Kamen u žučnoj kesi prate nesnosni bolovi
U zucnoj kesici moze da se razvije jedan veliki kamen, mnogo sitnih ili razlicite moguce konbinacije. Bolesnici se obicno dobro osecaju posle operacije i nemaju problema sa varenjem hrane, iako je funkcija zucne kesice da pomaze prilikom varenja.
Da li je neko imao slicne simptome sa zucnom kesom? Skupila sam hrabrosti samo sam se okrenula i izasla. Bolesnik može imati povišenu temperaturu i osjećati mučninu ili povraćati.
Kamen u žuči je nasledan - Međutim, to se događa samo u 0,1% do 0,2% postupaka. Za vreme hospitalizacije ili nedugo nakon nje preporučuje se hirurško uklanjanje žučne kese.
Kamen u žučnoj kesi veoma je često oboljenje od koga najčešće pate osobe od 30 do 60 godina, ali može da se se javi i kod mlađih osoba, čak i kod dece. Žene za pet posto češće pate od ove bolesti. Kamen u žuči stvara se od same materije žuči, žučnih boja, krečnih materija i holesterola. Oko tri četvrtine kamenja stvara se iz holesterola koji čini samo 5 % žuči i nije isuviše topiv, pa da bi ostao raspršen u tečnosti, on mora da bude u ravnoteži sa žučnim solima. Ipak, najvažniju ulogu pri stvaranju kamena u žučnoj kesi igraju zapaljenje žučne kese, zastoj u njenom pražnjenju i izmenjen sastav žuči. Dok se ne pomera, osoba obično ne oseća tegobe. Ponekad se javi blag bol sa desne strane ispod rebara. Pored toga, gubitak apetita, nadutost, podrigivanje ili povraćanje takođe mogu da ukazu na postojanje kamena u žuči. To se obično dešava noću, 2-3 sata posle večere naročito ako je osoba jela masnu hranu i praćenje žestokim bolovima s desne strane, ispod rebara. Bolovi se šire u desno rame i često su praćeni povraćanjem. Ako je sa napadom udruženo zapaljenje žučne kese, temperatura može biti veoma visoka i praćena drhtavicom. Ponekad kamen može potpuno da zatvori žučni kanal, da spreči izlučivanje žuči u creva i da izazove pojavu žutice. Napadi mogu da traju od nekoliko sati do nekoliko dana, a ponavljaju se u nejednakim vremenskim razmacima. Šta izaziva napad kod kamena u žuči? Napad žuči može da uzrokuje sve ono što izaziva pokrete žučne kese ili pojačava lučenje žuči. Na prvom mestu to je hrana: mast, jaja, kvasac, sladoled i suvo meso, a tu su i stres i stalna napetost… Takozvano mehaničko pomeranje kamena takođe dovodi do napada, te stoga treba izbegavati jahanje, trčanje, podizanje tereta i jače napone prilikom pražnjenja creva. Lečenje Konačno izlečenje od kamena u žučnoj kesi postiže se njegovim odstranjivanjem operativnim putem. Ostale mere se preduzimaju za sprečavanje napada. U slučaju napada, treba pozvati lekara, a kadaje on praćen visokom temperaturom, dok lekar ne dođe, na stomak obolelog, u predelu žučne kese, treba stavljati hladne obloge. Ishrana obolelih od kamena u žuči U akutnom stadijumu, kada se jave bolovi izazvani unošenjem neodgovarajuće hrane, daju se samo zaslađena voda, voćni sokovi i čaj a kasnije se prelazi na kašastu i pasiranu hranu — od krompira, pirinča, testenine, a sve treba da se kuva na mleku. Takođe, preporučuje se i pasirano povrće. Dijetetske mere veoma su važne u lečenju i nazivaju se žučne dijete. Njihov osnovni cilj je smirivanje upale. Jede se hrana bez masnoća. Posle jela treba prileći barem 30 minuta, a na predeo žučne kese stavljati tople obloge.