MJERE RUSIJE PROTIV EU NE TEMELJE SE
NA SANITARNOM ILI ZDRASTVENOM RIZIKU
Povjerenstvo Svjetske trgovinske organizacije (WTO) rusku je zabranu uvoza živih svinja, svježe svinjetine i ostalih proizvoda od svinja podrijetlom iz EU-a danas proglasilo nezakonitom u skladu s međunarodnim trgovinskim pravilima, piše u priopćenju za tisak Europske komisije s datumom 19. kolovoza 2016., Bruxelles, a objavljeno na stranici Agrickulture and Rural Development 22. kolovoza 2016.
U priopćenju piše „Odluka se odnosi na zabranu koju je Rusija uvela početkom 2014. zbog ograničenog broja slučajeva afričke svinjske kuge na područjima EU-a u blizini granice s Bjelarusom.
Povjerenstvo je potvrdilo da to što Rusija odbija prihvatiti uvoz određenih proizvoda iz EU-a i na odgovarajući način prilagoditi uvozne certifikate EU-Rusija u stvari znači zabranu uvoza iz cijelog EU-a. Ta se mjera ne temelji na mjerodavnim međunarodnim standardima te se njome krše pravila Sporazuma WTO-a o primjeni sanitarnih i fitosanitarnih mjera. Povjerenstvo je izrazilo jednake kritike i u pogledu pojedinačnih zabrana Rusije na uvoz iz Poljske, Litve i Estonije.
Odlukom je Rusiji i svim članicama WTO-a jasno dano na znanje da su obvezne poštovati međunarodne standarde, a posebno, u ovom slučaju, načelo regionalizacije (kojim bi se omogućila trgovina s pojedinačnim područjima države koja su priznata kao područja slobodna od štetočina ili bolesti, čak i ako zdravstveno stanje u ostatku države nije povoljno) te zahtjeve da se provede procjena rizika na temelju znanstvenih dokaza. Povjerenstvo je naglasilo da članice WTO-a mogu ostvariti svoje pravo da same određuju odgovarajuću razinu sanitarne zaštite i u skladu s tim ograniče uvoz na temelju sanitarnih bojazni samo ako se pritom poštuju pravila WTO-a.
Sustav EU-a za zdravlje životinja i sigurnost hrane jedan je od najučinkovitijih na svijetu i njime su predviđene visoke razine otkrivanja i stroga pravila o upravljanju rizikom. Današnjom odlukom potvrđuje se da se mjere koje je Rusija poduzela protiv EU-a ne temelje na stvarnom sanitarnom ili zdravstvenom riziku. Proizvodi EU-a sigurni su, stoga nema potrebe da ostale zemlje primjenjuju neopravdana uvozna ograničenja.
Za većinu proizvoda iz tog predmeta trgovina je i dalje ograničena zabranom koja je uspostavljena iz političkih razloga, a koju je Rusija u kolovozu 2014. uvela za poljoprivredno-prehrambene proizvode iz EU-a. Ipak, zaključci povjerenstva sistemski su važni jer Rusiju podsjećaju na njezine međunarodne obveze i činjenicu da ih ne može samovoljno zanemariti.
EU će se i dalje služiti postupcima WTO-a kako bi osigurao djelotvorno poštovanje međunarodnih trgovinskih pravila. Rješavanje sporova u okviru WTO-a i dalje je najbolji način uklanjanja znatnih trgovinskih prepreka i time povećanja pravne sigurnosti i predvidljivosti trgovine.
Protekcionistički stav Rusije utječe na čitav niz drugih gospodarskih sektora. EU je nedavno pokrenuo postupke u okviru WTO-a u vezi s brojnim trgovinskim preprekama koje je Rusija uvela, uključujući naknade za reciklažu automobila, prekomjerne carine na papir i druge proizvode te antidampinške pristojbe na laka gospodarska vozila.
Žalba na izvješće povjerenstva može se podnijeti u roku od 60 dana. Ako se u navedenom roku žalba ne podnese, izvješće će biti prihvaćeno te će se Rusija morati pridržavati preporuke“- piše u priopćenju Europske Komisije
Post je objavljen 22.08.2016. u 12:44 sati.