Ograjisala Fata na nemuslimana i postala bolja muslimanka
U praksi, nasilje nad ženama se dešava u nekim muslimanskim zemljama kao što su Avganistan, Jordan i Mali nad čak 90 odsto žena, u nekim drugim nad tri četvrtine, u nekima manje i najčešće prolazi nekažnjeno. Novinari Die Welta su se tako prijavili na Facebooku s profilom pod lažnim imenom Yasmin D. Ja bih dodao da naslov teksta ne odgovara stvranosti jer zena na sudu u stvari vrijedi duplo vise od muskarca.
Njeno ime znači Carska džamija, a sagrađena je od strane mogulskog cara Aurangzeba krajem 17. U slučaju da se prevara ne dokaže, reč onoga ko je podigao tužbu više ne vredi na sudu za sve buduće slučajeve izvrsna praksa. Vreme kada ženska osoba može da uđe u brak takođe je vrlo kontroverzno iz moderne perspektive.
Ograjisala Fata na nemuslimana i postala bolja muslimanka - Tako ćete se najlakše nepravde sačuvati.
Novinari Die Welta su se tako prijavili na Facebooku s profilom pod lažnim imenom Yasmin Sa />Pri surfanju po profilima naših novih prijatelja nailazimo na zapaljene izraelske i američke zastave. Ti udaju poziraju s kalašnjikovima i s zamotanima licima kao da su odlučni odmah krenuti u rat. Brzo nam postaje jasno da ti mladi hvalisavci žele prije svega jednu stvar: oženiti se, i to što je muslimanke moguće. Pristupamo jednoj stranici na Facebooku pod nazivom 'Islamski brak u Njemačkoj' i postavljamo opis, u kojem navodimo da je Yasmin D. Poput naših 'sestara' se prikazujemo samo pokrivene. Nakon manje od 24 sata se u mrežu hvataju prve 'džihadske ribice'. Naše statuse začinjamo s arapskim izrazima poput 'inšallah' i 'mašallah', kako bismo zadobili povjerenje naših radikalnih sugovornika. Na primjer, radikalnog selefiju, koji planira odseliti u Siriju, zatim osjetljivog njemačkog konvertita, udaju je upravo okončao svoj studij medicine, ili pak 40-godišnju migranticu, koja traži vjernog muža, navodi Die Udajy, dodajući da na tim stranicama ljubav izgleda igra podređenu ulogu. Bilo je uaju lako razgovarati s njima, jer su ti muškarci pričljivi, postavljaju puno pitanja muslimanke pokazuju interes za nas. Isprva nas je to činilo nervoznima, jer nismo mogli razumjeti selefijski žargon sa svim tim arapskim riječima i izrekama i bili smo nesigurni koliko daleko smijemo ići pri flertanju s jednim selefijom. Ali smo naučili da se tu očito češće treba koristiti 'inšallah' i da gramatika i pravopis nisu važni. Uočavamo da itekako smijemo pričati viceve i pisati smileyje, te da šerijat očito dopušta komplimente. Gotovo da nam je žao muškaraca, kojima smo obećali udsju />Nekima od njih se javio naš 'otac' i pod prijetnjom poduzimanja pravnih koraka ih prisilio da prekinu kontakt. Drugi pak nikad neće znati zašto je naš profil odjednom nestao. Kad je rat izbio 1991. Rat je ipak u njegovim pričama na jedan jeziv način prisutan. Simićeva kratke priče se odigravaju u prividno zaštićenim prostorima. U stvarnosti su one nepregledne i beskrajne. Najčešće se radi o odnosima: između muškarca i žene, roditelja i djece, ili prijatelja. Oni su konačno pobjegli od 'izgubljenog desetljeća' ratova, navodi se u knjizi 'Ptice Diomeda'. Simić piše o ljudima i stvarima, koji gube ravnotežu. Njegovi tekstovi stalno pomiču ili gube svoje središte.