Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Stjegoslovlje

Starosjedilački narodi Akadije – Wabanaki i Akadijanci

Današnja američka savezna država Maine tijekom 17. stoljeća bila je pradomovina starosjedilačkih naroda koji su ulazili u već prije narečenu konfederaciju Wabanaki s narodom Abenaki.

Dakle, to je područje koje se nekad nazivalo Akadija i dio je nekadašnje kolonije Nove Francuske (Louisiana, Quebec (Canada) i Acadia), a na tom području nalaze se slijedeća plemena Wabanaki konfederacije: Penobscot (Panawahpskek), Maliseet (Wolastoqiyik), Passamaquoddy (Peskotomuhkati), Kennebec (Norridgewock), Arosaguntacook i Pigwacket (Pequawket).



Ovdje trebam pripomenuti da se teritorijalno područje Akadije proteže i izvan današnjih granica SAD, na područje današnje Kanade, gdje žive starosjedilački narodi Micmac (Mi'kmaq), ali oni sada trenutno nisu predmet pisanja.

Tako je prvo 'akadijsko' pleme u mom nizu pleme Penobscot (Panawahpskek) koje je danas federalno pleme u SAD-u i sastavni dio savezne države Maine. Ime plemena nastalo je od pogrešno izgovarane (anglikanizirane) algonkin riječi 'Panawahpskek' što znači 'stjenoviti dio'.

Ovo pleme stalo je odmah, na početku Američkog rata za oslobođenje od Britanske krune, na stranu Amerikanaca (Patriota) i cijelog rata čuvalo leđa Amerikancima od upada Britanskih vojnika iz Kanade. Naravno, za to je platilo visoku cijenu u gubitku populacije.

Zastava Penobscot plemena je bijela s crvenim obrubom te velikim plemenskim pečatom u sredini. Plemenski pečat vrlo je neobičan, što se tiče izgleda, ali nije iznenađujuće. Naime, pripadnici plemena Penobscot vrlo rano su prihvatili kršćanstvo kao svoju religiju i stupali u mješovite brakove s bijelim doseljenicima.

Dakle, pečat je okrugli s trokutastim zupcima što simbolizira sunce gdje unutar prstena piše PENOBSCOT NATION u gornjem dijelu, a u donjem dijelu PANAWAHPSKEK. U slijedećem prstenu, u gornjem dijelu, ispisana je godina 1669. kada je počeo rat s Irokezima, a u donjem dijelu je godina 1749. kada je završen Treći francusko-indijanski rat (ili Rat kralja Georgea).

Lijevo i desno oznake su za dvanaest (po šest sa svake strane) plemenskih vijećnika. U samoj ispuni pečata je poprsje poglavice Sockalexisa iza kojeg je jezero i borova šuma, a u podnožju piše BUR NUR WURB SKEK (MI SMO NAROD ZORE). Oko kružnog pečata tri su stepenaste piramide koje završavaju križem.

U grboslovno desnom dijelu je natpis PURITY iznad kojeg je cvijet tratinčice koja je simbol čistoće naroda. Ispod natpisa je godina 1605. kada su prvih pet pripadnika plemena naučila govoriti Engleski. U grboslovno desnom križu je natpis VALOR iznad kojeg je strelica što označava hrabrost i oružje kojim je pleme branilo svoju slobodu. Ispod natpisa je godina 1612. početak ratnih nedaća.

U gornjem križu je natpis FAITH iznad kojeg je grboslovni kalvarijski križ i godina 1687. što označava pojavu prve katoličke misije na području plemena. U sve tri piramide smješteno je 'drvo obilja' koje simbolizira širenje plemena na sve tri strane.




Post je objavljen 11.11.2018. u 09:56 sati.