Grb ili oznaka – nije isto
Temeljna razlika između grba i oznake (amblem) je to što je grb izrađen po strogim pravilima grboslovlja. Dakle grb ima svoje obvezatne dijelove i strogi blazon (opis). Dijelovi gboslovnog (heraldičkog) grba su slijedeći: veličina, štit, kruna, kaciga, motiv, geslo, plašt, zastave, čuvari grba boje (tinkture).
Kod veličine grba razlikujemo: mali grbovi koji se sastoje samo od štita, srednji grbovi koji se sastoje od štita, krune iznad štita, i često imaju lentu ispod ili iznad grba na kojoj piše naziv grada, države ili nositelja grba, ili pak geslo (moto) nositelja grba. Veliki grbovi se sastoje od krune, lente, kacige, čuvara grba, plašta i zastave.
Motivi grba mogu biti živi (poput raznih mitoloških ili postojećih životinja) i mrtvi (cvijeće, drveća, građevine, oružje dijelovi životinja poput rogova, krila, pandži …). Kod velikih grbova obvezatni su čuvari grba koji opet mogu biti životinje, mitološka bića, ali i ljudi koji u rukama ili šapama drže zastavu ili pak neko od oružja.
Plašt (ogrtač) grba može biti od raznog grboslovnog krzna poput. Krzna kune ili vjeverice, ili pak raznih kruništa utvrda i zvončića. Boje (tinkture) grba imaju uvijek simboličku vrijednost, ali s njima se i mora biti najoprezniji kod opisa (blazona) grba.
Naime, boje, odnosno njihova simbolika, moraju se iščitavati (opisivati) u zavisnosti od okružja nositelja samoga grba. Tako je crvena boja ljubavnicima najomiljenija, ali ratnicima i vojnicima ona je snaga, boja koja ubrzava puls i disanje te potiče mišićnu napetost. U političkom smislu neki je vežu uz komunizam.
Isto tako inačica tamno crvene (krvave) boje veže se uz revolucije, ali i samoga vraga, zelena predstavlja mir, ali označava i islam, žuta predstavlja židovstvo, ali istodobno i Vatikan, crni su fašisti, teroristi, ali kod vojnika crna boja označava pokoru i stegu, ljubičasta je boja ljubomore kod ljubavnika, ali i boja čarobnjaka i mistika …
Post je objavljen 22.06.2018. u 13:11 sati.