Mimikrija je sposobnost pojedinih organizama, životinje ili biljke, čijom primjenom ti organizmi uporabljuju i kombiniraju različite boje i oblike u namjeri smanjenja ugroženosti i opasnosti po život te istodobno povećanje mogućnosti preživljavanja i opstanka.
Kamuflaža je djelatnost čovjeka u kojoj se kombiniraju razne boje i materijali, umjetni ili prirodni, u namjeri prikrivanja ili skrivanja, s ciljem obmanjivanja i navođenje drugih ljudi ili životinja na donošenje pogrešnih zaključaka, radnji ili postupaka.
Maskiranje – vojničko prikrivanje
Vojnička definicija maskiranja (eng. camouflage) je niz poduzetih procedura, tehnika i taktičkih postupanja s namjerom prikrivanja ili skrivanja vlastitih vojnika, bojne i nebojne tehnike i postrojbi te dovođenje protivnika u poziciju donošenja krivih zaključaka i odluka.
Pojam maskiranja u vojsci tom definicijom je vrlo složen i širok, a ja ću se danas zadržati na tablici maskirnih boja, maskirnim (prikrivnim) uzorcima i prikrivnim vojnim odorama, dakako, s posebnim osvrtom na maskirni uzorak koji rabi Hrvatska kopnena vojska, ali i s maskirnim uzorcima vojski iz okružja Hrvatske.
Hrvatska vojska rabi maskirni uzorak (šaru) tip 'umjereno pošumljena zemlja' (Temperate Woodland) digitalnog otiska s posebnim dodatkom gdje je četvrta maskirna boja (zemljano smeđa) otisnuta u prikrivnoj šari koja prati konture geografskog izgleda Republike Hrvatske. Dakle, hrvatski prikrivni uzorak temelji se na četiri boje 'maskirne tablice': pijesak, tamnozelena, crna i zemljano smeđa.
U vojnoj 'maskirnoj tablici' tako postoji dvanaest maskirnih boja od kojih neke nose specifične nazive, a redom to su: bijela, pustinjski pijesak, pijesak, zemljano žuta, zemljano crvena, poljsko siva, zemljano smeđa, maslinasto siva, svijetlozelena, šumsko zelena, tamnozelena i crna. (spektar vojnih maskirnih boja prikazan je na slici).
Post je objavljen 16.07.2016. u 20:23 sati.