ŽENE U ZNANOSTI
U Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održana je 17. travnja trinaesta dodjela stipendija Nacionalnog programa stipendiranja „Za žene u znanosti“ u organizaciji L'Oréala Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture. Četiri odabrane stipendistice su Ana Barić (Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu), Lidija Barić (Medicinski fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku), Andreina Belušić Vozila (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Geofizički odsjek) i Svjetlana Dekić (Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Biološki odsjek). Izborno povjerenstvo sastavljeno od hrvatskih znanstvenika odabralo je najuspješnije hrvatske znanstvenice te ih nagradilo za njihove svakodnevne doprinose u stvaranju društva znanja jednokratnom stipendijom u iznosu od 5.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.
Nacionalni program stipendiranja L'Oréal - UNESCO „Za žene u znanosti“ u Hrvatskoj je prisutan trinaest godina te je, zaključno s 2019. godinom, nagradio 50 izvanrednih hrvatskih znanstvenica u završnoj fazi izrade doktorskih disertacija iz prirodnih znanosti, uključujući i interdisciplinarna područja. Cilj programa stipendiranja „Za žene u znanosti“ prvenstveno je nagraditi dosadašnji trud, rad i uspjeh mladih nada hrvatske znanosti, ali i pružiti dodatan izvor motivacije, podrške i inspiracije ostalim ženama u području znanosti.
Predsjednik Izbornog povjerenstva „Za žene u znanosti“, akademik Zvonko Kusić, rekao je da ovogodišnje stipendistice priznanje zaslužuju vrijednim radovima te zanimljivim otkrićima u procesu izrade doktorskih disertacija.
Članovi izbornog povjerenstva za žene u znanosti na čelu s akademikom Zvonko Kusić koji je bio predsjednik Izbornog povjerenstva su bili:
akademkinja Sibila Jelaska - doktorica bioloških znanosti, HAZU, akademkinja Vida Demarin – Međunarodni institut za zdravlje mozga, akademik Vladimir Paar - Prirodoslovno-matematički fakultet, Fizički odsjek, akademik Krešimir Nemec - Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Helena Jasna Mencer - Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Ivan Vicković – Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Odjel za kemiju, dr. sc. Katica Biljaković – Institut za fiziku
Prema podacima objavljenim u ožujku 2019. godine u publikaciji She Figures 2018., statističkom izvješću koje svake tri godine izdaje Europska komisija te u kojem se prati napredak u postizanju rodne ravnopravnosti u području znanosti, istraživanja i inovacija na paneuropskoj razini, zaključuje se da broj žena s karijerom u istraživačkom sektoru u Europi polako raste. Iako su u većini zemalja Europske unije žene rjeđe od muškaraca zaposlene kao znanstvenice ili istraživačice, Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojima su te razlike manje od 0,5 %. Iz statističkih podataka navedene publikacije zaključuje se kako su žene u znanosti i dalje nedovoljno zastupljene na području cijelog teritorija Europske unije te njihov potencijal nije u potpunosti priznat i cijenjen.