Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Grboslovlje

Grboslovni zmaj – 'strahovita ptica'

Dakle, danas je na redu 'grboslovni zmaj' kao još jedan od vrlo omiljenih i čestih grboslovnih likova grboslovlja. Zmaj se pojavio vrlo rano u grboslovlju, kako na zapadu, tako i na istoku. Što pak doista zmaj predstavlja u grboslovnom bestijariju već je neka druga priča.

Naime, zmaj pripada najvećoj skupini životinjskih likova grboslovnog bestijarija, a velika većina ljudi uopće ne vidi razliku među zmajevima. Neki možda lako mogu prepoznati i raspoznati istočne (kineske, korejske, japanske i ine orijentalne) zmajeve, ali grboslovnog zmaja teško je razlikovati.

Tako grboslovlje zapravo raspoznaje zmaja i njegove tri inačice: drakon, polu-zmaj i zmijoliki zmaj. Dakle, generalni (opći) opis zmaja bio bi slijedeći:
Gmaz (reptil) gorostasnog tijela (saurijski tip) prekrivenog neprobojnim pločicama (ljuskama) krljušti te nizom zastrašujućih šiljaka raspoređenih od glave do repa koji završava velikim i smrtonosnim šiljkom. Ogromnih čeljusti koje izbacuju plamen i iskre te velike glave u kojoj počivaju okrugle svjetleće oči te nozdrva iz koji šišti otrovni plin.

Šiljaste uši, zupčasti (nazubljen) jezik i četiri čvrste noge koje završavaju oštrim ptičjim (orlovskim) kandžama te snažnim i velikim krilima … da to je opis 'pozoja' (zmaja).

Dok je Rimljanima simbol suvereniteta 'orao', Keltima je to 'zmaj'. No, dobro, 'grboslovni zmaj' mora imati krila i mora imati četiri noge, a ako to nema onda se radi o jednoj od spomenute tri grboslovne inačice. Drakon ima četiri noge, ali nema krila, polu-zmaj ima krila, ali ima samo dvije noge, te zmijoliki zmaj koji ima noge, ali nema krila.




Post je objavljen 27.07.2018. u 21:57 sati.