Kad su mi i žena i sin studirali u Poreču mediteransku poljoprivredu poželio sam vidjeti te velike vinograde i maslinike koje su morali obilaziti, a ovako velike još nisam nigdje vidio.
Žena je prvo htjela vidjeti mladi vinograd gdje je neke redove i sadila i šteta što nismo došli malo prije berbe jer je sada sve grožđe pobrano.
Navraćamo kod jednog njezinog starog poznanika u Funtani sa kojim je i radila. Ovdje smo parkirali kad već bačva nije bila otvorena, ali imam doma od prije maslinovo ulje iz obližnjih maslinika.
U friško pokošenom dvorištu (prekinuli smo domaćina u košnji) primjećujem kvalitetan bicikl.
I čuvarkuću i ostalo bilje.
Domaćin je ponudio što je imao trenutno u vrtnoj kućici, kolače od sinoćnje fešte i istarsko vino, a morao sam uzeti pomidore, papriku, broskvu, blitvu, dunje, jabuke i kruške za doma.
Dok pričamo ova črna nas gleda sa stabla hrasta medunca iznad nas , čiji žirevi padaju i na stol.
Nastavljamo prema Taru (mjesto Tar kraj Poreča je često u križaljkama) i dolazimo do konobe i sirane Špin. Nisam vidio ovce, kojih ima oko 2000 jer su odmarale u šumi ili u štalama, ali sam vidio lijepe magarčiće.
Preko puta veliko boškarinsko govedo.
Veliki maslinici kod Červara, mislim najveći u Hrvatskoj.
Maslinici se protežu sve do mora. Nije bilo baš za kupanje i uz maglicu bilo je hladnije nego kad smo krenuli sa Kvarnera.
To nije smetalo ovog veslača.
Fotke za povećati da se bolje vide: magarčići kod Tara i vinogradi kraj Funtane.
Posjet kaštelu u Svetom Ivanu od Šterne (S. Giovanni della Cisterna) nedaleko Baderne gdje također imamo poznatog.
Kaštel je dala sagraditi obitelj Polesini krajem XVII st., a pretpostavlja se da je nacrt za kaštel napravio slavni renesanski arhitekt Andrea Palladio.
U prizemlju kaštela bi se mogla urediti lijepa konoba.
I nije nam dao vranić mira i morali smo u povratku ići u Dopo Lavoro na Učki na večeru.