Mehanizirana bojna
Od 'pamtivjeka' (najranijih početaka ustroja vojne organizacije) sve do danas pješaštvo je bilo to (možda ono) koje je odlučivalo svaku bitku, ali je i u svakoj bitci trpjelo najveće gubitke. Dakle, bez pješaštva bitka se ne može riješiti, pa zato svi ostali manevarski rodovi (oklopništvo, zrakoplovstvo i pomorstvo) i rodovi borbene potpore (topništvo, protuzračna obrana, inženjerija, veza ...) ulažu maksimalne napore kako bi upravo pješaštvu osigurali njihovu pokretljivost, protivniku što veću protupokretljivost i što duže i brojnije preživljavanje pješaka na bojištu.
Dobro, dakle Athumanunhova današnja srednje-oklopljena mehanizirana bojna moderna je postrojba pješaštva koje se nalazi u borbenim vozilima pješaštva (BVP), ako pak želite po NATO to je infantry fighting vehicle (IFV). U dostupnim literaturama NATO-a još ćete pronaći i Armoured personnel carriers (APC), Armoured personnel vehicle (APV), nemojte se zabuniti carriers su prevožnjaci na gusjenicama, a vehicle su vozila-prevožnjaci na kotačima.
Danas Hrvatska vojska u svojoj opremi ima AMV Patria (Armoured Modular Vehicle) koji je na kotačima i BVP M – 80A koji je na gusjenicama. Upravo Patria kao modularno (vozilo koje se može nadograđivati) vozilo (sličnih značajki su i Pandur, Puma, Stryker ...) može se opremiti različitim borbenim stanicama (teška strojnica, top, minobacač, protuoklopni raketni sustavi ...) što je jako značajno u opremanju mehaniziranih postrojbi pješaštva.
Na Athumanunhovoj slici vidi se načelni ustroj mehanizirane bojne koja je ustrojena od tri mehanizirane satnije kojima borbenu potporu pruža satnija ustrojena od vozila koja su opremljena topom kalibra do 30 (može i 40 mm) i vozila s minobacačima. Sanitetska vozila temeljena su na temeljnom borbenom vozilu, ali nisu opremljena oružanom stanicom, a ukrcajni prostor prilagođen je za prijevoz ranjenika. Slično je i s 'recovery' vozilima za izvlačenje i popravak oštećenih ili pokvarenih borbenih vozila.
Izvidnička postrojba može biti smještena u nekakva slična oklopljena vozila poput M-ATV (MRAP – All Terrain Vehicle pri čemu je MRAP Mine-Resistant Ambush Protected).
Ako ovako opremljena mehanizirana postrojba od više nadređene postrojbe dobije odgovarajuća ojačanja (tenkovska satnija, topnička bitnica, inženjerijska satnija ...) ona je sigurno na bojištu respektabilna snaga koja može izvršiti i vrlo zahtjevne zadaće.
Post je objavljen 05.02.2017. u 12:02 sati.