Orhideje, stanovi, savjeti i pomoć
Svoju orhideju stavi na mjesto gdje nema propuha, ali niti previše jakog sunca, na sigurnu udaljenost od radijatora, peći, kamina, klima uređaja i ventilatora. Listovi ljubičice su lepo izgledali ali je ona slabo cvetala. Prošle godine kada sam pazila da orhideje budu prihranjene, nagradile su me lepim cvetovima.
Vlaga zraka u stanovima i kućama Postoji razlika između apsolutne što je količina vode sadržana u zraku i relativne vrijednosti vlage što predstavlja postotak vlage izražen u odnosu na 100 na određenoj temperaturi. Naše Cosmo verzije Kama Sutra položaja uvek nailaze na oduševljenje, pa smo pripremili veliki broj strasnih poza sa specijalnom namenom: brižljivo su osmišljene tako da ciljaju pravo vaše magične tačke orgazma.
Sadržaj vezan za Uzgoj i Održavanje orhideja - Ljudi ih često kupuju orhideje u punom cvatu a nakon što izgube cvjetove, vrlo često one završavaju na smetlištu. Orhideje možete smjestiti na prozorsku dasku, stol ispred prozora, ugrađeni cvjetni prozor a ukoliko se odlučite na uzgoj zahtjevnih vrsti možete i napraviti vlastiti sobni staklenik.
Orhideja je uvijek lijep poklon i ukras u svakom uredu i domu, što nije neobično jer ova ima 1000 rodova i 30. Međutim, mnogi se boje ove egzotične biljke jer misle kako ju je teže održavati od ostalih. Kako bi tvoja orhideja bila što ljepša, dovoljno se samo upoznati s njom i njenim životnim ciklusima te je dobro pozicionirati u domu. Thinkstock Što s kupljenom orhidejom? Većina nas kupuje već procvalu orhideju, a obično se radi o Phalaenopsisu ili Dendrobiumu koje su najpopularnije lončanice među orhidejama. Kako kupovna orhideja već ima cvijet, cilj ti je da on što duže traje, što može biti poseban izazov jer nisu posađene na odgovarajući način. Većina njih je u plastičnim posudama, a korijen im je vlažan. Korijen orhideje uvijek mora imati pristup zraku kako bi orhideja bila zdrava, ali faza cvjetanja nije pogodna za presađivanje stoga je bolje orhideju ostaviti kako je, ali smanjiti zalijevanje. Orhideju je veći dio godine dovoljno zaliti jednom u desetak dana. Svoju orhideju stavi na mjesto gdje nema propuha, ali niti previše jakog sunca, na sigurnu udaljenost od radijatora, peći, kamina, klima uređaja i ventilatora. Blaga, vlažna klima omogućit će vašem cvijetu da potraje dulje. Nakon cvjetanja orhideju je poželjno orezati, a zatim presaditi u posudu u kojoj će korijen imati dovod zraka, a najbolje je nabaviti posebno dizajnirane terakota posude s rupicama na svim stranama. Thinkstock Savjeti za njegu Ako je dobro zasađena, njega orhideja je izrazito jednostavna. Ljeti je treba više, a zimi manje, a dobro je i povremeno pošpricati je vodom iz raspršivača. Kvaliteta vode je od izuzetne važnosti, pa izbjegavaj vodu iz slavine. Radije je pusti da malo odstoji ili, ako si u mogućnosti, koristite kišnicu. Povremeno možeš svoju orhideju potopiti u većoj zdjeli vode, ali je tada izuzetno važno dobro je prosušiti. Tijekom sezone rasta možeš je nahraniti blagom otopinom gnojiva. Zimi drži svoju orhideju na toplom, a zalijevanje smanji što više, jer je biljka u fazi mirovanja. Nemoj je gnojiti i ostavite je na miru. Thinkstock Ako primijetiš da vaša orhideja ima žute, zgužvane listove ili ne cvate, premjesti biljku, jer joj možda ne odgovara pozicija. Jednom kada se navikne na neko mjesto koje joj odgovara, poželjno ju je ne micati, a ona će te nagraditi prelijepim cvijetom. Više slika pogledaj u galeriji...