OMILJENA APLIKACIJA DŽIHADISTA Rusija želi da zabrani
Na svakoj fotografiji koju budete obradjivali, bice automatski ubacen Retrica logo, koji moze se iskljuciti u podesavanjima. Prvo definisete vasu registraciju a posle samo kliknite na kartu koju zelite da platite. Prednosti su registracija putem telefonskog broja, obavljanje video i glasovnih poziva s ljudima koji nisu nužno na Androidu, te sinkronizacija s imenikom.
Na raspolaganju su im ukupno četiri različite teme za dan i noć od kojih neke dopuštaju i daljnju prilagodbu. Do tada, ranjivost ostaje…. KakaoTalk kvalitetno je izveden, što potvrđuje i visoka ocjena u Trgovini Play.
Mob&IT - Facebook Messenger Facebook ne treba previše predstavljati, a Facebook Messenger je aplikacija koja olakšava dopisivanje s vašim Facebook prijateljima. Nudi standardne opcije dopisivanja s jednom ili više osoba, slanja emotikona i datoteka, promjene pozadine, a zanimljiv je dodatak filter kojim se može promijeniti glas sugovornika pri obavljanju poziva, pa je dobra zabava zagarantirana ako volite podvaljivati prijateljima.
Sigurnost uvijek treba biti na prvom mjestu, zar ne? Kada je riječ o sigurnosti na internetu, mnogi ljudi ne obraćaju pažnju na to što može predstavljati problem. Naravno tu su i oni koji sigurnost na internetu shvataju veoma ozbiljno. Ako želite nešto više sigurnosti pri dopisivanju, u članku ispod vam donosimo nekoliko aplikacija za dopisivanje koje imaju ugrađenu enkripciju. Kada pošaljete poruku putem iMessage aplikacije, aplikacije prvo na serverima provjerava ima li korisnik kojeg kontaktirate iMessage nalog, te se bilježi datum i vrijeme kontaktiranja. Ove informacije ostaju spremljene na Apple-ovim serverima 30 dana nakon čega se brišu. WhatsApp WhatsApp koristi Signal protokol za enktipciju poruka, a sve poruke razmijenjene putem ove aplikacije su enkriptovane po zadanom. Međutim, iako su poruke enkriptovane i nije im moguće pristupiti, kompanija čuva kopije razgovora na svojim serverima, čak i nakon što su isti izbrisani. Pojedini istraživači su čak i dokazali da je izbrisanim porukama moguće pristupiti ukoliko neko dobije fizički pristup uređaju sa kojeg su poslane, ili na kojem su primljene. Također, WhatsApp razmjenjuje određene podatke poput brojeva telefona sa Facebookom. Kompanija se oslanja na vlastiti MTProto protokol u čiju pouzdanost sumnjaju mnogi istraživači, iz razloga što su algoritam za enkripciju osmislili sami osnivači kompanije. Signal Poruke razmijenjene putem Signal aplikacije su enkriptovane po zadanom, a samu aplikaciju finansiraju donacije. Posmatrač bi mogao primijetiti samo da ste pingali servere aplikacije, ne i koga ste kontaktirali i kada. Iako mnogu kriptografi preferiraju ovu aplikaciju, Signal nailazi na probleme pri povezivanju Android i iOS korisnika. Kao i WhatsApp, i ova aplikacija se oslanja na Signal protokol za enkripciju. Allo Googleova nova aplikacija za dopisivanje po zadanom čuva sve poruke spremljene na serverima dok ih korisnik ne izbriše, no one nisu enkriptovane. Sa druge strane, poruke poslane u Incognito modu su enkriptovane i takve se čuvaju na Googleovim serverima. Viber Viber, najpopularnija aplikacija za dopisivanje na našim prostorima, također ima opciju enkripcije koja je uključena po zadanom. Sve poruke, fotografije, videozapisi, te pozivi obavljeni preko ove aplikacije potpuno su zaštićeni, te im čak ni sama kompanija ne može pristupiti.