Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/narubupameti

Marketing

Hedy Lamarr

Facebook je postao omražen, ili mi se bar tako čini. U svakom slučaju Mark Zuckerberg trenutno ima pune ruke posla, točnije mora odgovarati na mnoga pitanja, a internet je već osmislio mnoge memove kojima njega/cijeli slučaj/posljedice ismijava.

Osobno nemam nikakvih problema sa facebookom, u skladu sa Zuckerbergovim odgovorom na pitanje:

Senator Durbin: Vidite, o tome se ovdje i radi, vi imate pravo na svoju privatnost, to žele i korisnici Facebooka

Zuckerberg: Korisnici sami biraju koje će informacije podijeliti na Facebooku


Možda se čini da ovdje na blogu iznosim puno osobnog i da mi je anonimnost jako važna. Međutim, kao i sa facabookom, sama biram koje ću informacije podijeliti. Ono što ne želim dijeliti, zapisujem nalivperom na papiru. Kad bi moj identitet sutra postao poznat, što je realna mogućnost koju sam prihvatila, jer Hrvatska je mala zemlja, jedina posljedica bi bila prestanak pisanja na ovom mjestu, jer moje misli više ne bi bile slobodne od utjecaja okoline. Doduše, već sada vodim bitke kako glasove drugih blogera ugasiti dok nastojim pisati što želim. Održati mozak nekontaminiranim je praktički nemoguća misija, ali ju za sada imam pod kontrolom.

Facebooku je alat, koristan kao i bilo koji drugi, ako znaš što ćeš s njime, pa tako pratim neke stranice koje me opskrbljuju zanimljivim sadržajem. Najdraža mi je stranica „Goalcast“. Objavljuju kratke motivacijske videe, životopisi različitih poznatih ili manje poznatih ljudi u par crta i par citata.

Danas mi je tako zapeo za oko životopis Hedy Lamarr. Volim stare filmove i crte njenog lica su mi poznate. Do danas ona je bila samo glumica, bar prema mojim saznanjima. Od danas.... od danas to više nije.





Hedy Lamarr rođena je u Beču 9. studenog 1914., a umrla u Altamonte Springs, Florida, 19. siječnja 2000., bila je austrijska, pa američka filmska glumica i inovatorica.

Neću vas zamarati cijelom njenom biografijom, iako su u pitanju bijeg iz Austrije od muža milionera, filmska karijera, 6 udaja i razvoda, 50 godina nije razgovara sa sinom, plastične operacije... nego samo s onim dijelom koji me zaintrigirao.

Inovatorica!

Hedy Lamarr koristila je svoje slobodno vrijeme za osmišljavanje inovacija. Pa je tako unaprijedila semafore, zamislila tabletu na bazi soda bikarbone koja se rastopi, a jedno vrijeme je hodala sa Howard Hughesom, koji je bio oduševljen njezinim samoukim intelektom i stavio joj na raspolaganje svoj tim inžinjera da izgrade ili naprave sve što si ona zamisli. Međutim, njezin najpoznatiji patent, bio je usmjeren na vojnu tehnologiju.

„Hedy Lamarr bila je inovatorica u području bežičnih komunikacija. Kao otvorena protivnica fašističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu prijavila je 1942. patent upravljanja torpeda izmjenjivim frekvencijama koje bi stoga tada bilo nemoguće predvidjeti i omesti (US-Patent Nr. 2,292,387). Iako Mornarica SAD taj izum nije iskoristila, ta se tehnologija, bez koje bi bio nemoguć WiFi, i danas koristi za mobilne telefone i za upravljanje frekvencijama. Premda za života nije dobila zaradu i zahvalu za svoj izum, smatraju je velikom inovatoricom, pa se međunarodni Dan izumitelja slavi 9. studenoga, na njezin rođendan.“ (izvor wikipedia)

Prema njezinim vlastitim riječima:

Films have a certain place in a certain time period. Technology is forever.


Ubuduće, pregledavajući novosti na svojem mobitelu koristeći Wi-Fi, sjetiti ću se Hedy Lamarr, inovatorice.



Post je objavljen 26.04.2018. u 08:52 sati.