Astma: Može li se živeti bez napada? (VIDEO)
Antizapaljenski lekovi pomažu pri kontrolisanju simptoma astme i sprečavaju napade astme, tako što umiruju zapaljenje disajnih puteva i olakšavaju protok vazduha. Procenjuje se da u Srbiji u ovom trenutku do 8 odsto starijih od 18 godina boluje od astme, koja, iako je neizlečiva, može da se drži pod kontrolom i ne mora da utiče na kvalitet života. Procenjuje se da u Srbiji oko 10 odsto starijih od 18 godina boluje od astme i oko 8 odsto dece. Takođe on sprečava organizam da proizvodi agens za aktiviranje platelata, proteina koji pokreće spazam bronhija i sužava disajne puteve što ustvari izaziva napade astme.
Malo sam bila opsirnija ali to je moje iskustvo sa DR. Pa i u njoj rade samo ljudi.
Astma: Može li se živeti bez napada? (VIDEO) - Sam doktor je zadovoljan mojim stanjem, ali ne smatra da mi je izlečio astmu. Nije bilo cudotvornih efekata, a po odlasku na kontrolu dete je bilo u mirnoj fazi, nije se culo skripanje i zviždanje i Bomba je samouvereno rekao ,,Eto vidiš, izlečio sam je''.
U svetu od astme boluje oko 300 miliona ljudi, a u Srbiji svako sedmo dete ima neki oblik astme. Astma je hronična bolest disajnih puteva i grčenja mišića koji okružuju ove disajne puteve. Disajni putevi se sužavaju i javlja se otežano disanje. Međunarodni dan borbe protiv astme obeležava se 4. Vrste astme Alergijska astma je najčešći tip astme koji se javlja. Ona se javlja kao posledica osetljivosti na supstance iz spoljašnje sredine kao što su kućna prašina, grinje, korov, buđ ili duvan. Simptomi koji prethode pojavi astme su kijavica i osećaj zapušenog nosa. Ovi simptomi mogu trajti i po nekoliko godina. Bronhijalnu astmu karakteriše preterano lučenje sluznice koja sužava bronhije i sprečava da vazduh prodre do pluća. Uzroci nastanka mogu biti unutrašnji način života obolele osobe, konzumiranje alkoholnih pića, pušenje, način ishrane, al ii genetske predispozicije i spoljašnji dolaze iz sredine u kojoj čovek živi. Pored pumpica, inhalatora i određenih lekova, pozitivne efekte u suzbijanju i lečenju simptoma astme imaju i proizvodi iz prirode. Iako beli luk stvara loš zadah, on se svrstava u dobre, stare domaće lekove koji mogu da pomognu u lečenju ove hronične bolesti. Obloge od senfa ili gline bi trebalo stavljati i na leđa i na grudi. Brojni vitamini mogu da smanje asmatične napade, zato se savetuje svakodnevno unošenje vitamina C i E. Preporučuje se i uzimanje magnezijuma koji utiče na širenje bronhija i na taj način se smanjuje šansa za asmatični napad. Zdrava ishrana, odnosno unošenje namirnica koje su bogate vitaminima i mineralima. Jedite ribu tuna, losos, skuša jer sadrži omega 3 masne kiseline. Zamenite životnjske proteine biljnim, smanjite unos mleka, izbacite margarin, ulja i masti. Med je najstariji narodni lek za lečenje astme. Udisanje eteričnih ulja iz meda već pomaže otklanjanju gušenja. Med se može uzimati ujutru sa čašom tople vode. Može se dodati đumbir u prahu, jabukovo sirće ili kajenski cimet.