Crna rotkva
Bolesnica je pod svakodnevnim lekarskim nadzorom a laboratorijske analize kontrolišemo u početku na 2-3 dana a kasnije ređe. Ovo ih čini savršenim saveznikom za borbu protiv brojnih infekcija, a naročito kada se pojave simptomi dosadne i umarajuće prehlade, upale grla, gripa, a efikasni su i pri lečenju infekcije uha. Na cvjetnoj stabljici visine nalaze se grozdaste cvati s cvijetovima bijele, ružičaste ili ljubičaste boje.
Toksični radikali nastaju redukcijom molekularnog kiseonika do superoksidnog anjona a potom enzimskom konverzijom do vodonik peroksida ili reaktivnih slobodnih radikala kao što su hidroperoksi i hidroksil radikali i tzv singlet kiseonik. Kada se koristi za kulinarske svrhe crna koža se obićno ostranjuje a unutrašnjost se priprema na pari,kuhana ili se prži. Pri tom agensi sa toksičnim dejstvom izazivaju prevashodno parenhimko oštećenje, a oni sa hipersenzitivnim delovanjem holestazni oblik hepatitisa.
Crna rotkva - Nista nam time nije oduzeto ili uskraceno.
Rotkva vodi poreklo iz Azije, jedna je od najstarijih kultivisanih biljaka i najčešće se konzumira u zimskom periodu. Crna rotkva je povrće, karakterističnog oštrog mirisa i ljutkastog ukusa, ima brojna lekovita svojstva. Bogato je vitaminima A, C i E, kao i vitaminima B-grupe. Samo 100 g rotkve sadrži preko 25% preporučene dnevne količine vitamina C, a pritom ima samo 16 kalorija. Takođe je dobar izvor antioksidansa, elektrolita i vlakana. Osim toga, crna rotkva obiluje mineralima — kalijumom, fosforom, kalcijumom, natrijumom i gvožđem, a u manjim količinama sadrži i magnezijum, sumpor, bakar, kobalt, cink i fluor, kao i sumporno ulje rafanol, koje joj daje specifičan miris i ukus, te povoljno utiče na izlučivanje sluzi iz organizma. Posebno je značajna u zimskom periodu kada je organizmu potrebnatjaka odbrana od virusa i infekcija. Crna rotkva ima važnu ulogu ulecenju bolesti jetre. Podstiče lučenje žuči, povećava njen protok u žučnoj kesi i sprečava stvaranje kamena. Takođe, sok od crne rotkve blagotvorno deluje na probavne organe, olakšava varenje i podstiče apetit. Crna rotkva sadrži i fitoncide, antibiotike biljnog porekla koji uništavaju mikroorganizme i sprečavaju njihovo širenje. Preporučuje se u prevenciji plućnih bolesti, kao i za suzbijanje kašlja! Pospešuje izlučivanje sluzi iz disajnih organa, zbog čega se preporučuje u lečenju bronhitisa, kašlja i prehlade. Žene bi trebalo da konzumiraju belu rotkvu što češće jer reguliše menstrualni ciklus i podstiče lučenje mleka. Osobe koje imaju upalu želuca ili čir na dvanaestopalačnom crevu treba da izbegavaju rotkvu. Rastopiti maslac, dodati crni luk, koren i listove rotkve, pa sve dinstati na tihoj vatri. Zatim naliti supu od povrća i kuvati pet minuta. Štapnim mikserom ili u blenderu izmiksati supu zajedno s pavlakom. Smesu vratiti u šerpu, posoliti je i pobiberiti, pa kuvati na tihoj vatri deset minuta. Tunjevinu ocediti od ulja i pomešati sa krem sirom. Dodati sok od pola limuna, malo soli i lagano promešati varjačom. Na kolut rotkve naneti kašiku nadeva od tune, spojiti naspramne krajeve i učvrstiti čačkalicom. Gotove paketiće pobiberiti po želji, posuti iseckanim vlašcem i staviti u frižider da se ohlade pre služenja. Na maslinovom ulju dinstati mlevenu junetinu oko 20 minuta uz povremeno dolivanje vode. Kada je meso gotovo, preručiti ga u posudu sa salatom. Dresing za salatu: peršun sitno iseckati, pomešati ga sa soja sosom i balzamiko sirćetom. Posoliti i pobiberiti, te ostaviti u frižideru da se malo ohladi. Šampinjone, rotkve i salatu servirtati na tanjir i preliti pripremljenim dresingom.