Rani srednji vijek u Evropi 'poznavao' je vladare (i crkvene poglavare), koji nisu znali čitati ni pisati. No, u doba renesanse vladari su već nastojali ne samo biti pismeni, već svojom univerzalnom obrazovanošću biti uzorima intelektualcima toga doba.
Renesansa u Engleskoj se poistovjećuje sa vladavinom dinastije Tudor. Prvi vladar iz ove kraljevske kuće bio je Henrik VII (1457-1509), čovjek koji je uživao u društvu evropskih intelektualaca onoga doba, poput holandskog humanista Erasmusa ili talijanskog intelektualca Baldesara Castiglione-a. Osobna kulturalna nastojanja kralja Henrika VII vide se iz činjenice, da je svojoj djeci omogućio vrhunsko obrazivanje u nizu područja, pa tako i na polju umjetnosti, a posebno muzike.
Erasmus je posvjedočio kako je Henrik VIII (1491-1547; naslijedivši na prijestolu oca nakon što je stariji brat Arthur umro) vladao sa nekoliko stranih jezika (španjolski, latinski, francuski i talijanski), napisao jednu teološku raspravu ('Assertio Septem Sacramentorum'), te da je dobro poznavao matematiku i muziku, zaključivši, vjerovatno sa malim pretjerivanjem, da je kralj bio 'univerzalni genij'.
Jedna stvar koja je sigurna, jest da je imao neosporni talent za muziku. (Moguće da ga je naslijedio od oca, koji je također volio muziku.) Bio mu je dodijeljen vlastiti dvorski svirač, koji ga je podučavao. Henrik VIII je već kao mlad čovjek savladao sviranje na lutnji, orguljama i cimbalu. Kasnije, demonstrirao je svoja glazbena postignuća kroz komponiranje himni, balada, te dviju misa. Njegovi gosti na dvoru bili su čuveni renesansni muzičari Benedict de Opitiis, Richard Sampson, Ambrose Lupo, te venecijanski orguljaš Dionisio Memo.
Kralj je imao na dvoru veliku zbirku instrumenata . Osim što je dobro svirao, mogao je i čitati note, te dobro pjevati. Bio je dobro obrazovani muzičar, autor, izvođač i pjesnik. Njegovo najpoznatije muzičko djelo je pjesma „Pastime with Good Company“ (Zahvaljujući YouTube-u, možemo i čuti, kako zvuči ova kraljeva pjesma, također i u izvedbi grupe Jethro Tull iz XX st.). Ova je pjesma bila popularna ne samo na dvoru, već se i raširila zemljom, postavši nacionalnim hitom. Note i tekst ove pjesme, zajedno sa drugima (napisao je ukupno 33 pjesme) čuvaju se u British Library. Henrikova kći, kraljica Elizabeta I bila je također odlična sviračica orgulja.
Henrik VIII inače se također isticao u sportu, posebno u viteškim turnirima, lovu i tenisu.
Post je objavljen 17.08.2016. u 13:29 sati.