Crna repa zaista me izvukla iz groznoga kašlja
Matovilac nikne 8-14 dana nakon sjetve, a za berbu dospijeva za 60-80 dana. Osim najpopularnije vrste D. Osim toga uza srdašce dobro uspijeva i lukovičasto cvijeće koje cvate prije njega, primjerice sunovrati. Poslije cvatnje, pupoljka - u Americi poznata pod nazivom sundrops - nije baš privlačna pa to nije biljka za prednji vrt.
Osobito joj pogoduje jutarnje sunce i popodnevna sjena jer tada cijelo ljeto neumorno cvate. Suho tlo okopavajte predvečer kad tlo upija vlagu.
Crna repa zaista me izvukla iz groznoga kašlja - Na suhu siromašnu pjeskovitu tlu, na kojem zahtjevnije biljke ne uspijevaju baš najbolje, izvrsno se snalazi pupoljka ili pupoljica, lat.
Mnoštvo je narodnih lijekova koje preporučuju čim zaredaju prehlade, gripe i druge bolesti protiv kojih nikako ne može štetiti jačanje otpornosti organizma. Tako, vidim, televizijska Vrtlarica proporučuje protiv hunjavice i kašlja mješavinu 1 kg limuna, 30 češanja češnjaka i 1 litre prokuhane vode ili narezanu glavice luka koja se kratko potopi u med i izvadi. S nemalom sa nevjericom saslušala kolegicu Alu, kako je još odmilja zovem iako se odavno prestala potpisivati novinskom kraticom, Anđelu Lenard Antolin iz Đurđevca, koja mi je, kada sam se na jednoj važnoj tribini u njezinu gradiću gotovo udavila u «mokru» kašlju iz samih pluća, rekla da ona uvijek svojoj kćeri pripremi med nakapan preko crne repe. Jedva sam pojmila kako to odrezati korijen gore i dolje te kako će to kroz repu preko noći isteći med… Ali nisam imala što izgubiti! Već na placu svi su se čudili kak ne znamo taj koristan recept. Sad ga je, vidim, pun i internet u različitim varijantama. Najbolje je, rekoše, nastrugati repe, pomiješati je s medom i lagano pojesti… Uglavnom, milijun savjeta, ali, kako god, preporučujem sad protiv kašlja crnu repu: preko repe nakapajte meda. Obično, da bi bila lakšeprobavljiva, uz druge klasične začine dodaju i malo kima. Ako je prije i nisam voljela zbog opora, gotovo ljuta okusa i mirisa, sad mi se upravo to — poslije meda, a k tome više i ne kašljem — čini baš ukusnim. Raphanus sativus stara je kultura koja se uzgaja u cijelome svijetu, uglavnom kao pvortnica na malo. Drevni su je egipćani uzgajali kao uljaricu, a tako se i danas još uzgaja u Kini i Japanu. Tisućljećima je cijenjena u liječenju bolesti dišnih organa prehlada, bronhitis, kašalj… te zatvora, neredovite i neuredne probave. Prehrambeno crna repa nema osobitu vrijednost, ali joj je biokemijski sastav vrlo zanimljiv, jer, kako navodi Vegetarijanksa kuhinja sastavila i za tisak pripremila Marija Zaninović , Sveučilišne naklade Liber iz 1984. Ni vitaminski sastav nije nebitan. Najvažniji sastojak povrtnice je irušična kiselina, koje ima od 11,5 do 24 %, ovisno o sortama, uzgojnim uvjetima, sezoni itd. Energetska vrijednost korijena povrtnice, u usporedbi s ostalim korjenastim povrćem, i nije tako mala. Kad se sjetim da se zalažem za autorstvo do toga da sam sama snimala crnu repu koju sama prije toga i kupila, samo da fotke ne kradem kome drugome — a za razliku od teksta fotke su i potpisane, haha! Samo nek prođe kašalj tko ga ima!