Comment aller de Hrvatska Kostajnica ŕ Slovénie en bus, train, bus de nuit ou voiture
IZMJENE PLANA NABAVE GRADA HRVATSKE KOSTAJNICE ZA 2018. Kralj povjerava rješavanje problema zagrebačkom Kaptolu, a njihov čovjek ispitavši slučaj na licu mjesta, rješava ga tako da je Hutinka vratio sam dio te zemlje Dubičanima. Odande bi mogli lakše provaljivati u područje rijeke Kupe i njenih pritoka.
OBAVIJEST O LARVICIDNOM TRETIRANJU KOMARACA NA PODRUČJU GRADA HRVATSKE KOSTAJNICE Poštovani građani, dana 8. Since Roman roads were merged in the vicinity of the city it is believed that settlement dates much earlier than the first written document known today. Akcija će se održati prema slijedećem rasporedu: - Velika Ludina - 11. Time of the first settlement is unknown, but town lies on very important Roman roads that were used for transporting salt and cotton.
Comment aller de Hrvatska Kostajnica ŕ Novi Travnik en bus, train ou voiture - U ljeto Nikola Zrinski spema se na polazak u južnu Ugarsku, gdje ga je bio pozvao kralj da pomogne obraniti od turske opsade.
Prema vjeroispovjesti katolika je bilo 1689, a pravoslavaca 364. Srpska pravoslavna crkva i Katolička crkva u Hrvatskoj Kostajnici Najstariji pisani dokumenti koji govore o Kostajnici i njenoj okolici su isprave koje knezovima Vodičkim 1200. Godine godine potvrđuje knezovima prava i posjede u. Prvi put u povijesti Kostajnica se spominje 1240. Isprava rješava spor koji je nastao zbog zemlje koja se zove Kostajnica, a spor je nastao zato što neki podložnici dubičkog kastruma tvrde, da je kostajnički građanin Hutinka zaposjeo tu zemlju Kostajnicu silom, po smrti kralja. Hutinka tvrdi obratno, da je tu zemlju uživao već za kraljeva života i sve do sada u miru. Kralj povjerava rješavanje problema zagrebačkom Kaptolu, a njihov čovjek ispitavši slučaj na licu mjesta, rješava ga tako da je Hutinka vratio sam dio te zemlje Dubičanima. Između njihovih posjeda određene su međe. Isprava hrvatsko-ugarskog kralja iz. Ponovni spor oko zemlje događa se 1351. Spor je nastao zato što su Benko i Matija sa svojim ljudima i rođacima magistra Ivana, sina Dionizija Kostajničkog, nanijeli nekim dubičkim građanima dosta veliku šetu na posjedu Gorica. Borbe s Turcima 1556. Bosanske su se paše više puta trudili da osvoje koji hrvatski grad na rijeci Uni. Odande bi mogli lakše provaljivati u područje rijeke Kupe i njenih pritoka. Ovi gradovi pripadali su banu koji je njihovu obranu prije nekoliko godina povjerio kralju Ferdinandu. U te je gradove kralj postavio svoje posade koje su bile nedostatne za obranu od. Ali Zrinski je po svojim uhodama na vrijeme doznao namjere turske te je u Kostajnicu i Krupu na Unu postavio i svoju vojsku. Samo tako spasiše se ovaj put spomenuti gradovi od pada pod sultanovu vlast. U ljeto Nikola Zrinski spema se na polazak u južnu Ugarsku, gdje ga je bio pozvao kralj da pomogne obraniti od turske opsade. Uhode o ovome javiše bosanskom paši i stade se iza toga dogovarati s hercegovačkim i sa kliškim zapovjednikom. Stvoriše odluka da će na Kostajnicu navaliti, čim Zrinski otiđe u južnu Ugarsku. S velikom vojskom bosanski paša 16. U gradu se doduše nalazila posada, ali bez zapovjednika. Kapetan Pankracije Lusthaller, komu bijaše povjerena obrana Kostajnice, dogodio se upravo onda s nekim časnicima u Steničnjaku na gozbi. Posada kostajnička pokuša se braniti, no Turci bijahu nerazmjerno mnogobrojniji. Jedni se dokopaše gradskih vrata i počnu ih rušiti, dočim se drugi po ljestvama uspeše na zidine gradske. Za čas bijaše Kostajnica puna Turaka, koji su branitelje sasjekli bez velike borbe. Tako dođoše uz male žrtve do najtvrđeg bedema hrvatskog na rijeci Uni. Narod stade proklinjati kapetana Lusthallera, koji da izmakne kazni pobježe iz Hrvatske k paši bosanskomu, koji ga je lijepo primio. A kod nas se stalo pripovijedati, da je Lusthaller za 2000 dukata izdao Turcima grad Kostajnicu, otišavši iz njega namjerice u Steničnjak. Prodao ga je 23. Domovinski rat Hrvatska je Kostajnica došla na udar velikosrpskih snaga u ranoj fazi Domovinskog rata.