Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

OSNOVANA UDRUGA GORANSKA EKOLOŠKA INICIJATIVA


NAREDBA MINISTRA POLJOPRIVREDE O POTKORNJAKU - NEODRŽIVA

Goranska ekološka inicijativa, GEI, osnovana je 19. studenog 2016. kao civilna udruga građana koja će djelovati pridruženo najpoznatijoj hrvatskoj ekološkoj udruzi Eko Kvarner. Temeljne će joj zadaće biti, istaknuto je, pružanje odgovora na sve ugroze prirode i ljudskog života na području Gorskog kotara te iznalaženje rješenja za budući održivi razvoj tog područja. Osnivačka skupština udruge održana je u sjedištu Nacionalnog parka Risnjak u Crnom Lugu, kao ishodišnoj točki zaštite prirode u Primostko-goranskoj županiji. Za predsjednicu GEI izabrana je Anita Pintar vlasnica uspješnog OPG-a Pintar iz Čabra. Dopredsjednici su Herman Trope i Alain Leskovar a za glasnogovornicu je izabrana Anet Trope. Upućen je poziv svim zainteresiranim udrugama i pojedincima iz sviju goranskih naselja da se priključe očuvanju zavičaja i svih njegovih vrednota.

Neposredni povod osnivanja udruge, rečeno je, zaraza je šumskih sastojina smreke kukcem potkornjakom, koji prijeti da daljnjoj eskalacijom idućih godina potpuno uništi tu kvalitetnu drvnu vrstu na području Gorskog kotara. Prisutni su izrazili negodovanje stavovima i neučinkovitošću Hrvatskih šuma d.o.o. u borbi s tom pošašću ali jednako i države RH kao vlasnika. Prebacivanje krivnje za širenje zaraze potkornjakom na privatne šumovlasnike je klasična zamjena teza po načelu „brigo moja pređi na drugoga „. Pozivanje na struku čini se neodgovornim uz spoznaju da su nakon ledoloma koji se dogodio 2014. godine tisuće kubika drvne mase ostavljene da trunu u šumi, dok se istovremeno, s ciljem ostvarivanja dobiti, eksploatirala zdrava drvna masa. Od prisutnih je pozdravljena smjena čelnih ljudi Hrvatskih šuma d.o.o., uz izražavanje nade da ubuduće neće biti moguće za poslovne rezultate, primati za hrvatske prilike uvredljivo visoke novčane iznose na ime pozitivnog poslovanja.Također, rečeno je na skupu, Naredba ministra poljoprivrede o obveznoj sječi šume zaražene potkornjakom apsolutno je, zbog pretjerane izbirokratiziranosti, neodrživa, jer nema uporišta u realnom životu lokalnog stanovništva i osuđena je na neuspjeh.

Vezano uz oficijelna stajališta na temu najezde potkornjaka istaknuto je apsolutno neprihvatljivo stajalište Ministarstva zaštite okoliša, koje je na nedavnom skupu u Zagrebu izrekla pomoćnica ministra Irina Zupan, kako 'na području Nacionalnog parka Risnjak nema zaraze potkornjakom', što je, upozoreno je, eklatantna neistina, jer smrekov potkornjak hametice uništava i šume u zaštićenom području pod upravom te javne ustanove.
Ako će se državne vlasti tako autarhično distancirati u odnosu na probleme Gorskog kotara tom hrvatskom kraju, koji je i u dokumentima Europske unije naznačen kao područje od posebnog interesa sa stajališta zaštite prirode i razvoja lokalne zajednice, onda nažalost toj tzv. Hrvatskoj Švici prijeti daljina devastacija okoliša i nastavak već desetljećima depopulacije, u enormnim razmjerima, zaključeno je na osnivačkoj skupštini Udruge Goranska ekološka inicijativa.
Prije osnivačke skupštine Inicijativa je već nekoliko mjeseci aktivno djelovala, te je nizom tribina, priopćenja, dopisa i javnih istupa, uz sudjelovanje čelnika Eko Kvarnera Vjerana Piršića, potaknula aktivnije uključivanje nadležnih Primorsko-goranske županije, ministarstava i drugih institucija te Hrvatskih šuma u rješavanje problematike vezano uz smrekovog potkornjaka. Informacije su to od glasnogovornice Udruge Goranska ekološka inicijativa Anet Trope.





Post je objavljen 20.11.2016. u 19:01 sati.