Grboslovna guska i labud – 'ptice vode'
Grboslovna guska i grboslovni labud pripadaju 'pticama vode', odnosno u skupinu 'grboslovnih patkarica'. U grboslovlju simboliziraju snalažljivost i budnost (opreznost), ali i vojni simbol pobjede, ili pak simbol roditeljstva (kod Kelta).
Kao takve vrlo rano ulaze u grboslovlje i krase štitove, ali i grbove mnogih plemićkih obitelji i vitezova. U grboslovlju ih je dosta teško razlikovati bez obzira na položaj (jedreni, leteći ili zatvoreni), a najčešće se pojavljuju u zatvorenom stavu (sklopljenih krila).
Najčešća pogreška koja se može pojaviti kod 'čitanja' grba je ona kada se ove dvije 'grboslovne patkarice' pomiješaju s nekom od 'grboslovnih pelikanki' (pelikan, vranac, ibis, čaplja) koje također simboliziraju budnost (opreznost).
U Hrvatskom grboslovlju od 'grboslovnih patkarica' prevladava grboslovna guska, te od 'grboslovnih pelikanki' čaplje. Dakako, pored njih pojavljuju se i ostale skupine grboslovnih ptica, poput: 'grboslovnih fazanki' (pijetao, paun), 'grboslovnih vrapčarki' (vrana, kos, lastavica), a nešto manje ili gotovo nikako zastupljene su: grboslovne golubčarke, sovke, jastrebarke, sokolovke, galebarke, nojke i mitske ptice.
Post je objavljen 29.07.2018. u 10:48 sati.