bankama poslodavca za blokadu svih njegovih računa.

Radnici, često zbog straha od otkaza, nisu predavali u Finu obračune neisplaćene plaće smatrajući da je neophodno inicijativu prebaciti na samog poslodavca. No 2015. godine donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca odnosno 2017. godine novi Zakon o osiguranju radničkih tražbina.
Poslodavac koji do zadnjeg dana u mjesecu ne isplati plaću radnicima za prethodni mjesec dužan je za svakog radnika prvog sljedećeg radnog dana dostaviti Fini zahtjev za prisilnu naplatu uz obračun neisplaćene plaće ili naknade plaće. Nakon podnošenja zahtjeva za prisilnu naplatu, Fina temeljem dostavljenih zahtjeva za prisilnu naplatu i obračuna neisplaćene plaće, po računima poslodavca provodi ovrhu. Dostavljeni zahtjev za prisilnu naplatu „preskočit“ će sve eventualno ranije zaprimljene ovrhe, osim ranije zaprimljenih obračuna neisplaćene plaće te ovrhe radi naplate uzdržavanja djeteta .
Ako blokada računa poslodavca potraje, krajnja posljedica neisplate plaće će biti stečaj poslodavca budući da će prema Stečajnom zakonu, Fina nakon 120 dana blokade računa po službenoj dužnosti podnijeti prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad poslodavcem, pravnom osobom.
.


ZAKONSKI PROPISI
Evo relevantnih zakonskih propisa RH, prema FINI, kojima je regulirana zakonska isplata plaće, u slučajevima kada poslodavac redovnim putem
i u zadanam roku nemože isplatiti plaću.

Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, NN 68/2018
Ovršni zakon, NN 112/2012
Zakon o izmjenama i dopunama ovršnog zakona, NN 93/2014
Zakon o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona, NN 73/2017
Pravilnik o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima, NN 71/2018
Pravilnik o načinu provedbe ovrhe na novčanim sredstvima banke, NN 36/2018
Pravilnik o vrstama naknada za obavljanje poslova propisanih Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, NN 71/2018
Pravilnik o Jedinstvenom registru računa, NN 89/2018
Pravilnik o tehničkim uvjetima za provedbu Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, NN 89/2018
Pravilnik o registru zadužnica i bjanko zadužnica, NN 115/2012
Pravilnik o izmjenama Pravilnika o registru zadužnica i bjanko zadužnica, NN 125/14
Pravilnik o izmjenama Pravilnika o registru zadužnica i bjanko zadužnica, NN 82/17
Pravilnik o obliku i sadržaju zadužnice, NN 115/2012
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o obliku i sadržaju zadužnice, NN 82/17
Pravilnik o obliku i sadržaju bjanko zadužnice, NN 115/2012
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o obliku i sadržaju bjanko zadužnice, NN 82/17
Pravilnik o obliku i sadržaju Zahtjeva za izravnu naplatu, NN 115/2012
Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o obliku i sadržaju zahtjeva za izravnu naplatu, NN 127/14
Pravilnik o izmjenama Pravilnika o obliku i sadržaju zahtjeva za izravnu naplatu, NN 82/17
Zakon o osiguranju radničkih tražbina, NN 70/17
Pravilnik o sadržaju i načinu podnošenja obrazaca u postupku ostvarivanja prava u slučaju blokade računa poslodavca, NN 92/17








Fotografija snimljena s tv ekrana - M.Zouhar Zec

Gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić uz zvukove bubnjeva došao je u društvu djevojaka u narodnoj nošnji i s karamfilima u rukama u zagrebački park Maksimir na proslavu praznika rada 1. Maja. Po gradonačelnikovim uputama i ove godine se kuhao već tradicionalni grah, koji se besplatno dijelo svima koji dođu na maksimirsku livadu. Prošle godine je kuhanje graha za 1. Maj koštalo oko milijun kuna. Iz državnog proračuna, dakako

Ove godine nije bilo organiziranog dolaska radnika na proslavu 1. Maja jer su sindikati prednost dali potpisivanju građana za inicijativu "67 je previše".



Post je objavljen 01.05.2019. u 10:28 sati.