Kako do zaposlenja u Austriji? (1. deo)
Mislim da bih se otprilike u tu grupu mogla i sama svrstati. Takođe, to nam pomaže da unapredimo rad web stranica, kao npr, da vam osiguramo lako pronalaženje svega što tražite.
Mnogi poslodavci će im biti čak i zahvalni ako su im pronašli novog radnika, tj. Nas dvoje zajedno odradili smo ukupno 60 godina, bez pauze.
Kako do zaposlenja u Austriji? (1. deo) - ŠTO MI JE ČINITI?
Foto: Profimedia Vest o tome da Austrija traži 29. Ipak, od posla vas deli nekoliko koraka. Danas se takvi poslovi pronalaze putem interneta, gde postoji veliki broj sajtova sa poslovima u Austriji, ili preko ličnih kontakata. Ipak, bitno je naglasiti da bi trebalo da se fokusirate na zanimanja koja su u toj zemlji deficitarna, jer to povećava verovatnoću da ćete dobiti dozvolu za rad — objašnjava Cokić, piše 24sata. Viza nije potrebna Zanimanja na koje bi trebalo da se fokusirate, sudeći po najnovijim podacima, jesu ona iz oblasti ugostiteljstva — konobari, kuvari, pomoćnici u kuhinji, čistači i radnici na pakovanju robe najtraženiji su u Austriji. A budući da je od maja ove godine minimalna bruto zarada u hotelijerstvu i ugostiteljstvu gotovo 1. Zatim se određuje na osnovu nekoliko kriterijuma da li ćete dobiti ovu dozvolu, a jedan od kriterijuma je upravo potreba za radnom snagom. Zato, na primer, nema veze što poznajete nekoga ko ima frizerski salon i želi da vas zaposli u Austriji, ako njima nisu potrebni frizeri već ih imaju dovoljno u svojoj zemlji — objašnjava sagovornica. Poznavanje nemačkog jezika nije neophodno za dobijanje ove dozvole, ali jeste veliki plus. Kriterijumi po kojima se određuje ko dobija crveno-belo-crvenu kartu su kvalifikacije, radno iskustvo, poznavanje jezika, starost i studije u Austriji za visokokvalifikovana zanimanja. Ova karta objedinjuje radu i boravišnu dozvolu, i traje 12 meseci. Nakon što dobijete ovaj papir i poslodavca, stvar je poprilično jednostavna — možete da krenete da se pakujete. Foto: Profimedia Ipak budite oprezni! Iz austrijske ambasade upozoravaju da mnogi pokušavaju da zarade varajući Srbe koji hrle u Austriju. Budući da je sve veći broj onih koji u ovoj državi traže svoje parče hleba, austrijska ambasada redovno organizuje seminare informativnog karaktera o odlasku u Austriju, a o tome kada se i gde održavaju možete da se informišete na njihovoj Fejsbuk stranici. Ali barem mozes voditi zivot dostojan jednom coveku. A muka mi je od ovih sto su navodno dugo godina u Austriji bez posla i zive na socijali. Posla ima ako hoces da radis. Nego naviklo se da se kupuju kuce u Srbiji, vozi novi auto, ide na Tajland itd... E pa bilo nekad... Ne padajte na price da ne treba viza, jel to nije istina. RWR kartu je dobiti teze nego vizu, tj.