Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

GODINE 2017. UKUPNO U SVIJETU 65 UBIJENIH NOVINARA!


KINA I TURSKA NAJVEĆI SVJETSKI ZATVORI ZA NOVINARE

Od siječnja 2017. godine: Ubijeno su 52 profesionalna novinara , 7 građana novinara i 8 pomoćnika medija.
REPORTERS WITHOUT BORDER ( Reporteri bez granica ) objavili su svoje godišnje izvješće nasilja i zlostavljanja novinara širom svijeta. Ukupno je 65 novinara ubijeno 2017., 326 ih je trenutno u zatvoru, a 54 ih drže kao taoce.
65 novinara koji su bili ubijeni bilo je smrtno ozlijeđeno tijekom svog rada ( primjerice, u topničkom bombardiranju) ili su ubijeni jer su njihovi izvještaji ljuti nekoga. Ubijeni novinari bili su većina - 60% ukupnog broja.
Iako su ove brojke alarmantne, 2017. je najmanje smrtonosna godine za profesionalne novinare (52 poginula). Novinari naravno napuštaju zemlje poput Sirije, Jemena i Libije koje su postale previše opasne, ali RSF je također promatrao rastuću svijest o potrebi zaštite novinara. UN od 2006. godine donio je nekoliko rezolucija o sigurnosti novinara, a mnoge su novinske organizacije usvojile sigurnosne postupke.
Pad se ne odnosi na smrt ženskih novinara, koji su se udvostručili. Deset je poginulo u 2017. godini, kao i pet u 2016. Većina tih žrtava bile su iskusni i borbeni novinari istražitelji. Unatoč prijetnjama, nastavili su istraživati i otkrivati slučajeve korupcije. Žrtve su Daphne Caruana Galizia na Malti, Gauri Lankesh u Indiji i Miroslava Breach Velducea u Meksiku.

U drugom značajnom trendu 2017. godine neke su zemlje koje nisu u ratu postale gotovo opasne za novinare kao i za ratne zone: 46% smrti dogodilo se u zemljama u kojima nema prevladavajućeg rata, dok je 2016. godine bilo 30%. gotovo jednako brojne smrti (11) u Meksiku, kao i u Siriji, koja je 2017. bila najsmrtonosnija zemlja za novinare, s 12 ubijenih.
"Istražni novinari koji rade na glavnim pričama poput korupcije i okolišnih skandala igraju temeljnu ulogu čuvara i postali su ciljevi onih koji su bili ljuti zbog njihova izvještavanja", izjavio je glavni tajnik REPORTERS WITHOUT BORDER Christophe Deloire. "Ova alarmantna situacija naglašava potrebu da se novinarima pruži više zaštite u vrijeme kada su i izazovi izvještavanja o novostima i opasnosti sve više internacionalizirani".
Kao i broj poginulih, broj novinara u pritvoru također je padao. Ukupno je 326 novinara u zatvoru bilo 1. prosinca 2017. Godine, što je 6% manje nego istog datuma 2016. Unatoč sveukupnom trendu pada, u nekim zemljama, kao što je Rusija i Maroko, došlo je do neuobičajeno velikog broja pritvorenih novinara. Ipak, oko polovice ukupnog broja zatvorenih novinara održava se u samo pet zemalja. Kina i Turska i dalje su dva najveća zatvora na svijetu za novinare. Slijedi Sirija, Iran i Vijetnam.

Konačno, 54 novinara trenutno drže oružane ne-državne skupine kao što su islamska država i Houthis u Jemenu. Gotovo tri četvrtine tih taoca dolaze iz redova lokalnih novinara, koji se obično plaćaju malo i često moraju podnijeti ogromne rizike. Strani novinari koji su trenutno taoci bili su oteli u Siriji, ali malo se zna o njihovoj sadašnjoj lokaciji. Izvješće je to REPORTERS WITHOUT BORDER.



Post je objavljen 19.12.2017. u 13:00 sati.