Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Poziranje s oružjem

Već se događalo da su ljudi doživljavali da im policija bane na vrata sa nalogom za pretres, ili bili pozvani na obavijesne razgovore, jer su na svojim Facebook profilima, Instagramu ili gdje već, objavili fotografije oružja, ili pak fotografije na kojima poziraju s nekim oružjem.

Iako je policja prilično revna po tom pitanju da "treba provoditi zakon", neugodnosti zbog takve revnosti samo na temelju objavljenih fotografija mogu imati čak potpuno nedužne, ali zapravo i malo nesmotrene osobe - npr. one koje objavljuju sve i svašta (ne pridržavajući se one maksime da se na Facebook ne stavljaju stvari koje se i inače ne bi pokazivalo posve nepoznatim ljudima), one koje ne paze na postavke privatnosti pa ju drže na "public", i/ili one koje ispod slike ne napišu o čemu se točno radi.

Jer realno, kada netko na nekoj slici pozira sa oružjem, može se raditi o slijedećim stvarima...:

** Nelegalno pravo oružje - Postoje oni koji doista ilegalno posjeduju pravo vatreno oružje, i još se time hvale po "Fejsu", valjda da bi nekoga "zadivili".

** Plinsko/startno oružje - Radi se uglavnom o pištoljima i revolverima koji izgledaju i funkcioniraju kao pravo oružje, ali su drugačjeg kalibra i mogu ispaljivati samo "ćorke" (metke koji samo proizvode prasak) ili plinske metke (metke koji sadrže nadražujuće tvari, a služe za samoobranu, u maniri sličnoj sprejevima za samoobranu). Nije ih zabranjeno nabavljati ni posjedovati, ali je posjedovanje potrebno prijaviti policiji.

** Posuđeno tuđe oružje - Ponekad, kad netko pozira sa nekom puškom ili pištoljem, ne mora uopće značiti da je to njegovo oružje, već da ga je samo za potrebe poziranja/fotografiranja posudio od vlasnika koji ga inače legalno posjeduje.

** Kopije/replike oružja - Na prvi pogled, izvana, izgleda kao pravo oružje, ali ne ispaljuje metke već plastične kuglice uz pomoć opruge, stlačenog zraka ili kombinacije jednog i drugog. Neke su toliko realistične da su čak i izrađene od identičnih amterijala kao i pravo oružje. Takve replike se uglavnom koriste ili kao dekoracije, rekviziti za zabavu (npr. gađanje limenki i sličnih meta, tzv. plinking), a ponajviše za tzv. "airsoft".

** Trofejno/onesposobljeno oružje - Pravo oružje koje je trajno onesposobljeno na način da je cijev zavarena, a udarni mehanizam (udarna igla) onesposobljen, te se iz njega uopće ne može pucati.

** Realistično oblikovane igračke - Zapravo potpuno bezopasni komadi plastike ili gume, koje je (pogotovo na nekvalitetnim fotografijama kao što su selfiji) teško sa sigurnošću razlikovati od pravog oružja.

** Fotomontaže - Slike gdje netko zapravo uopće ne drži oružje u rukama, već je ono naknadno "umontirano" u sliku, sa neke druge slike...

Post je objavljen 25.05.2017. u 00:01 sati.