MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE KOMENTIRA PISANJE NOVINARKE RUPČIĆ
Ministarstvo poljoprivrede preko ureda glasnogovornika reagiralo je na tekst članka objavljenog u dnevniku Glas Slavonije 28. srpnja 2016. pod naslovom „Ubacili krivi koeficijent u obračun i zakinuli stočare“ koji potpisuje gđa. Zdenka Rupčić, a u kojem je , piše u svojevrsnom komentaru ministarstva poljoprivrede, izneseno više neistinitih tvrdnji.
U tom reagiranju piše slijedeće :" Isti je članak ( "Ubacili krivi koeficijent u obračun i zakinuli stočare") jednako tako mogao biti označen i kao plaćeni oglas političke stranke u nastanku jer novinarka Zdenka Rupčić ne samo da se nije potrudila uvažiti dobivene odgovore Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju već je iste ismijala i upotrijebila za dodatno argumentiranje „nesposobnosti“ iste. Kao novinarka koja dugo godina prati sektor poljoprivrede i poljoprivrednu problematiku mogla je biti upoznata s već objavljenim i objašnjenim činjenicama vezanim uz isplatu potpora.
Zanimljiva je i činjenica da se u tekstu ne spominje niti jedan drugi „zakinuti“ proizvođač ili predstavnik bilo koje druge udruge proizvođača koji bi potkrijepio takvu tvrdnju niti je g. Mlinarić ponudio bilo kakve dokaze za svoje tvrdnje. Nije ih mogao ni ponuditi jer je prebacivanjem svog poljoprivrednog gospodarstva na sina Filipa netom prije otvaranja roka za podnošenje Zahtjeva za proizvodnu 2015. godinu, a koji se po prvi puta podnosio za novi model isplata koji favorizira mlade poljoprivrednike, osigurao više nego dvostruki iznos potpore u odnosu na proizvodnu 2014. godinu, pa mu je do sada isplaćeno ukupno 513.484,01 kuna. Zanimljivo je i to da je novinarka Zdenka Rupčić od istog tog sina Mate Mlinarića već napravila veliku žrtvu tekstom od 17. srpnja 2016. godine naslova „Povećali omotnicu, a odbijaju mlade: Mladom poljoprivredniku odbijen projekt jer mu je istekla osobna jedan dan“ objavljenog u istom listu. Tragom te izjave provjerena je prijava Filipa Mlinarića na mjeru za mlade poljoprivrednike Programa ruralnog razvoja te je uočeno da nedostaje ne samo osnovna dokumentacija već i niz drugih dokumenata bez kojih se priloženi poslovni plan uopće ne može evaluirati.
Podsjetimo i da je isti taj Mato Mlinarić već pokušao ostvariti političku karijeru u trenutku kada je bio kandidat za savjetnika tadašnjeg predsjednika Republike Hrvatske dr. Ive Josipovića, ali su ga inspekcijskim nadzorom utvrđene malverzacije s poljoprivrednim potporama u tome spriječile.
Nije nam poznata veza između novinarke Zdenke Rupčić i g. Mate Mlinarića, ali nakon svih objavljenih tekstova iste autorice kojima gorljivo zagovara retoriku g. Mlinarića ne možemo ustvrditi da je objektivna u izvještavanju javnosti i da joj je cilj dati potpunu i točnu informaciju čitateljima Glasa Slavonije. Stoga u nastavku donosimo pojašnjenja vezana uz isplate potpora o kojima je riječ u članku:
Niti jedan poljoprivrednik koji je zadovoljio uvjete nije zakinut za potporu. Tako je i kod potpore za proteinske usjeve (soje za stočnu hranu).
Da bi se ostvarila potpora za hektar soje za stočnu hranu – svaki poljoprivrednik mora posjedovati najmanje 4 uvjetna grla stoke po prihvatljivom hektaru. Uvjetno grlo se računa prema starosti životinje, a starost utvrđuje Hrvatska poljoprivredna agencija koja vodi Jedinstveni registar domaćih životinja i u kojoj su poljoprivrednici dužni ažurirati informacije o svom stočnom fondu. Primjerice goveda starija od 24 mjeseca računaju se kao 1 uvjetno grlo, a ona mlađa od 24 mjeseca kao 0,6 uvjetnih grla, a goveda do 6 mjeseci – 0,4 uvjetna grla.
Pravila su vrlo jasna, a tablica izračuna uvjetnih grla je sastavni dio Pravilnika o izravnim plaćanjima koji je svima dostupan i temeljem kojega je Agencija izvršila obračune i isplatu.
Isplatu potpora smo obavili na vrijeme, ali kao i svih godina do sada – uvijek postoji nekolicina korisnika kojima zbog dodatnih kontrola isplata nije izvršena u cijelosti do 30.6. nego kasnije, što je i dozvoljeno EU/HR regulativom. Riječ je o manje od 5% ukupnog iznosa potpore, koje ne podliježu nikakvim sankcijama koje bi onemogućile refundaciju isplaćenih potpora od strane Europske komisije (EK).
Napominjemo da se (relativno mali) iznosi novca koji ovih dana „sjedaju“ na račune poljoprivrednika odnose na poravnanje računa – dakle na onaj dio novca koji ostane nakon isplate potpora (iz 3 različita fonda), a koji je svaka agencija za plaćanja u EU dužna isplatiti/poravnati. Uz gore navedeno, EK je svim zemljama članicama, obzirom da se radi o prvoj godini novog programskog razdoblja i višestrukih promjena koje su zemlje članice trebale implementirati kako bi obavile isplatu, dozvolila produljenje roka isplate do 15.10.2016. godine.
Koristimo priliku zahvaliti svim ostalim novinarima Glasa Slavonije koji korektno, transparentno, s voljom i koristeći sve raspoložive činjenice rade svoj posao na dobrobit poljoprivrednih proizvođača, javnosti i svoje struke" piše u reagiranju
Ministarstva poljoprivrede.
Post je objavljen 28.07.2016. u 23:20 sati.