Narod Chumash – 'proizvođači novca od školjki'
Narod Chumash (Čumaš) konkvistadori su ih nazvali Barbareno jer su se na njihovom teritorijalnom području 1602. Sebastian Vizcaino i njegovi mornari uoči blagdana Svete Barbare (točnije 3. prosinca) tu usidrili i u znak zahvalnosti za preživjele u oluji podigli misiju, a 1786. pored misije niknula je i snažna vojna utvrda.
Na jeziku čumašan ime za ovaj narod riječ 'Chumash' označava nekoga tko proizvodi novac od školjki. Narod Čumaš nema zastavu, ali za iskazivanje svojeg identiteta rabi svoj plemenski pečat.
Plemenski pečat Čumaš okruglog je oblika gdje vanjska crna kružnica omeđuje cijeli pečat čija ispuna je bijelo-žuto-crveno-crna. Unutarnji prsten je zelene boje, a od vanjske kružnice dijeli ga četrnaest plavih trokuta poredanih u krug.
Ispuna zelenog prstena je crvena, a u središtu je crna kornjača (želva). Van kruga piše crnim tiskanim slovima SANTA YNEZ BAND OF CHUMASH INDIANS, u gornjem dijelu, a u donjem dijelu FEDERALLY RECOGNIZED TRIBE SINCE 1901. U zelenom prstenu piše bijelim slovima Chumash Indians of Kalawashaq Village.
Post je objavljen 25.03.2019. u 19:39 sati.