Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Stjegoslovlje

Vojna zastava – oznaka pripadnosti

Uz specifičnost koju odlikuje vojna odora, na kojoj su oznake postrojbe, pripadnosti i činovi, vojna zastava postrojbe čini temeljne elemente vizualnog identiteta postrojbe. Vojna organizacija sa složenom i čvrstom hijerarhijskom strukturom sama po sebi nudi čitav spektar identitetskih razina što je u potpunosti razlikuje od civilnog društva, ali i različitost unutar same vojne organizacije (granski, rodovski te na nizu identiteta razina postrojbi – korpusa, brigada, bojni, satnija do najnižih razina vodova, desetina i timova).

Vojne zastave imaju svoje začetke u najstarijim veksiloidima koji se pojavljuju već u prethistoriji i ranom starom vijeku (kao nekakvi svojevrsni' totemi' vojnih postrojbi. Osim prvotne primarne funkcije označavanja lokacije zapovjednika pripadnicima postrojbe na bojištu, vojne zastave izvan bojišta poprimaju simbolično i gotovo magično značenje za njezine članove.

Najstariji veksiloidi sastojali su se od jednog ili više simbola postavljenog na vrh koplja odnosno motke. Takvi simboli zabilježeni su već u egipatskoj i babilonskoj civilizaciji, a još su poznatiji rimski veksili, a pojavljuju se i do suvremenog doba, primjerice u vrijeme Napoleona ili u njemačkoj i turskoj vojsci još u 20. stoljeću.

U srednjem se vijeku pojavljuju vojne zastave u današnjem obliku komada platna istaknutog na koplju. Te zastave sa snažnim heraldičkim obilježjima simboliziraju osobno zapovjednika postrojbe. Stvaranjem nacionalnih država i profesionalne vojske vojne zastave postaju tipizirane po izgledu, označavaju pripadnost i lojalnost državi, a ostavljaju manje elemenata individualne identifikacije nižih razina.

Vojna zastava čuva se na posebnom mjestu u vojnoj postrojbi, a kada se iznosi na svečanost ili neko drugo postrojavanje nosi je zastavnik (časnik čina poručnik, natporučnik), a prate ga dva dočasnika i određen broj vojnika. Nekada je u vojsci postojao čin zastavnika (bio je to najniži časnički čin).

Najveća sramota za postrojbu je gubitak zastave postrojbe, baš kao što je to bilo od najranijeg vremena tako je ostalo do danas, a tijekom povijesti ratovanja i bitaka zabilježen je nemali broj bitaka koje su prerasle u bitke za zastavu.




Post je objavljen 12.08.2018. u 11:54 sati.