Prilika za posao u Austriji, plaća 1550 eura neto!
Ako u skladu sa svojim nivoom obrazovanja dobiju odgovarajuću ponudu za radno mjesto sa minimalnom zaradom koja iznosi 45% od zakonske maksimalne osnovice za plaćanje socijalnih doprinosa 2011: 1890 eura , dobijaju crveno-belo-crvenu karticu. Takođe, oni nam omogućavaju da vam ponudimo poboljšane funkcije prilagođene vama, poput pamćenja vaših postavki. Ko za to vreme ne uspe da nađe posao, mora da napusti zemlju, a novu vizu te vrste može da zatraži tek posle 12 meseci od isticanja prethodne.
Zato, na primer, nema veze što poznajete nekoga ko ima frizerski salon i želi da vas zaposli u Austriji, ako imaju dovoljno u svojoj zemlji, objašnjava sagovornica. No, ono na što mnogi zaboravljaju jest da je to država koja broji manje stanovnika od, na primjer, Njemačke pa je samim time i malo zatvorenija za doseljenike. Budući da je sve veći broj onih koji u ovoj državi traže svoje parče hleba, austrijska ambasada redovno organizuje seminare informativnog karaktera o odlasku u Austriju, a o tome kada se i gde održavaju možete da se informišete na njihovoj Fejsbuk stranici.
Austrija traži radnike, a evo kako da se zaposlite ako ste iz Srbije - Reč je o takozvanoj crveno-belo-crvenoj karti ili Rot-Weiss-Rot-Karte, za koju kandidat aplicira u ambasadi nakon što je već pronašao poslodavca.
Belma Cokić, poverenik za integraciju Srba u austrijsko društvo pri ambasadi Austrije u Beogradu kaže da za nalaženje posla u ovoj zemlji morate da prođete nekoliko koraka. Vest o tome da Austrija traži 29. Ipak, od posla vas deli nekoliko koraka. Danas se takvi poslovi pronalaze putem interneta, gde postoji veliki broj sajtova sa poslovima u Austriji, ili preko ličnih kontakata. Ipak, bitno je naglasiti da bi trebalo da se fokusirate na zanimanja koja su u toj zemlji deficitarna, jer to povećava verovatnoću da ćete dobiti dozvolu za rad — objašnjava Cokić. Zanimanja na koje bi trebalo da se fokusirate, sudeći po najnovijim podacima, jesu ona iz oblasti ugostiteljstva - konobari, kuvari, pomoćnici u kuhinji, čistači i radnici na pakovanju robe najtraženiji su u Austriji. A budući da je od maja ove godine minimalna bruto zarada u hotelijerstvu i ugostiteljstvu gotovo 1. Foto: Profimedia Viza nije potrebna, ali da biste ze zaposlili, morate da imate radnu dozvolu. Zatim se određuje na osnovu nekoliko kriterijuma da li ćete dobiti ovu dozvolu, a jedan od kriterijuma je upravo potreba za radnom snagom. Zato, na primer, nema veze što poznajete nekoga ko ima frizerski salon i želi da vas zaposli u Austriji, ako njima nisu potrebni frizeri već ih imaju dovoljno u svojoj zemlji - objašnjava sagovornica. Nakon što dobijete ovaj papir i poslodavca, stvar je poprilično jednostavna - možete da krenete da se pakujete. Iz Austrijske ambasade upozoravaju da mnogi pokušavaju da zarade varajući Srbe koji hrle u Austriju.