Probava u dobroj formi (1. dio)
To znači da se možete više fokusirati i procesirati informacije. Nije poznato ima li ovo bilo kakve bitne efekte na duže staze po ljude koji više konzumiraju namirnice bogate vlaknima, mada su mnoge studije pokazale da oni imaju manji rizik i od nepredvidivih srčanih bolesti. Kalijum koji je dio hurmi, pomaže rad srca i smanjuje krvni pritisak.
Izbjegavanje sirove hrane Sirova hrana i prehrana koja se bazira na takvoj hrani u principu jest jako zdrava jer se u hrani zadržavaju najvažniji spojevi baš zato što nema termičke obrade. Mleveni lan ipak unosite u organizam postepeno i tom prilikom konzumirajte puno tečnosti.
Brzi savjeti za poboljšanje probave - Datulje potiču probavu Osobe koje imaju problema sa , definitivno bi trebale razmisliti o konzumaciji datulja, budući da datulje djeluju pogodno za rad probavnog sustava. Datulje pomažu i u mršavljenju nakon trudnoće.
Stručnjaci savjetuju da je najbolja hrana za vaš probavni sustav ona hrana koja ne uzrokuje nikakve poteškoće. Dobra probava počinje u trenutku kada stavimo hranu u usta, a namirnice koje su dobre za probavu uglavnom su one koje olakšavaju probavni proces. Međutim čak i hranjive tvari koje se ne apsorbiraju lako u tijelu mogu biti zdrave — kaže gastroenterolog Matthew L. Ovo je popis najboljih namirnica za naš probavni sustav: 1. Voće i povrće izvrsno je za probavu jer je većinom bogato vlaknima. Vlakna imaju dodatnu korist pri reguliranju stolice. Integralne namirnice, uključujući smeđu rižu i pšenicu, također sadrže puno vlakana što ih čini dobrima za probavu. Ovaj savjet ne mogu primijeniti osobe s kroničnim bolestima poput celijakije. Dok je voće općenito dobro za probavu, banana ima posebno veliku ulogu jer ne nadražuje želudac. To je razlog zbog kojeg posežemo za bananom, rižom ili suhim tostom kad imamo probavnih problema. Začini i začinsko bilje poput đumbira i kurkume izvrsni su za rješavanje zamršene situacije u želucu. Imate li želučanih problema, pokušajte obrok zasladiti šalicom čaja od đumbira ili mente. Probiotici su dobri za probavni sustav jer sadrže dobre bakterije koje utječu na loše bakterije koje su uzročnici raznih bolesti. Prehrana s velikim udjelom vlakana osigurat će zdrav i snažan razvoj crijevne flore, a prebiotici iz njih nisu živi mikroorganizmi poput probiotika, već neprobavljivi sastojci nekih namirnica koje konzumiramo primjerice u šparogama, luku, leći i cjelovitim žitaricama.