Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/knjigoljub

Marketing

ShuraPublikacije objavile zbornik poezije pjesnikinja regiona "U mreži stih"




U MREŽI STIH
(Zbornik poezije pjesnikinja regiona- 1)


izdavač :ShuraPublikacije (Edicija Poentes, knjiga 4), Opatija 2016.
Str.170;
Urednik: Tin Lemac

Iz tiska je izišao zbornik poezije pjesnikinja regiona pod nazivom "U mreži stih", koji donosi izabrane stihove oko 30 pjesnikinja iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
U zborniku su zastupljene: Marija Čudina, Anka Žagar, Ružica Cindori, Milica Lojdl, Sonja Manojlović, Dorta Jagić, Darija Žilić, Ana Ristović, Radmila Lazić, Dubravka Đurić, Maja Solar, Tanja Milutinović, Bisera Alikadić, Nermina Omerbegović, Ferida Duraković, Tanja Stupar Trifunović, Ines Durmić, Šima Majić, Jasna Šamić, Stanka Hrastelj, Barbara Pogačnik, Ana Pepelnik, Bosiljka Pušić, Lena Ruth Stefanović, Dragana Tripković, Jovanka Uljarević, Lidija Dimkovska, Ljiljana Dirjan, Dija Demiri-Frangu, Naime Beqiraj.
Zbornik U mreži stih sadrži izbor poezije pjesnikinja iz zemalja regiona, i to na način da su iz svake novonastale države uvrštene 2-3 poznate i isto toliko relativno nepoznate pjesnikinje, one manje vidljive, koje su slabije objavljivale. Vidljiva je namjera nakladnika da se ove autorice podrže i da dobiju na vidljivosti.
Ili kako kaže urednik Tin Lemac u jednom predstavljanju zbornika: „Suvremeno pjesništvo svih zemalja regiona, tj. njihovih nacionalnih kultura i književnosti karakteristično je po nekim zajedničkim poetičkim nazivnicima. Prvi je pojava stvarnosne poezije i tematizacija rubnih identiteta glede rasnih, klasnih i rodnih silnica. Drugi se vezuje za ranije afirmirane autorice s koherentnim, izgrađenim i samosvojnim autopoetikama. U izboru smo se držali prepoznatljivosti u tek nastajućem kanonu suvremenog pjesništva, te poetičko-stilskih osobitosti koje signaliziraju jedan budući ozbiljniji pjesnički projekt. Osim što takav prilog regijskoj kulturi i književnosti nedostaje (što je od primarnog značenja) važno je ukazati koliko je bitan kontinuitet stvaranja i poetička sličnost autorica baš iz prostora regije, s obzirom na južnoslavensku kulturno-književnu paradigmu.“

Na stranicama knjige pojavljuju se poznata imena, pjesnikinje dobitnice mnogih nagrada – u svojoj zemlji, međunarodnih, značajnih priznanja, ali i one čije je pojavljivanje slabašno, slabo vidljivo i koje je trebalo približiti srcu svih onih koji vole poeziju. Vidljiva je, kao kriterij izbora pjesama, zamisao da se dade prostor pjesnikinjama, da ih se približi publici u svim krajevima gdje dijelimo isti ili sličan jezik. Izbor je dakle slijedio osjećaj – da bi određeni senzibilitet, poetski potencijal, estetska i tematska komponenta trebali doći do što šire publike.
Otvaranjem stranica zbornika ulazi se u mrežu stihova kojima su inače premreženi naši svakodnevni životi, djelovanje, susreti, nadanja i strahovanja. Sve je unutra, i sve je isto tako vani. Samo što su nas ovi stihovi povezali i prepoznali.

Pogovor knjizi najavljuje da će se nastaviti s ovim radom, s pripremom novog zbornika, a s obzirom na sve veći broj novih imena, sve mlađih i kvalitetnih pjesnikinja, možda je time započet jedan proces skupljanja i objavljivanja njihovih pjesama – dugo u buduće. Neka je to lijepa vijest svima koje se nisu našle u ovom prvom zborniku.






Post je objavljen 21.12.2016. u 06:01 sati.