Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

PARK PRIRODE "LASTOVSKO OTOČJE" POSJETILI STRUČNJACI ZA EKO TURIZAM


" EKO TURISTIČKA PONUDA MORA BITI ODMAK OD MASOVNOG TURIZMA"

Skupina stranih stručnjaka za eko-turizam šest je dana provela u Hrvatskoj obilazeći najprije Split, a potom i cilj svog dolaska - Park prirode Lastovsko otočje. Svrha njihova posjeta bila je upoznati se s paketom Parka prirode Lastovsko otočje„Lastovo - pozitivno divlje“, prvom eko-turističkom ponudom ovog parka koju su djelatnici parka osmislili u suradnji s lokalnim stanovništvom i svjetskom organizacijom za zaštitu prirode WWF, informacije su Petre Boić Petrač iz WWF Adria od 2. listopada.
Stručnjaci koji su obišli Lastovo su Ferdinando Rossi - ferdinando.rossi@regione.lazio.it ,
Chantal Briere - chantalbriere@hotmail.com Andrea Serpagli - aserpagli@libero.it ,Silvia Ombellini -- silvia@ecobnb.com ,Simone Riccardi - simone.riccardi@gmail.com ,Alessandro Galli - Alessandro@footprintnetwork.org i Serena Mancini - Serena.Mancini@footprintnetwork.org


Stručnjaci za eko-turizaam

„Cilj turizma koji želimo razvijati nije isključivo profit, već i dobrobit lokalne zajednice, očuvanje identiteta, kulture i tradicije, kao i zaštita prirodnih dobara. Eko-turistička ponuda mora biti odmak od masovnog turizma“, objašnjava Mosor Prvan iz WWF Adrije, voditelj projekta DestiMED unutar kojeg je razvijena ova turistička ponuda. Prvan je sudjelovao u osmišljavanju paketa koji je na terenu sa skupinom stranih stručnjaka provela u djelo Bruna Đuković iz Parka prirode Lastovsko otočje.
„Sedmero stručnjaka koji su posljednji tjedan u mjesecu rujnu proveli u Parku prirode Lastovo upoznali su se s prirodom otočja, oduševili se aktivnostima, kulturnim običajima i ponudom“, priča Bruna Đuković objašnjavajući kako su se neki od njih prvi put okušali u ronjenju, dok su drugi prvi put primili vesla u ruke i kajakom obišli obale Lastova. „Iako ćemo pravi izvještaj dobiti tek naknadno, ono što smo saznali razgovarajući sa stručnjacima jest da je naš paket za njih preintenzivan u smislu provedenih aktivnosti. Ta nam je informacija izuzetno važna jer ćemo prema njoj prilagoditi ovu ponudu“.
Prvog dana boravka u Hrvatskoj, prošlog ponedjeljka, stručnjaci su se okupili u Splitu i najprije sudjelovali na radionici o ekološkom otisku u turizmu, gdje su im se pridružili i kolege iz Nacionalnog parka Kornati, koji također sudjeluju u projektu DestiMED. Idućeg su dana obišli Split te nakon toga, tek predvečer, stigli do Lastova. „Očito su tri dana obilaska otoka i upoznavanja s tradicijom i kulturom Lastova bila premalo. Aktivnosti su im se svidjele, istaknuli su da je ponuda jako dobra, no nije bilo dovoljno vremena za odmor ili istraživanje otoka“, zaključuje Đuković.
Stručnjaci su razgovarali s čuvarima prirode i lokalnom zajednicom, a smješteni su bili u kampu. Sudjelovali su u izradi suvenira i posjetili lokalnu vinariju, a negodovali su zbog previše vožnje, a premalo biciklizma. „Usredotočili smo se na kvantitetu, željeli smo da dožive što više. Mi koji radimo u Parku prirode Lastovsko otočje izuzetno smo zadovoljni, ali shvaćamo da se organizaciji ovakve ponude treba mnogo više posvetiti. Činjenica da je 12 lokalnih dionika uključenih u Lokalni klaster u ekoturizmu sudjelovalo u ovoj ponudi za nas je potvrda da smo na pravom putu“, kaže Bruna.

Druga skupina stručnjaka na Lastovo će stići u proljeće, a njih će dočekati „osvježena“ tura „Lastovo – pozitivno divlje“. Trajat će pet dana, neće uključivati obilazak Splita, već će svoje vrijeme provesti kvalitetnije, istražujući lokalne običaje i sudjelujući u izradi lokalnih proizvoda.

Test u Parku prirode Lastovsko otočje je prvi od sedam pilot testova koji se ove jeseni održavaju u zaštićenim područjima u šest mediteranskih zemalja pokrivenih projektom DestiMED. Projekt DestiMED se temelji na uspjehu mreže MEET (Mediteransko iskustvo ekoturizma), neprofitne organizacije za destinacijski menadžment, koja je usmjerena na daljnji razvoj i promicanje visoko kvalitetnog portfelja ekoturističkih iskustava u zaštićenim područjima regije. Unutar projekta prikupljaju se podaci za inovativan pristup mjerenju i smanjenju utjecaja turizma na prirodne resurse koje održavaju zajednice zaštićenih područja.



DestiMED u Hrvatskoj provodi WWF Adria, a financira EU Interreg Mediteranski program.
Sedam pilot područja čija testiranja se održavaju ove jeseni uključuju: hrvatske parkove NP Kornati i PP Lastovsko otočje, Rudarski park Colline Metallifere i Morski park Torre del Cerrano u Italiji, rezervate biosfere Menorca i Terres De L´Ebre u Španjolskoj, te grčki Nacionalni park Samaria.

Lastovsko otočje je najmlađi hrvatski park prirode, proglašen 2006. godine. Lastovsku otočnu skupinu čine 44 otoka, otočića i hridi vrlo razvedene obale, ukupne površine 53 km2 i 143 km2 morske površine, omeđenih kamenim svjetlima Sušca, Tajana, Glavata i Struge.Posebnu vrijednost cijelom području daje more i podmorje s bogatim i raznolikim živim svijetom.
(mzz)











Post je objavljen 03.10.2017. u 04:39 sati.