R ezultati su pokazali da su volonteri u Hrvatskoj najčešće ugodne, savjesne, altruistične, pouzdane i moralne osobe širokih umjetničkih interesa, čiji su dominantni motivi za volontiranje težnja za novim iskustvima i znanjima te usavršavanjem, kao i altruistična briga za druge, posebno za one koje smatraju manje sretnima od njih samih. Kroz pomaganje drugima osoba vjeruje da može učiniti razliku, osjeća da ima kontrolu nad svojim životom i okolinom te time ublažava depresiju i povećava osjećaj samoefikasnosti odnosi se na percipiranu vlastitu sposobnost i efikasnost djelovanja u specifičnim situacijama. U Hrvatskoj su istraživanja o volonterskom radu rijetka, no jedno istraživanje provedeno 2015. U mnogobrojnoj literaturi ističe se da mladi volontiranjem razvijaju razumijevanje za društvene probleme i suosjećanje s drugima, uče socijalne vještine i razvijaju moralne i etičke koncepte te volontirajući imaju utjecaj na društvene promjene.
Kako biste pomogli nekome koga ne poznajete, morate prevladati prirodni impuls izbjegavanja rizika i opasnosti. Kompetencija je sposobnost djelovanja te ukazuje na sposobnost da nešto kvalitetno učinimo.
Mogućnosti i prednosti volontiranja - Druga mjera društvene integracije je broj veza ili kontakata koje osoba ima s drugim ljudima.
Nasa priroda i nasa buducnost: Igor Sevo at TEDxBanjaluka Stjecanje kompetencija kroz volonterski rad i njihovo bilježenje i vrednovanje je definitivno jedno od aktualnijih pitanja vezanih uz volonterstvo. Također, prema dosadašnjoj praksi vidljivo je da volontiranje u neprofitnim organizacijama pruža izuzetno veliki potencijal za relativno lagan način stjecanja radnog iskustva. Za mnoge, volontiranje potiče novi rast, duhovni i emocionalni, ponekad su te promjene neznatne, ali jasne — kao što je predanost kontinuiranom radu sa specifičnim razlogom ili ciljem. Iako u ovom istraživanju nije postojala kontrolna skupina nevolontera, inozemna istraživanja pokazuju da su toplina i pozitivne emocije, kao i povjerenje, altruizam i suosjećanje uže osobine ličnosti na kojima volonteri postižu značajno više rezultate od nevolontera. Naravno, ne treba miješati volontiranje i neke oblike rada kao što su stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa ili druge mjere za poticanje zapošljavanja. Drugi razlog postojanja veze između volontiranja i mentalnog zdravlja je to što je pomaganje drugima, bilo neformalno ili na organiziran način kroz volontiranje, samovrednujuće iskustvo. Ovakav omjer spola nije neočekivan s obzirom na to da su i u bazama većine volonterskih centara u Hrvatskoj volonteri podzastupljeni u odnosu na volonterke.