Grboslovlje žena – grbovi dama
Grboslovlje je vrlo rano (13. stoljeće) razvilo pravila za grbove dama (barunice, kontese, grofice, kraljevne) te su im ta pravila dopuštala imati štit (grb) oca ili muža. No, ženski grb izgleda znatno drugačije u grboslovlju od muškog. Dakle, već sam oblik štita predstavlja vidljivu razliku.
Naime, ženski grb uvijek je ovalni, romboidni ili dijamantnog (zvjezdastog) oblika i nikada na vrhu nema obiteljsku krestu već je to vrpca (podvezica). Kako grboslovlje raspoznaje samo tri statusa žene (neudana, udana i udovica) tako postoje i tri stroga pravila.
Dame nasljednice, (prvorođene kćeri, ako nema sina) u potpunosti nose boje i oznake svoga oca i udajom njezine boje prelaze u 'muški' grb njezinog muža dijeleći ga na pola i uvijek se nalaze grboslovno lijevo (desno u smjeru gledanja). Međutim, udovice, ako se ne udaju opetovano, zajedničke svoje i boje muževog grba vraćaju u 'ženski' oblik grba.
Dakako, ova pravila vrijede samo za niže i više plemkinje (barunice, kontese, grofice), prijestolonasljednica (kraljevna) ima pravo na 'muški' grb kojim iskazuje svoju suverenost kraljevske kuće i cjelokupnog kraljevstva.
Na kraju, motivi grbova dama uopće se ne razlikuju od motiva vitezova, pa je dobro ne očekivati da su cvijeće i nježnije boje rezervirane samo za dame. Međutim, konfuzija nastaje kada se u braku rode sinovi i kćeri 'naizmjenično' (curica-dečkić curica … ili curica-curica-dečkić). Kome tada pripadaju očeve boje? Svima, ali tu se tada počinju na grbovima pojavljivati vrlo sitni detalji poput (srca, snježne pahuljice, remenske kopče, harfe … za kćeri ili polumjeseca, zvijezde, ptice, križa, ruže … za sinove).
Post je objavljen 07.07.2018. u 08:58 sati.