Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA REDEFINIRAO POJAM MINIMALNE PLAĆE


ZAŠTO DOVODITI U VEZU POLA PROSJEČNE PLAĆE S MINIMALNOM PLAĆOM ?

SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA HRVATSKE je redefinirao pojam minimalne plaće i propisao što ne ulazi u povečanje minimalne plaće. Evo potpune informacije:

"SAVEZ SAMOSTALNIH SINDIKATA HRVATSKE (SSSH) je sukladno zaključku Predsjedništva Vijeća Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (VSSSH), u rujnu ove godine uputio Ministarstvu rada i mirovinskog sustava inicijativu za redefiniranjem pojma minimalne plaće na način da članak 2. Zakona o minimalnoj plaći („NN“, br. 39/13.) glasi:
„Minimalna plaća je najniži mjesečni iznos bruto plaće koji radniku pripada za redoviti rad u punom radnom vremenu, za uobičajeni radni učinak.
U iznos minimalne plaće ne ulaze povećanja plaće za koja radnik ima pravo prema posebnom propisu, odnosno za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi.“

Kako se navodi u inicijativi, nakon jasno definiranog instituta minimalne plaće, potrebno je odrediti iznos minimalne plaće koji će služiti kao alat suzbijanja siromaštva, te koji će radniku osigurati dostojne uvjete rada.
Stoga SSSH predlaže kako minimalnu plaću treba odrediti u visini 50 posto prosječne mjesečne bruto plaće isplaćene kod pravnih osoba, temeljem javno objavljenih podataka Državnoga zavoda za statistiku."



No da li je odluka SSSH da visinu minimalne plaće koja do kraja 2017. mora biti definirana za 2018. traži u " visini 50 posto prosječne mjesečne bruto plaće isplaćene kod pravnih osoba, temeljem javno objavljenih podataka Državnoga zavoda za statistiku" ispravna i u korist radnika?Zašto tražiti paralelu između minimalne plaće kroz pola prosječne plaće?
Po mom mišljenju ta odluka nije dobra iz razloga što je prosječna bruto plaća varijabilna, različita za različite djelatnosti i vezana je za visinu gospodarskog rasta. Kroz 360 dana biti će minimalna plaća ponovo vrlo mala.
Čini se da SSSH želi ostati što neutralniji pri donošenju odluke o povećanju sume bruto minimalne plaće koja u četiri godine nije povečana ni 50 eura! Na čijoj je strani zapravo SSSH? Kolika je plaća SINDIKALNIH DJELATNIKA koji predlažu visinu minimalne plaće za oko 70 000 radnika u RH? Vrijeme je za konkretan razgovor o visini plaća!
Da podsjetim bruto minimalna plaća za 2017. godinu iznosi 3.276,00 kuna – u neto iznosu je to 2. 620,80 kuna. Za 2016. godinu bruto minimalna plaća iznosila je 3.120,00 kuna, za 2015. godinu 3.029,55 kuna, a za 2014. godinu minimalna plaća iznosila je 3.017,61 kuna bruto.(mzz)



Evo primjera: HINA je 16.6. 2017. objavila podatke o prosječnoj plaći u Hrvatskoj.

RASPON VISINE PROSJEČNE NETO PLAĆE U RH!
Prosječna neto plaća u Zagrebu za ožujak ove godine iznosila je 7.028 kuna i bila je za 119 kuna ili 1,7 posto viša nego u prethodnom mjesecu, pokazuju podaci Odjela za statistiku Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada.
Po podacima Odjela za statistiku, prosječna je neto plaća u zagrebačkom gospodarstvu za ožujak iznosila 7.008 kuna, a u izvan gospodarskim djelatnostima 7.069 kuna.
Po podacima Odjela za statistiku, prosječna je bruto plaća za ožujak u Zagrebu iznosila 9.862 kune, što je za 170 kuna ili 1,7 posto više nego u mjesecu ranije.
Na godišnjoj je razini, pak, prosječna neto plaća za ožujak bila veća za 420 kuna ili 6,4 posto.
Prosječna je zagrebačka neto plaća za ožujak bila i 1.006 kuna ili 16,7 posto viša nego prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u Hrvatskoj za ožujak. Naime, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Hrvatskoj za ožujak ove godine iznosila je 6.022 kune.
Najveće prosječne neto plaće za ožujak imali su zaposleni u proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, 12.573 kune.
U telekomunikacijama je prosječna neto plaća iznosila 12.422 kune, u financijskim uslužnim djelatnostima, osim osiguranja i mirovinskih fondova 11.260 kuna, u vađenju sirove nafte i prirodnog plina 11.032 kune, u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i pripravaka 10.066 kuna.
S druge strane, najnižu su prosječnu plaću za ožujak primili zaposleni u zaštitnim i istražnim djelatnostima, 3.721 kunu, te zaposleni u proizvodnji odjeće, 3.738 kuna.
Plaću ispod 4.000 kuna imali su i zaposleni u uslugama vezanim s upravljanjem i održavanjem zgrada te djelatnosti uređenja i održavanja krajolika, 3.966 kuna, zaposleni u proizvodnji kože i srodnih proizvoda, 3.930 kuna, te zaposleni u ostalim osobnim uslužnim djelatnostima, 3.813 kuna.
Na godišnjoj je razini, pak, prosječna zagrebačka bruto plaća bila viša za 427 kuna ili 4,5 posto.






Post je objavljen 05.10.2017. u 09:50 sati.