Sljeme je 25. svibnja 1936. godine prisustvovalo otkrivanju spomen ploče dr. Anti Starčeviću u njegovom rodnom mjestu, malom selu Pazarištu. Sljeme je na taj put išlo pod rukovodstvom zborovođe Ive Brkanovića. U Pazarištu su na svečanom otkrivanju spomen - ploče otpjevali svoju "Poputnicu". Osim Pazarišta Sljeme je posjetilo i Perušić.
Namjera je bila da se obilježavanje 40.godišnjice održi 4. listopada 1936. godine u Šestinama. Zbog ružnog i kišovitog vremena nije održana tog dana već je odgođena za 8 dana kasnije, tj. za 11.listopada. Međutim, vrijeme je i ovog puta bilo ružno i kišovito. Činilo se kao da je priroda htjela simbolizirati sve muke kroz koje je Društvo prošlo tijekom postojanja. Unatoč lošeg vremena proslava je ipak održana, ali zbog kiše nije održan koncert u Šestinama kako je to programom proslave bilo predviđeno. Održavanje koncerta odgođeno je za kasnije. Proslava je zapravo počela u subotu navečer dočekom zborovođa i odavanjem počasti osnivačima društva na šestinskom groblju, paljenjem krjesova i dočekom kuma nove zastave, Leonarda Grivičića, veletrgovca iz Zagreba, koji je poklonio zastavu "Sljemenu".
U nedjelju ujutro, bez obzira na ružno i kišovito vrijeme, organizirana je budnica s glazbom po svim selima Šestina. Pred velikim slavolukom upriličen je doček gostiju, bivših zborovođa Društva, delegata Hrvatskog pjevačkog saveza i pozvanih društava.
Pred crkvom u Šestinama i na slobodnom prostoru na livadi sakupili su se svi uzvanici i ostali posjetitelji, njih oko 4000. Tadašnji tajnik društva Andrija Krajačić i predsjednik dr. Ivo Pernar održali su pozdravne govore, pozdravivši u prvom redu uzvanike, a onda i sve ostale posjetitelje. Veliki prostor ispred crkve i na livadi župnog dvora, unatoč kiši, ispunili su Šestinčani i Šestinčanke, i oni mladi i oni stariji. Sve se crvenilo na tom ogromnom prostoru od crvenih šestinskih kišobrana.
Nakon pozdravnog govora tajnika i predsjednika Društva, održao je kraći govor Leo Grivičić. Zatim je dirigent Sljemena Janko Slogar dirigirao "Poputnicu Sljemena" koju je i komponirao. Na proslavu Sljemena došao je iz Čakovca, gdje je tada službovao. Došao je i dugogodišnji zborovođa društva Miko Stipičević iz Šibenika. Profesor Miko Stipičević vodio je Sljemenaše na nekoliko značajnih turneja do 1928. godine.
Mnogo zasluga za uspješno pjevanje Sljemena imali su i ostali zborovođe, kao Ivo Brkanović, zatim šestinski učitelj Juraj Salaj, koji se mnogo trudio za pripremu 40.godišnjice. On je uvježbavao sva tri zbora; osnivače, postojeći zbor i pomladak, u kojem je pjevalo 30 dječaka u dobi od 12 do 15 godina. Pomladak Sljemena uvježbavao je za proslavu narodnu pjesmu "Na kraju sela" . Tada je Sljeme u sva tri zbora imalo 70 pjevača.
Oko pripreme za proslavu 40.godišnjice Sljemena mnogo se žrtvovao prof. Rudolf Matz, tada zaslužni član Hrvatskog pjevačkog saveza, koji je bio neko vrijeme i zborovođa Sljemena, a vodio je Društvo i na nekim turnejama.
Ulogu domaćina na proslavi imao je predsjednik pjevačkog saveza Nikola Faller, čime je bio osobito počašćen (pjevači su ga od milja zvali "Tatek Mikula").
Prigodna svečanost u Šestinama bila je završena bez koncerta, koji je održan nekoliko mjeseci kasnije u Glazbenom zavodu u Zagrebu i time je svečano završena proslava 40. godišnjice HSPD "Sljeme" iz Šestina.