Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/pcelarstvoradosevic

Marketing

Kreativni načini kako uvrstiti med u svakodnevicu

Zbog svojih poznatih protuupalnih i antibakterijskih svojstava te raznovrsnih mogućnosti primjene – od prehrane, liječenja do kozmetike - med definitivno spada u one namirnice koje bi svako domaćinstvo trebalo koristiti na dnevnoj bazi. No, što ako Vam med i nije omiljena namirnica? Ili želite pronaći nove načine kako ga konzumirati osim u čaju, ovo je tekst koji bi Vam mogao biti od koristi.

Med u jelu i piću
Med je oduvijek ljudima omiljena namirnica i od davnina poznat kao nezaobilazan dio prehrane te se kao takav koristi u mnogim jelima. Danas je osobito popularan zbog svojih ljekovitih svojstava ali i jer njime možemo zamijeniti rafinirani bijeli šećer i tako izbjeći sve njegove nepovoljne učinke na naš organizam.


Med dakle možemo koristiti u pripremi: salata, dresinga za salate, marinada, kolača, keksa, s mesom, jogurtom, u raznim sosevima, sa mlijekom. Evo i nekoliko praktičnih i jednostavnih savjeta kako...

• Za ukusan dresing za salatu pomješajte 1 jušnu žlicu meda, 1 jušnu žlicu senfa i 3 čajne žlice octa. Sol i papar te ostale začine dodajte prema ukusu. Ostavite da odstoji 10-ak minuta i zatim prelijte po salati.
• Pripremite slasnu domaću tamnu čokoladu, fino, brzo i jednostavno. Potrebni su Vam samo med, kokosovo ulje i kakao prah. Ulijte smjesu u kalupe za praline i iznimno ukusan i zdrav desert je tu.
• Zdrav sportski napitak možete pripremiti pomoću meda, morske soli i biljnog čaja. Ovakva smjesa umanjuje hormone stresa koji se stvaraju prilikom vježbanja. Pijuckajte ovaj napitak svaki put kada vježbate.
• Jutarnji ili popodnevni energetski snack – namažite tost s medom i maslacem.
• Napravite ukusan i zdrav napitak od mlijeka i meda tako da u šalicu toplog, ali ne pretoplog mlijeka umješate kašičicu meda. Grlo i krajnici bit će Vam zahvalni.
• Skuhajte voćnu marmeladu sa medom umjesto šećera.
• Konzervirajte voće tako da ga prelijete vodom s medom.
• Pripremite kolače ili kekse sa medom umjesto šećera.
• Ako sami pravite vino ili pivo, koristite med.
• Ako koristite med za pečena jela, trebali biste reducirati količinu tekućine iz recepta za cirka jednu petinu jer med sam po sebi sadrži tekućinu.
• Zbog njegove prirodne slatkoće također smanjite i količinu šećera. Umjesto 100g šećera stavite 75g meda.
• Prilikom pečenja med daje jaču smeđu boju jelima. Stoga produžite vrijeme pečenja i smanjite temperaturu.
Savjet plus:
• Bitno je med ne zagrijavati preko 40°C jer bi tako izgubio svoja ljekovita svojstva.
• Loše pohranjivanje meda može smanjiti njegovu kvalitetu. Naime, većina hranjivih tvari, enzima i biljnih tvari su jako osjetljvi na svjelost i jaku temperaturu. Stoga med treba čuvati na sobnoj temperaturi od 18° do 21°C na tamnom mjestu.
• Nakon što dugo stoji, med kristalizira i postane krut. To nikako ne znači da je pokvaren. Jednostavno ga stavite u mlaku vodenu kupku i pričekajte da ponovno postane tekuć.


Pročitajte više o različitim vrstama meda


Zdravlje i prevencija
Danas postoje brojni članci i studije o učinkovitosti meda u borbi protiv upala, bolesti, štetnih mikroorganizama. Med jača imunitet, pomaže u borbi protiv gripe i prehlade, snižava krvni tlak, pomaže kod kašlja i iskašljavanja.
Za jačanje imuniteta neizostavna je kombinacija meda, limuna i đumbira. Pomozite svom organizmu u borbi protiv virusa i bakterija tako da svakodnevno pijete čaj od ova tri sastojka. U litru kipuće vode dodajte naribani korijen jednog đumbira i kuhajte na laganoj vatri 15-20 minuta. Zatim procijedite komadiće đumbira. Kada se čaj ohladi, dodajte mu meda i limuna po ukusu.
Kombinacija meda, češnjaka i limuna u narodu je poznata kao napitak za dugovječnost a djeluje kao prirodni antibiotik. Pripremite ju od 5 limuna, 5 režnja češnjaka i pola kilograma meda. Limun iscjedite, češnjak protisnite i dodajte u med (med bi otprilike treba prekriti ostale sastojke). Zatim smjesu ostavite da odstoji na hladnom i tamnom mjestu tjedan dana. Konzumirajte jednom ili dva puta dnevno prije obroka. Ako ste virozni, dozu možete i povećati na tri puta.

Zbog svojih bogatih sastojaka – vitamina, minerala, enzima, antioksidansa te svojih dokazanih antimikrobnih svojstava, med je nezaobilazan sastojak prirodne kozmetike. Med djeluje kao prirodna krema za hidrataciju jer povlači vlažnost iz zraka kako bi ovlažio kožu. Možemo ga koristiti u maskama za kosu, lice, pilinzima za lice i tijelo, kod suhe i ispucale kože, kao balzam za usne, kod upalnih procesa na koži poput akni i prištića te manjih rana na koži.
Kod suhe kože, med možete lagano nanijeti i umasirati prije spavanja na čistu kožu, ostaviti da djeluje preko noći i ujutro isprati mlakom vodom. Proces ponoviti tijekom nekoliko dana. Važno je paziti da med bude potpuno prirodan, nerafiniran, jer ukoliko nije takav rezultati mogu izostati ili čak pogoršati situaciju.
Med također nježno čisti kožu jer zbog svojih antibakterijskih svojstava uklanja bakterije koje uzrokuju prištiće i akne, pospješuje proces zacjeljivanja i smanjuje crvenilo. Med pomaže regulirati i suvišnu masnoću na koži lica bez da koži oduzima njezinu prirodno neophodnu vlažnost.
Med kao hidaratantna maska za kosu vraća kosi njezinu prirodnu vlažnost i daje zdravi sjaj. Za bolji rezultat pomiješajte med sa toplim maslinovim uljem u omjeru pola-pola i tu mješavinu nanesite na vlažnu kosu. Omotajte se ručnikom i ostavite da djeluje 15-ak minuta. Potom isperite toplom a zatim hladnom vodom.
Med jača slabe i ispucale nokte. Pomješajte jednu čajnu žlicu meda sa tri čajne žlice jabučnog octa i natapajte nokte u takvoj mješavini 10 minuta, jedan do dva puta tjedno. Potom temeljito isprerite prste.
Kod atletskog stopala, iznimno neugodne pojave koja pogađa veliki broj ljudi, med u kombinaciji sa šećerom također može biti od pomoći u smanjivanju naslaga gljivica.
I herpes na usnama možete namazati medom i limunom kako bi se smanjio.


Pročitajte više o zdrastvenim prednostima meda!



Post je objavljen 21.11.2016. u 13:01 sati.