Mihael je najveći od svih anđela. Njegovo ime znači „tko je kao Bog“.
On je branitelj čovjeka. On je zaštitnik, anđeo čuvar koji nas smješta blizu Bogu. On nas obavija zaštitničkom i spasenjskom Božjom snagom. On nas isto tako nuka da se pitamo: „Tko je jednak Bogu?“. Trebamo postaviti to pitanje. Mi ne bismo željeli ovisiti o Bogu. Željeli bismo biti apsolutno biće. Željeli bismo se automatski samo-odrediti. Mihael nam upućuje pitanje koje nas ne ostavlja na miru: „Tko je kao Bog?“ Samo klanjajući se Bogu bit ćemo doista osobe. Postat ćemo sposobni ljudski međusobno živjeti.
Rafael je anđeo ozdravljenja.
Njegov ime znači „Bog ozdravlja“. Rafael je anđeo koji ozdravlja naše odnose. Ozdravlja odnose između muškaraca i žene i sinova i roditelja. Danas su mnogi suodnosi narušeni. Ne možemo svoje odnose temeljiti samo na vlastitoj ljubavi, želji i osjećajima. Dobro znamo da su to krhki materijali. Zato imamo potrebu anđela Rafaela da ozdravi mnoge odnose u krizi, da pročisti našu ljubav i osjećaje od svih pomućenja i uznemiravanja, tako da svatko može prihvatiti drugoga kakav jest.
Gabrijel je anđeo novosti.
Njegovo ime znači „Bog je jak“. On je donio najveću novost na našu zemlju. Navijestio je Djevici Mariji da će roditi Boga-s-nama. On je navjestitelj Božje svemogućnosti. Ono što je nama nemoguće, nije Bogu. Bog, svojom jakošću, nadilazi našu slabost.
Pomoć nevidljive stvarnosti nije automatska. Ništa se ne može dogoditi bez naše suradnje. Anđeli nam pokazuju načine da postignemo ono bez čega ne možemo živjeti kao ljudi i vjernici. Anđeli nas pozivaju na obraćenje, na zalaganje, na poslanje sve do davanja vlastitoga života.
Sveti arkanđeli, molite za nas!"
tekst: internet
i onaj kojeg Crkva ne spominje:
''Urielovo ime znači: Svjetlost Božja. Ovaj arkanđeo smatra se jednim od najmudrijih anđela, donositelj je sjajnih ideja i dubokih intelektualnih uvida
''Uriel (Svjetlost Gospodinova, Božji oganj), jedan od arkanđela koji se spominje u židovskoj i kršćanskoj tradiciji. Pojedini izvori smještaju arkanđela Uriela na čelo "Trećeg reda anđela", dok ga drugi spominju kao jednog od "Sedam duhova" ispred "Prijestolja". Svetkovina arkanđela Uriela slavi se 28. srpnja.
U judeo-kršćanskoj tradiciji
Od sedam arkanđela, u Bibliji se poimenice spominju tek Mihovil i Gabrijel. Međutim, često se pojavljuje u apokrifnoj Knjizi proroka Henoka. Tako se navodi u IX. poglavlju, kao jedan od četiri arkanđela, zajedno s Mihovilom, Gabrielom i Surjalom. U XX. poglavlju navode se imena i zadaće sedam arkanđela i tu je Uriel spomenut kao jedan od svetih anđela, koji stražari nad jadikovkama i užasom.
Osim u apokrifnoj knjizi proroka Henoka, Uriel se spominje i u drevnom spisu Testament kralja Salomona, zajedno s drugim moćnim arkanđelom, Sabrielom.
Uriel u umjetnosti
Prikazivanje Uriela u umjetničkim djelima nije nikada bilo osobito izraženo. Tijekom renesanse, papa Klement III. dao je ukloniti slike Uriela iz dvije crkve, vjerojatno zbog pogrešnog uvjerenja da je Uriel nekako povezan s herezom koja vjeruje da je pravi mesija zapravo Ivan Krstitelj. Takvu osudu je, međutim, izbjegao u Španjolskoj, Portugalu i Latinskoj Americi gdje su sačuvani njegovi brojni umjetnički prikazi. Umjetnički je predstavljen i u Anglikanskoj Crkvi te u SAD-u."
izvor: internet