Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Dojmovi o Fuji X100T

[Ovo je isključivo moj subjektivni dojam o aparatu, u odnosu na aparat koji sam prije koristio, i stoga ga treba uzeti sa dozom rezerve, op.a.]

Cca pola godine koristim Fuji X100T. Njime sam zamjenio svoj "stari" DSLR, Canon 40D. Naime, kako su DSLR-ovi poveći i teži, te dosta upadljivi (svi neupućeni misle da ste "novinar", "špijun" ili štoveć...) tražio sam manju i lakšu alternativu, tj. manji, lakši i neupadljiviji aparat, ali koji se po performansama u razini DSLR-a.

FujiX100T je tzv. "mirrorless" aparat, sa CMOS APS-C senzorom od 16 megapixela, ugrađenim fiksnim objektivom od 23mm (ekvivalent 35mm na full frame aparatima), sposoban snimati do 6 slika u sekundi kao i snimati video, koje pohranjuje na SD karticu, i težine svega ~440 grama.

POZITIVNE STRANE:

** veličina - Aparat je malen, relativno lagan i kompaktan. Može ga se, za silu, ugurati i u malo veći džep.

** izrada - S obzirom na metalno kućište, aparat ostavlja dojam trajnosti i robusnosti (za razliku od aparata s plastičnim kućištem).

** izgled - Moderni "retro-dizajn", pa izgledom jako podsjeća na stare "rangefinder" aparate. (bilo je ljudi koji su mislili da nije digitalni već filmski aparat op.a.)

** ručne kontrole - Kontrole za otvor blende , brzinu zatvarača i kompenzacije ekspozicije imaju zasebne kontrolne kotačiće na kojima piše na koju su vrijednost podešeni, bez potrebe gledanja u ekran.

** tražilo - aparat ima tzv. "hibridno" tražilo koje se može prebaciti između optičkog i elektronskog. Može se također kadrirati i preko ekrana na poleđini aparata. Čak ima i uključivi pokazivač oštrine ako se koristi ručno fokusiranje.

** prilagodljivost - Aparat ima toliko opcija da ga je moguće podesiti do perverznih razina. Uz to, gotovo svakoj tipki na pozadini aparata je moguće dodijeliti funkciju po želji, te u potpunosti podesiti parametre slike.

** zvuk - Moguće je podesiti aparat da prilikom okidanja bude vrlo tih, uz jedva čujni "klik" (za razliku od "kloparanja" većine SLR aparata.

** kvaliteta slike - Nema joj se što prigovoriti, ako se baš ne misli tražiti dlaku u jajetu.

NEGATIVNE STRANE:

** baterija - Mali aparat pa stoga ima i malu bateriju koja se vrlo brzo (čak prebrzo!) isprazni, pogotovo ako se puno snima preko ekrana, često gleda snimljene slike ili je hladno vrijeme. Nije na odmet nabaviti dodatnu bateriju, ili bolje rečeno više od nekoliko njih.

** autofokus - Inače pristojno brz, ali povremeno zna promašiti ili malo duže "tražiti" fokus, a što može biti presudno u nekim situacijama (npr. prilikom snimanja akcije), no to se može lako riješiti ručnim ili zonskim fokusiranjem.

** cijena - Osjetno skuplji u usporedbi sa drugim sličnim aparatima, ali s obzirom na kvalitetu i performanse tako nešto je u maniri "koliko para toliko muzike" i za očekivati.

Od ostalih sitnih "nedostataka" može se nabrojati to da su neke komande malo nezgodne (poluga za paljenje aparata bi mogla bit mrvicu veća i malo manje osjetljiva na pomicanje, a neke od tipki je moguće i slučajno pritisnuti). Uz to, zonerica (koju treba zasebno nabaviti) zaklanja optičko tražilo (što se riješi prebacivanjem na elektronsko), a nekako mi se čini se da se aparat brže "digne" kad ga se pali prekidačem, nego kad ga se "budi" iz "standby" moda.

Post je objavljen 06.11.2016. u 15:29 sati.