IMA LI TAJ LUKSUZ FINANCIJSKO POKRIĆE?
Fotka: Margareta Zouhar Zec
Bakačeva ulica u centru grada Zagreba pretvorena je u skijašku stazu. Početak te skijaške staze je nekoliko metara od kipa Djevice Marije na prostoru ispred Zagrebačke Katedrale, a cilj je dvadesetak metara prije tramvajske pruge u Jurišičevoj ulici. Skijaška staza koja je rađena navečer 2. 1. na 3.1. dovoženjem umjetno načinjenog snijega u Gornoj Bistri, 4. 1.navečer poslužiti će kao skijalište u revijalnoj utrci pobjednika Svjetskog kupa povodom obilježavanja 50 godina FIS Svjetskog kupa. U revijalnoj utrci ukupnih pobjednika Svjetskoga kupa u planu je nastup 18 osvajača naslova pobjednika, a među njima su imena Alberta Tombe, Tine Maze, Michaele Dorfmeister, Renate Go”tschl, Marc Girardelli, Janica Kostelić i drugih. Staza je duga 165 metara, najuži dio staze je 7,60 m, a najširi 10,50 metara. Zbog skijaških imena koja će na ovoj revijalnoj utrci nastupiti, kao I zbog činjenice da se na Sljemenu 3. i 5. siječnja održava natjecanje u muškoj I ženskoj konkurenciji 11. Snježna kraljica koje se boduje za Svjetski kup, prijenos revijalne utrke će iz centra grada popratiti tv postaja iz Austrije, Švicarske, Švedske, Eurosport kao i britanski BBC.
To što je skijaška revijalna staza sa oko pola metra snijega u samom centru hrvatskog glavnog grada Zagreba, doslovno 30 metara do kipa Bana Josipa Jelačića – da li je to strast najniže vrtste ili fenomen – to može odlučiti svatko za sebe prema svojim vrijednosnim stavovima, vlastitim znanjima i životnim prioritetima. Ova konstatsacija naime proizlazi iz komentara prolaznika koji prolazeći uz stazu razgovaraju, a imaju vrlo podjeljena mišljenja od toga zašto je ta staza tu potrebna, koliko košta, zar Sljemenska staza za utrku nije dovoljna, što bi napravili Njemci i Švicarci na našem mjestu, zašto staza nije napravljena na morskoj obali, itd.
Cijena ovog skijališta u Bakačevoj ulici je u sklopu proračuna i pripreme i održavanja muške i ženske utrke Snježna kraljica koja se boduje za Svjetski kup, a taj proračun ove godine iznosi oko 23 milijuna kuna.
Ima li Grad Zagreb uopće novca za luksuz tipa skijaške staze u Bakačevoj? Da li je pravo na TV prijenos poklonjeno ili prodano TV kućama iz spomenutih zemalja? Hoće li ova skijaška staza zabilježiti ikakav financijski dobitak? Poznato je da su u početku skijaška TOP imena na Sljemensku utrku privučena velikim honorarima koja je isplačivao Grad Zagreb.
Od 5. do 15. siječnja to će skijalište biti otvoreno za gradske klince skijaše- informacija je koju su prenijeli mediji.
GRAD ZAGREB JE SVOJA ZADUŽENJA PREBACIO NA HOLDING
Koliko je finaciranje i trškovi Grada Zagreba nije javno transparentna informacija, pa odgovor se na to pitanje može se pročitati tek slućajno u kontekstu novinarskog razgovora s nekom dobro informiranom osobom, s ljudima koji vjeruju da se politika Grada Zagreba može voditi na pozitivniji način nego što je vođena sada za vrijeme mandata gradonačelnika Milana Bandića.
Tako dr. Sandra Švaljek koja je kandidatkinja za gradonačelnicu grada Zagreba na predstojećim izborima u intervju u tiskovini NACINAL u broju 975 od 27.12. 2016. godine , na strani 39. na novinarska pitanja novinara NACIONALA odgovra ,” citiram NACIONAL : Zagreb je baš kao i cijeka Hrvatska, opterećen i ozbiljnim dugovima. Imate li formulu za riješenje tog problema?
(Švaljek) Strogo formalno gledano, Zagreb nije visoko zadužen grad – dug grada Zagreba iznosi oko 1,5 milijardi kuna. Međutim, Grad je svoja visoka zaduženja prebacio na Zagrebački holding time što je u posljednjih desetak godina Zagrebački holding bio investitor brojnih, pa i nekih ekonomski neopravdanih kapitalnih projekata, za koje je uzimao kredite i izdavao obveznice. Tako su se obveze Zagrebačkog holding popele na oko 11 milijardi kuna. Gledano konsolidirano ukupni dug cijelog sustava Grada i Holdinga iznosi oko 12,5 milijardi kuna, što dosiže gotovo dva godišnja gradska proračuna.
NACIONAL: Ali nije li za dug Zagrebačkog holding odgovoran gradonačelnik?
(Švaljek )Gradonačelnik se svakako može smatrati odgovornim za visoku zaduženost Holdinga, posebno ako znamo da su se tim dugom financirali projekti koje sada putem zakupa objekata otplaćuje Grad Zagreb iz gradskog proračuna. Znamo da je Zagrebački holding 2007. Izdao na Londonskoj burzi obveznice u iznosu od 300 milijuna eura, koje će refinancirati u 2016. i 2017. Sredstvima pribavljenim emisijom obveznica Holding je trebao financirati obnovu vodoopskrbne mreže. Međutim to se nije dogodilo nego se s tim novcem financirala gradnja socijalnih stanova na lokaciji Sopnica- Jelkovec.
NACIONAL: Nisu li te zgrade u Novom Jelkovcu danas poluprazne?
(Švaljek ) Ti su stanovi danas djelomice parzni, kao i poslovni prostori i stotine garaža. Zagrebački Holding je osim Novog Jelkovca, kreditima izgradio bazene, osnovne škole i dječije vrtiće koje je potom grad uzimao u zakup. Stoga danas u gradskom proraačunu n iz godine u godinu vidimo vidimo visoke rashode za zakupnine, dok su kreditne obveze zabilježene kod Zagrebačkog holding. Milan Bandić naziva taj model financiranja izgradnje objekata “ javno- javnim partnerstvom.”Ja bih rekla da se ne radi ni o kakvom inovativnom modelu financiranja, nego o vještom izbjegavanju Zakona o proraačunu koji postavlja ograničenja na zaduživanje jedinica lokalne i regionalne samouprave.” Citat završen.
Fotka : MZZ
Post je objavljen 04.01.2017. u 17:05 sati.