sve ima svoje vrime u protoku vremena. ne, nisu to klimatske vremenske prilike i neprilike nego povijesne. čitan kako je saborski zastupnik vrdoljak izjavio da se profesor povijesti može prekvalificirati za informatičara pa se onda na njega digla hajka zbog spomenute izjave. u osnovi zastupnik vrdoljak nije reka ništa krivo, dapače ukazao je na tranziciju ponude i potražnje u obrazovnom sustavu.
koga danas zanima šta je nešto bilo prije više od 100 godina? nikog! a razlog je vrlo jednostavan, vrimena se minjaju. čak ni ono šta je bilo prije sto godina nama danas nije na koristi jer su u međuvremenu bili mnogi događaji koji su definirali našu sadašnjost. prije 100 godina nikog od običnog puka nije interesiralo šta je bilo 100 godina prije svi su se, ka i danas, bavili preživljavanjem, istina u malo težim uvjetima nego danas ali se prilike ni danas nisu promijenile. povijest se svodila na usmene predaje na guvnu s kolina na kolino pa tako i danas u svrhu preživljavanja. đaba svim povjesničarima da pišu knjige kad se kod nas povijest minja svaki 40 godina. sa svakon novon generacijom koja pamti najviše 100 godina unazad do vrimena pokojne babe i dida sve više stvari iz povijesti postaje beznačajno, osim ako nisu u pitanju ustaše i partizani, to se prenosi sa kolina na kolino.
s druge pak strane danas je novo vrime, vrime elektronskih medija i komunikacija pa svak može strat šta mu paše, ne mora više pisat knjige i čekat da mu se objavi jer to ionako niko ne čita pogotovo mladost koja ide u školu, svi su po fejsu a kad ih nešto interesira šta ne znaju onda guglaju. reka je jedan moj profesor da je važnije znat di ćeš nač neki podatak nego ga pamtit, i bija je u pravu. ove tehnološki osviješćene zemlje su to skužile na vrime, isto ka i gebels ,pa se dali u propagandu povijesne zbilje. tako da se danas povijest, onima koje to interesira, prenosi putem povijesnih ili dokumentarnih tv kanala, kojih brale ima na pretek, ili putem gugla, koliko je sve relevantno to nikog nije brige, vrime je takvo da niko nema vrimena razmišlat o tome šta je a šta nije pa se sve šta je prezentirano uzima zdravo za gotovo.
ako ćemo pak govoriti o povijesti onda ona ne predstavlja samo puko nabrajanje događaja u nekom vremenu već utjecaj tih događaja na vrijeme koje je uslijedilo. prema tome, povijest koja samo nabraja događaje po datumima i vremenu i koja ne implicira na stanja u društvenim zbivanjima je nekorisna jer onom ko je ući ne pruža nikakav uvid u društvena zbivanja njome prouzročena. iz istog razloga se i danas lome koplja oko toga što je pravo a što krivo, uostalom koga uopće interesira šta je bilo prije 50 godina, a kamo li prije 500 ako su nekom društvene prilike iste kao i prije 5000 godina. da, nisam krivo reka, prije 5000 godina ljudi su što se tiče preživljavanja imali iste probleme kao i danas, of kors, u skladu sa vremenom u kojem su živjeli.
dakle, jedan profesor povijesti mora bit svjestan vremena u kojem živi i prilagoditi mu se ako misli preživit što znači da se knjige više ne pišu nego se objavljuju članci na guglu, a ako ima veze na televiziji može čak snimiti i povijesni dokumentarac, jer knjige ionako više nitko ne čita što opet pak znači da, ako nema informatičkog znanja mora ič na prekvalifikaciju ka i svi drugi koji misle preživit u društvu gdje su vještine kojima vlada važnije od papira koji posjeduje. svi ostali kojih interesira povijest ionako će se informirati na guglu, no i to in je zakurac ako događanja koja su je tvorila ne stavljaju u kontekst vremena. eeeeeeeeee a za to već tiba nešto više od pukog poznavanja abecede i algebre. uostalom čak ni na blog. hr editoru ne postoji kategorija povijest, što znači da nema toliku važnost kojom je neki žele prikazati.
Post je objavljen 02.10.2018. u 10:40 sati.