Dotle, nemojte da se čudite kada vidite mališane kako se slatko smeju oko ovakvih i sličnih oglasa ili nekog starijeg kako se — u čudu krsti! Nikola Janić, osnivač i odgovorni urednik. Iz istorije Niša od blizu sto godina zabeleženo je za ova nova pokoljenja da se ne zaboravi da je najpopularnije u neko doba pred Drugi svetski rat bila takozvana Šećer-mala, deo grada koji se prostire na levoj obali Nišave, od sada ponovo popularnog Oficirskog doma do Mosta mladosti.
Da nam Bog pomogne — verovatno ćemo morati svi skupa mnogo više i iskrenije da se krstimo, ali i konkretnih poslova da se prihvatimo. Šta se to dešava sa mladima, kuda to plovi ovaj srpski brod i na kom su to krugu Danteovog pakla spale Nišlije? Nikola Janić, osnivač i odgovorni urednik. Da nam Bog pomogne — verovatno ćemo morati svi skupa mnogo više i iskrenije da se krstimo, ali i konkretnih poslova da se prihvatimo.
- Šećer — mala u žargonu, da se ne ciframo, još poznatija kao Pic-mala dobila je takvo ime upravo po crvenim fenjerima, koji su visili iznad ulaza zvaničnih javnih kuća.
Da nije famoznih društvenih mreža na svemoćnom Internetu, rekao bih da je ovo čudo po niškim uličnim oglasima za rubriku verovali ili ne. Davno sam prestao da se čudim, pa ovo beležim sa izvesnom rezervom i u nadi da je, ipak, u pitanju nestašno-neslana šala mladih… Ali, kada na jednom jedinom autobuskom stajalištu u centru Niša nađete tri dobro ulepljena oglasa, svaki originalno rukom ispisan hemijskom olovkom, onda shvatite da je vrag odneo šalu i da se kao društvo moramo ozbiljnije pozabaviti i ovakvom pojavom. Oglas koji stoji na niškim ulicama — foto: M. Zašto, kako, otkud tako nešto u gradu na Nišavi? Šta se to dešava sa mladima, kuda to plovi ovaj srpski brod i na kom su to krugu Danteovog pakla spale Nišlije? Na oglasima, u tri gotovo do reči iste varijante, nude se seksualne usluge, sve radnje za male pare, čitko napisan mobilni telefon za poziv… Da bi sve delovalo do kraja ubedljivo, napisano je i ime makroa i to dvojice. Za one koji nisu detaljnije upoznati sa gradom u kome žive, evo malo istorijskih podataka — neće valjda biti naodmet i da se ujedno bolje razumeju neke jezičke konstrukcije u ovom tekstu. Zašto ne ozvaničiti prostituciju kao legalnu? Iz istorije Niša od blizu sto godina zabeleženo je za ova nova pokoljenja da se ne zaboravi da je najpopularnije u neko doba pred Drugi svetski rat bila takozvana Šećer-mala, deo grada koji se prostire na levoj obali Nišave, od sada ponovo popularnog Oficirskog doma do Mosta mladosti. Šećer — mala u žargonu, da se ne ciframo, još poznatija kao Pic-mala dobila je takvo ime upravo po crvenim fenjerima, koji su visili iznad ulaza zvaničnih javnih kuća. Na kraju bi možda neko opravdano postavio pitanje: zar nije bolje da se ponovo ozvaniči prostitucija kao najstariji zanat? Pitanje bi verovatno bilo logično upravo zato što su to već davno ozvaničile neke zemlje naše voljene i još nedostižne Evropske unije. Pravi i zvanični odgovor lično prepuštam ljudima i institucijama koji su i nadležni i dobro plaćeni. Dotle, nemojte da se čudite kada vidite mališane kako se slatko smeju oko ovakvih i sličnih oglasa ili nekog starijeg kako se — u čudu krsti! Da nam Bog pomogne — verovatno ćemo morati svi skupa mnogo više i iskrenije da se krstimo, ali i konkretnih poslova da se prihvatimo. Redakcija zadržava pravo da ne objavi ili da obriše komentare bez objašnjenja, ukoliko se u njima krše pravila civilizovane komunikacije. Lažno predstavljanje prilikom ostavljanja podataka u poljima za slanje komentara nije dopušteno. Nikola Janić, osnivač i odgovorni urednik.