Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Pretorijanci

'Zlatna horda' – čuvari jurte

Mongolsko Carstvo bilo je jedno od najvećih kopnenih carstava u povijesti, odmah drugo poslije Britanskog Carstva. Na vrhuncu svoje moći imalo je oko 100 milijuna stanovnika i nadziralo teritorij od preko 33 milijuna četvornih (kvadratnih).

Mongolsko društvo bilo je organizirano u prvobitni oblik ljudskog združivanja – hordu. Horda je pokretna društvena skupina koja nema stalno mjesto boravka već je u stalnom pokretu u potrazi za prirodno izdašnijom i bogatijom životnom sredinom (prostorom).

Dakle, Mongoli žive u 'skupljačkom' društvu gdje ne postoji privatno vlasništvo (osim manjeg broja osobnih primitivnih predmeta). Ne postoje gradovi i naselja stalnog tipa. Mongoli žive u jurta šatoru (okruglog oblika), nema zidova, a stjenke šatora od kože lako je razrezati nožem ili mačem.

Stoga Mongoli već u hordama organiziraju nekakvu stražu, a naročito noću, koja je stalno budna i na oprezu. Nastankom klana 'zlatne horde' i stalnim promjenama lojalnosti, čestim sukobljavanjima prvo klanova, a potom i mongolskih plemena, atentati na mongolske plemiće i istaknute vođe nisu bili rijetkost.

Da bi zaštitili svojeg vođu i njegovu užu obitelj, Mongoli ustrojavaju posebne privilegirane (favorizirane) ratnike za čuvare (pretorijance) i nazivaju ih – Kheshig (nerijetko susreću se i pojmovi poput Khishig, Keshik, Keshichan. Naime, slični pojmovi označavaju i čuvare moogulskih (indijskih) careva.

Ti 'mongolski pretorijanci' dijele se na dnevne (Torguud ili Tunghaut) i noćne (Khevtuul) čuvare. Tom skupinom od dvjestotinjak čuvara zapovijeda Cherbi (plemić kojeg je vođa izabrao iz vlastitog okružja ili obitelji). Kako se carstvo širilo tako je i rastao broj Kheshiga jer to je bio privilegiran i dobro unosan (plačen) posao. Taj broj kretao se od 1000 do 10 000 stražara, a najpoznatiji Cherbi (zapovjednici) Kheshiga su Mukhulai, Chormaqan, Bogorchu, Nayagha, Bayana i Borokhula, dok je i sam Subotai počeo svoju karijeru kao običan Kheshig

Širenjem mongolskog carstva u Kheshige (koji se odnose isključivo na Mongole) dolaze i drugi čuvari (pretorijanci) poput Khorchina (čuvari Kagana), Asudi (pripadnici Alana s Kavkaza), kineski Kipchak i Qanqli ...

Nakon smrti vladara, novi mongolski vladar u pravilu uvijek bira svoje nove pretorijance, a stari postaju članovi obiteljskog kora klana i obitelji staroga vladara gdje preuzimaju poslove služenja obitelji do smrti. No, ovo može biti i iznimka, pa ponekad novi vladar zadržava (uglavnom mlađe) Kheshige staroga vladara.




Post je objavljen 12.11.2017. u 09:46 sati.